Karanlıkta Geçen Gemiler

Baki Süha Ediboğlu
14

ŞİİR


9

TAKİPÇİ

Karanlıkta Geçen Gemiler

Bir deniz gecesinde unuttuğun şarkıyı
Kıyı kıyı topluyor hafızan
Masmavi göğün altında
Yıldız mahşeri
Dalga dalga açılan
Bulut bulut toplanan

Davut peygamberin olmalı
Şu duyduğun mezamir
Şu beyaz çıplak
Ölümü unutturan kadın
Aşkı bölüştüğümüz sofrada
Zeliha olmalı

Ben sevdiğim kitapları bitirdim
Her satırda seni görerek
Her yıldız bir şarkı söyledi
Her şarkıdan bir kalp ağrısı kaldı
Karanlıkta geçen gemiler gibi

Baki Süha Ediboğlu
Kayıt Tarihi : 12.9.2011 02:22:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Kamelya Demir
  Kamelya Demir

  Henüz bitirebildiğim kitabı elimden bıraktıracak şiirler aratıyor hafızam. Günün şiiri bugün birlikte şarkılar söyletelim yıldızlara tek tek..mahşeri dağıtalım sevdiğimiz kitapların bitişine. ..

 • Naki Aydoğan
  Naki Aydoğan

  Unutmak ve yeniden hatırlamak günler bunun için işte.Seni arzuladığım gibi senin arzularını da arzulayıp tanımlıyorum. Her gün baktığımız manzaramız da bunun için. Mezamir ne acaba, makamlı okunan düdük, Zebur sureleriymiş (TDK) ve Davut Peygamberi çağrıştırıyormuş. Geçmiş zaman sesleri gelecek anı çınlar. Beyaz çıplaklık ve kadın, aşka sanal ölümümüzle gerçek ölümü unutturan, şair için Zeliha olmalı. Sevdiği kitapları bitirmiş sevdasını yücelterek aşkını kalp ağrısı büyüterek ve karanlıkta geçen gemiler gibi Zeliha sız zamanın geçişi. İnsan işte! Aşık olunca uyumaz aşk bekçiliği yapar. Sevdasını kaptırdığı aşkını koynuna almadan da ıslah olmaz. Sevda arası minik bir çıplaklık doğana kadar. Şiirde gün doğana kadar karanlıkta geçen gemiler gibi bazen.

 • Hümeyra Gün
  Hümeyra Gün

  Ne demiştir Fuzuli; 'Aldanma ki şair sözü elbette yalandır '

  Nazan Bekiroğlu da der ki;

  "Doğru şiir , tümüyle sanat , koskoca bir yalan belki.Ama kalbe doğan ilhamın aydınlığında , daha yüksek bir hakikatin kavratılması için söylenen en doğru yalan. Şairin anlattığı gül belki yoktur.Ama o güllerin üzerindeki gülü işaret eder neticede. Gülün gerçekliği için bir gül yalanıdır şiir ve şair gül için gül yalanı söyleyen....
  Yalan bir tek şairlerin hakkı..." (Mavi Lale )

  Şair bu kalkar yıldızları şarkı söyletir...Kalkar sevdiğine Zeliha diyerek su perisine benzetir...

  Güzeldi okumak. Şairin anısına saygımla...Emeğe sağlık.

 • Cihat Şahin
  Cihat Şahin

  Demek ki yanlış kitaplar okumuşsun şair bey. Yoksa okunan kitaplar Allah'ın "İKRA BİSMİKE ELLEZİ HALAK! " emri ilahisinin manasına muvafık kitaplar değil miydi? Zira Allah'ın kitabına göre yıldızlar şarkı söylemezler "YERDE VE GÖKLERDE BULUNAN BÜTÜN MEVCUDATLA BERABER RABLARINI HAMD İLE TESBİH EDERLER." tıpkı Davud-as-un ve ona eşlik eden kuşların ve de dağların beraber ZEBUR okudukları gibi.

  Herkese hayırlı çalışmalar.

 • Nazır Çiftçi
  Nazır Çiftçi

  Her şair kendi kavramlarına göre farklı şiirler yazarlar.Duygularında kendi inceliğini güzelliğini buluruz. güzel bir şiir okudum. yazarına rahmet dilerim saygılarımla.

TÜM YORUMLAR (29)