Harun Çalpan 2 Şiirleri

13

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Harun Çalpan 2

Biliyorum, mahkum ettiğin bunca çaresizliğin içinde özlemin artçı sarsıntılarıyla sarsılan yüreğimi,ve artık kapanmayacak kadar derin çatlaklar açılmış kalbimi avutmaktan öteye geçmeyen, beyhude bir çırpınıştır öznesini yitirmiş devrik cümlelerim..Belki de kafamın içinde uçuşup duran yerli yersiz düşünceleri azad etmenin zamanı geldi artık. İçimde dağılmış,ve duygularımın her hareketinde canımı yakan düş kırıklarını toplamanın..
Hücre duvarlarımda asılı duran,umutsuz bekleyişlerin resmedildiği tabloları birbir indiriyorum şimdi. İlk günkü izlerini hala koruyan acıları silip süpürmek hayli zor olacak biliyorum,tozlu anılarla birlikte onları da, donuk gülüşlerinin solup kaldığı resimlerle bir sandığa kilitleyip gömeceğim yüreğimin arka bahçesine..
Bundan sonraki yaşantımın çok uzaklarda bir yerlerde de olsan hala nefes aldığın inancıyla ve sabırla geçmesi dileğiyle yalvaracağım Rahman’a...

Devamını Oku
Harun Çalpan 2

Gitmek istiyorum artık bu şehirden,havası gaz,suyu kan kokan bu şehirden. Hem de dönüp arkama bakmadan,arasında azda olsa, bu şehre ait bir yaşanmışlık hatırası olarak sayfalarına ayraç yaptığım kitaplarımı tavan arasına sıkıştırarak,kapıyı bir daha hiç açamamak dileğiyle çekip, gitmek istiyorum. Üç yanı menfaat,bir yanı çıkarlar ve çıkarcıların kurduğu divanla çevrili bu mahalleden gitmek..
Bir şafak vakti kimsenin yüzünü görmek zorunda kalmadan, ve her köşe başında birbirine karşı sahte maskelerle nefret besleyenlerin gülüştüğü sokaktan,hafif kederli bir akşam rüzgarı gibi esip geçmek istiyorum. Ucu bucağı görünmeyen mesafeler katederek. Hiç durmadan, soluk almadan, soluk vermeden...Ta ki; yalnızca ismini kullandığımız insan kimliğinin, gerçek sahiplerinin var olduğu yeni bir dünyayı keşfedene dek. Gitmek..Çekip gitmek istiyorum...

Devamını Oku
Harun Çalpan 2

Bak sevgili..Yine akşam oldu.Kanıyor gönlümde açtığın yara,elimde zuladan kalmış son cigara..Ateşinde SEN,dumanında BEN..Avuçlarıma dökülen küllerinde ise; Giderken Çalpan'da unuttuğun yarım kalmış gülüşlerin işte...

Devamını Oku
Harun Çalpan 2

Ne kadar zor bilir misn? Gidişinle yıktığın hayalleri yeniden kurmak,Yaktığın şiirleri yeniden yazmak..Artık o sensiz devrik cümlelere ellerim titremeden sensizliği hece hece işleye bilmek... Söndürdüğün ateşi ayrılığın rüzgarında yeniden yaka bilmek ne kadar zor bilir misin? .. Ve seni sensiz yaşamaya çalışmak...Bir ölünün gözlerindeki solmuş umutları yeniden yeşertebilmek gibi...

Devamını Oku
Harun Çalpan 2

Matem sinmiş gecenin karanlığına, bir yalnızlık var gecede..
Gökyüzü karalar bağlıyor. Uykuya hasret yorgun bu gözler yine yokluğuna ağlıyor.
Bir çığlıktır sensizlik, döner durur kalemimin ucunda. Gül dalı parmakların dokunur ruhuma. Kalemim sensiz cümlelere her dokunuşunda artçı acılar başlar yaralı yüreğimde, feryadım yankılanır yıldızlara..
Ve ben; Yazdığım bu şiir gibi yarım kalıyorum yokluğunda..
Yine senle başlıyorum her cümleye, ve çocuksu gülüşünü yazıyorum her kelimenin sonuna. Senle bittiğimi herkes anlasın diye..

Devamını Oku
Harun Çalpan 2

Dokunacağım sessizliğine, çığlığın ordusudur benim gözlerim.
Yüreğine kamp kuran yalnızlığı tutuklayacağım..
Saçlarına sinmiş kederin kokusunu, öpüşümle yerleşen güllerle saklayacağım..
Kiraz dalındaki baharın tomurcuğuyum ben; Çalpan’ım..
Mazindeki tüm kışları kilit altına alacağım
Ve her sabah yeni bir umut yaratacağız seninle sevgiden yoksun hayata inat...

Devamını Oku
Harun Çalpan 2

Ah iki gözüm; Yine yaktırdın son sigarayı gecenin bir vaktinde.
Ne yapayım şimdi ben,dibine kadar yalnızlık dolu dört duvar arasında.Resmini bağrıma basıp öylece uykuya mı dalayım?Yoksa öyle bakakalıp hıçkıra hıçkıra ağlayayım mı gün doğana dek?Bir türlü karar veremedim.
Yoksa elime;Adını sen koyup ama sensizliği bir türlü anlatamadığım kalemimi alıp birkaç satır mı yazayım virgülü SEN diye devam eden,noktası BEN diye biten.
Sonra,satır aralarına çocuksu gülüşlerini sıkıştırıp,kenarlarını gözlerinin rengiyle süsleyeyim.Neyse...
Ahmet Kaya'nın dediği gibi: "Gecenin bir vaktinde yaralarım artsın istemiyorum"yine.
Ama;Göğsümden kopan bu bu çığlığı duyabilirsan eğer sana söylemeden geçemeyeceğim. Ben sensizliğin adını koydum artık Koca dağların küçük sırdaşı..

Devamını Oku
Harun Çalpan 2

Göğsümden kopan amansız bir çığlığın gecenin çıldırtan sessizliğine karıştığı bir vakitte, kelimelerin yokluğuna başkaldırışını,titrek ellerimde bitap düşmüş kalemimle bastırmaya çalışırken çocuksu gülüşün vuruyor her hecede yaralı yüreğimden..
Ve her gece hasretinden baskın yiyen Gönlümün darmadağın olmuş karanlık sokaklarında, açtığım hendeklerin başında sabahlıyor uykuya hasret yorgun gözlerim..
ve sabahın ilk ışıklarında belirginleşiyor gece boyu çatışmanın ağır bilançosu
her köşe başında alnından vurulmuş yatıyor buz kesmiş birer ceset misali umutlarım..

Devamını Oku