Karının oğlagı (evsane)

Yıldırım Öğretmen
150

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

Karının oğlagı (evsane)

Karının oğlagı

Rumi Takvime göre martın bitimi, nisanın başlangıcı bu gündür. Yalnız Kıştan bahara geçiş o kadar basit olmadığından marat ayında zaman zaman kış aratmayan günler yaşanır.Anadoludaki mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırırı deyiminin söylenmesine neden olmuştur. Bu göçebe insanlar için oldukca zor sayılır. Hele hele hayvancılıkla geçinen insanlar için dahada zordur.Bu insanlar, bu günleri takvime bağlar ve sayılı günler derler.
Her yıl keçilerini Martın sellerine kaptıran Hatuç nine martın gelmesini istemezmiş, fakat mart ayı gelir ve bildiğini okur alacagını alır gidermiş.Olacak bu ya! O yıl marat ayı oldukca güzel gider ve oğlakları sele gitmez. Hattuç nine sevincindenYüksek bir kayanın üzerine çıkar ve intikam almak için rumi martın son günü olan bu gün,gırgır gecercesine:
Mart kıcına parmağım
Zıp,zıp zıplar oğlagım...
diye sevinir ve oğlaklarını yayar
Buna öfkelene mart ayı nisana yalvararak üç gün öndüç ister nisan yalvarmasına dayanamaz verir. Mart habersiz yakaldığı karının oğlaklarını sağınak yağmuru ile üç gün boyunca yağarak sel alır götürür. O günden sonra bizim bu yörede, büyük konuşmanın ukala bir hareket olduğunu ve sayılı bir günü anlatmak için. Karının oğlakları sele gitmesi diye takvim verilir.Gercekten her yıl değilse çoğu yıllar bu üç gün yağışlı geçer. Takvim yapraklarında karı koca fırtanası olarak bizim bu yörede Karının oğlagı sele gitme kışı olarak yüz yıllardır söylenir dururu.
Gaziantepten sevgiler ve selamlar
Yıldırım öğretmen

Yıldırım Öğretmen
Kayıt Tarihi : 12.4.2009 16:41:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • İbrahim Coşar
  İbrahim Coşar

  Paylaşımın için teşekkürler öğretmenim.

 • Hasan Korkut
  Hasan Korkut

  Sevgili Yıldırım bey kardeşim
  Bu kıssadan hisseyi
  gercekten beğenerek ve
  tebessüm ederek okudum
  paylaşımın için teşekkürler şairim
  Selam ve
  muhabbetlerimle...

 • Erdal Sonuç
  Erdal Sonuç

  :))) e büyük konuşmamak gerek... teşekkürler hocam paylaşım için.. saygılar

TÜM YORUMLAR (3)