Hüseyin Sığırtmaç: Hayatı, Biyografisi, ...

1268

ŞİİR


12

TAKİPÇİ

HÜSEYİN SIĞIRTMAÇ HAYATI

Hüseyin Sığırtmaç Kayseri-Pınarbaşı doğumlu. İlk,orta ve lise öğrenimini Pınarbaşı'da tamamladı. Kayseri Eğitim Enstitüsünü bitirerek Sınıf Öğretmeni olarak göreve başladı. Bayrağın dalgalandığı her yer Vatan diyerek Erzurum, Malatya, Bursa ve Antalya'daki çeşitli okullarda Sınıf öğretmeni ve yönetici olarak çalıştı. Şu an Emekli Öğretmen olarak yaşamın tadını bulmaya çalışanlardan.
Edebiyata çocukluğundan beri ilgi duyar. Şair ve Ozanlar yüreğinde hep yer alır. Müzikse hayatının vazgeçilmezi. Özellikle otantik Halk Müziği.
Şiir denince aklına hece ve kafiyeli şiirler gelir. Yani manzum şiir. Şiir ona göre türkü tadında olmalı. Yunus'u, Karacaoğlan'ı anımsatmalı. Gümbür gümbür ses verip yürekteki duyguyu haykırmalı. Sevgi kokmalı, hasret esmeli ve de gerekirse haksızlığa kafa tutmalı, mazluma taraf olmalı.
Ozan yürekli şair; 'Doğrusu bazen serbest şiirleri nesirden ayırt etmekte güçlük çekiyorum. Kısacası hece tarzındaki ahengi serbest şiirlerde çoğu zaman bulamıyorum. Ya da duyguma hitap etmediği için zevk alamıyorum. Duygunun işlendiği her söz değerlidir. Serbest şiirlerde de belki duygu var, sevgi var ama bence hece ve kafiyeli tarzda ki şiir tadı yok. Belki çağdaş, belki evrensel ama ben yüreğimde hissettiğim tadı bulamıyorum.' diyor
Yine kelimelerin ahengiyle dans eden şair diyor ki; 'Bu kültüre hizmeti olmuş ve olabilecek herkese sevgi, saygı ve minnet duygularımı sunarım.'
'Bu deryaya bir damlada ben katkıda bulunabilirsem ne mutlu bana. Okurlarıma sevgi ve saygılarımla.'
'Karınca kararınca, özelimizde kalan duygularımızı ifade etmemize ve paylaşıma sunmamıza vesile olan Değerli ANTOLOJİ yönetici ve ilgililerine bu büyük hizmetlerinden dolayı teşekkürlerimi sunarım. Ayrıca yorumlarıyla bana destek olup şevk veren Değerli Şair ve şiir sever dostlarıma da canı gönülden saygı,sevgi ve teşekkürlerimi sunarım. Bir gün kitabı olanlar arasına katılabilirsem ve de şiirlerimi türkü sözü olarak bestelenmiş görebilirsem çok mutlu olacağım. Bundan sonra denilecekleri de okurlarıma ve zamana bırakıyorum.' diyerek noktalıyor diyeceklerini.