Kadınlar Şiiri - Perihan Pehlivan

Perihan Pehlivan
799

ŞİİR


58

TAKİPÇİ

Kadınlar

KADIN /sohbet

Neydi kadın? Kime göre, neye göre nasıl tanımlanır. Bunu pek anlamış değilim hala bu yaşımda. Eğitimli, eğitimsiz, cahil herkes ayrı fikirlerini yansıtıyor kadına yaptıkları ile. Konuşurken çoğu nazik, kibar, sakin davranış sergilerken bazılar harbiden kusuyor kinini.
Hayatımda gördüklerim bana şu soruyu sorduruyor elbette. Kadının dünü bugünü neydi, yarını var mı? .Her canlının yaşama hakkı var. Hemde anayasalarla teminat altına alınmış. Ama Karşı cinslerin bazılarının kafalarında böyle bir ağırlık yok. Tak atıyor vuruyor, Çekiyor bıçağı kesip doğruyor. Dünde de vardı bugünde. Üstelik son zamanlarda hızla artıyor.
Sebep? Belkide kadının bir yerelere sağlam basması iyi tutunmaya çalışması. Erkeğin payına el uzatması iki adım geriden değil yana yana yürümek istemesi. Hep bir cinsel obje gibi görünmek istememesi. Kadın var çok seviliyor hak ettiği yerde oturuyor. Kadın var kadınım demeye korkuyor. Ağırlıklar altında eziliyor. Kadın var nereden geldim bu dünyaya diyor. Kadın biraz naif biraz alıngan belki belki bazı şeyleri çok üsteliyor belki kişiliğini belirgen kılmak istiyor. İşte bu noktada çatışma başlıyor. Erkek egosu, hegemonyası bu işe sıcak bakmıyor.
Devlet, o başka bir alem. Siyasi iktidara göre kadına bakış değişiyor. Vitrinlik kadınlar var. Açık, kapalı, çalışan, çalışmayan. Ben onların sadece amaçlara hizmet ettiğini düşünüyorum siyasi arenada, ticarette. Bence mesleğini yapan kadınlar çok daha ben kadınım diyor. Kişiliğim, bilgimle benim diyor.Kadın okumalı, eğitilmeli, ufku açılmalı. Hepsi güzel hakkı hukuku korunmalı ala. Bir bakıyorsunuz kadın kadın kurdu misali farkına varmıyor bile kendi kalesine gol atıyor.
Sahi buralara nereden geldik niye geldik. 8 Mart Kadınlar günü ya. Önce Batıda sonra bizde kutlanmaya başlandı. Kutluyoruz. Bir gün olsa da bir hamle, adım diyoruz. Kadının günü var mı gerçekten.Bakıyoruz şöyle dünyaya. Aman Allahım! Her gün binlerce kadın acılara belenmiş. Tecavüze uğrayan(ülkemiz ilk sıralarda) asılan, kesilen, kurşunlanan, terk edilen, işkence gören, aç bırakılan. Kadın haberi olmayan bir gün var mı? . İçimiz açılıyor doğrusu ekranlara bakınca.Hadi bunlar beşeri ilişkiler diyoruz. Lakin durup dururken çıkan savaşlar. Sanki savaşı kadınlar çıkarmış gibi. en madur olan kadınlar.
Sahi kadının günü var mı. Neyse 8 Mart kadınlar günü kutlu olsun sembolik olsa da. Beyler arada bir eşinize bir demet çiçek götürün, iyiki varsın deyin. Sen de haklısın deyin. Çünkü kadın anadır, fedakardır,geleceğin temelidir.

6.3.2015 İST

Perihan Pehlivan
Kayıt Tarihi : 6.3.2015 21:13:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Mustafa Yazka
  Mustafa Yazka

  İnsanın en tehlikelisi cahil olanı değilmi?Büyük annemiz Annemiz Eşimiz Kızımız Gelinimiz değillermi?Diğerlerini boşverse dahi kendisini sıfırdan nice emeklerle bu duruma getiren Anayı her hangi sebeple görmezden gelmesi dünyanın en büyük nankörlüğüdür.
  Hele okumuş süper cahiller yokmuu?..................
  Bu konuda biraz Annelerede taşları hazırladım tabii hakedenlere:Bebeğini bakıcıya teslim etmek en büyük hata değilmi?Ne olduğu belirsiz kendi bildiğini aşılayan bakıcıların yetiştirdiği kişi mi daha değerli yoksa kendi bilgileriyle kültürümüzle yetişen insanmı daha değerli?
  Saygı ve selamlarımla.

  Cevap Yaz
 • Hatice Elveren Peköz
  Hatice Elveren Peköz

  Merhametli yüreğiniz varolsun...

  Cevap Yaz
 • Hatice Tural
  Hatice Tural

  efendim maalesef çok ezilen kadınlar var.Yüreğinize sağlık...

  Cevap Yaz
 • Hasan Ada
  Hasan Ada

  Perihan hanım kaleminize yüreğinize sağlık haklı söze ne denir ki haklıya hakkını teslim etmek gerek inancımızda da kadın baş tacı iken özel günlerde bile bir demet çiçek ile gönül alamıyorsak eksiklik bizde kadına karşı bakış açısının değişmesi ve hak ettiği yere gelmesi dileğimle tüm çiçekler kadınlara temennisi ile dost kalem Hasan ADA

  Cevap Yaz
 • Önder Şeyhan
  Önder Şeyhan

  Özgecan ları unutmayalım.. Unutmak insanlığımıza ihanettir..

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (17)

Perihan Pehlivan