Halil Şakir Taşçıoğlu: Hayatı, Biyografi ...

676

ŞİİR


19

TAKİPÇİ

HALİL ŞAKİR TAŞÇIOĞLU HAYATI

Bir iç çekiş geldi ömre;
Neden bilmem çok üzgünüm...
Oysa düştü ya son cemre;
Bugün benim doğum günüm!

Yer, gök buhar doldu sanki;
Sarılmıştı toprağa nem...
"Bu gün" demişti inan ki,
Doğum günüm diye annem...
......

Dizeleriyle devam eden bir şiirinde belirtmeye çalıştığı gibi
O, 1948 Yılının cemreleri düşerken, mart ayının beşinde, Konya' nın Ereğli ilçesinde doğdu. İlk,orta ve lise öğrenimini Ereğli' de tamamladıktan sonra, 1971 yılında İ.D.M.M. Akademisinden İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu. 1969-1971 Yılları arasında İstanbul İleri Türk Musikisi Konservatuvarında; ud, solfej ve nazariyat dersleri alan yazarımız, vatani görevini; 1973-1974 Yılları arasında NATO Enfrastrüktür Daire Başkanlığında kontrolör teğmen olarak ifa etti. Ereğli'de başladığı proje ve yap sat müteahhitliğine halen Antalya'da devam etmektedir.
Evli ve ikisi kız, üç çocuk babasıdır.
Lise yıllarında arkadaşlarının kendisine "kalem şakir" lakabını takmalarından bu yana kalemle kuyu kazmaya çalışan Halil Şakir Taşçıoğlu' nun basılmış ve basılmamış bir çok eseri bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla; Bir Millet Uyuyor (Basılmamış, Roman) , Bizim Eller (2010 Yılı, senkron matbaacılık yayınları, Şiir) , Seni Sevmek İbadet, (Biyografik roman) Memleketim Ereğli (Basıma hazır, Şiir) kitapları yanı sıra:
TRT TSM Repertuvarında 21758 No.lu, makamı; hüzzam,
"Acıları Bana Sor" isimli beste ile beraber, hüzzam, hüseyni, uşşak ve segah makamlarında, söz ve müziği kendisine ait toplam dokuz bestesi bulunmaktadır.