Halil Manuş Şiirleri - Şair Halil Manuş

628

ŞİİR


16

TAKİPÇİ

Merhabalar;
Bundan tam yarım asır evvel 1960 senesinde Kayseri ili, Felahiye İlçesi, Karaşıh köyünde ailenin onuncu ve sonuncu çocuğu olarak gözlerimi dünyaya açmışım. Aylar ayları, yıllar yılları kovalarken ilk-orta-üniversite ve askerlik görevimi tamamlayıp 1988 yılında Öğretmen olarak göreve başladım.İlk görev yerim İstanbul, daha sonra Çorum, Mersin ve tekrar Çorum. Şimdi ise Peygamberler şehri Şanlıurfa... Halen Şanlıurfa'da Öğretmen olarak görev yapmaktayım.Evliyim iki kızım bir oğlum var.
Halen Çorum yerel gazetelerinde Şiirl ...

Halil Manuş

KIZILAY

Haber alır almaz bilgiyi
İlden ile uçar Kızılay
Umudu, dostluğu, sevgiyi
Her gönüle saçar Kızılay

Devamını Oku
Halil Manuş

KIZILAY.

Yeter ki duysun afeti
Yardıma koşar Kızılay
Kabul gördükçe gayreti
Coştukça coşar Kızılay.

Devamını Oku
Halil Manuş

İyi, güzel neler varsa
Paylaşalım, kapmayalım
Kardeşlik bağlarımızı
Sıkı tutup kopmayalım.

Kış bitecek yaz gelecek

Devamını Oku
Halil Manuş

“İSTİKBAL GÖKLERDEDİR”

Yıl 1919. Yer Trablusgarp. Savaşta yenik düşmüşüz. Atatürk, cephede yenik durumdaki ordusunun başında. Düşünceli olduğu her halinden belli. Tam o sırada üzerinden iki İtalyan savaş uçağı geçer. Atatürk yanındaki emir subayına dönerek: “Bu uçaklardan bizde de olsaydı, biz bu savaşı kaybetmezdik, inşallah bizimde uçaklarımız olacaktır” der.
Daha sonraki yıllarda Suriye’deki savaşlarda da İngiliz savaş uçaklarının savaşın kazanılmasındaki etkinliğini görür. Aradan yıllar geçer. Yıl 1925. Ülke savaştan savaşa girip çıkmış perişan bir haldedir. Öncelikler tespit edilse beklide sonuncu bile olamayacak bir projeyi, Trablusgarp’ta emir subayına dediği “inşallah bizimde uçaklarımız olacaktır” sözü doğrultusunda ilk sıraya alır ve Türkiye’de havacılığın gelişmesi için sonradan adı Türk Hava Kurumu olarak değiştirilecek olan Türk Tayyare Cemiyetini kurar.
16 Şubat 1925’de Türk Tayyare Cemiyeti’nin açılışında yaptığı konuşmada, çok sevdiği ve güvendiği milletine şöyle seslenir:”İstikbal göklerdedir; çünkü göklerini koruyamayan milletler yarınlarından asla emin olamazlar.” ilk on yıl içinde fabrikalar kurdurur. Kendi fabrikalarımızda kendi uçaklarımızı yapmaya başlıyoruz. Hem de her tür uçaktan. Eğitim uçakları, planör, yolcu uçakları ve savaş uçakları. Tarihi bir kez daha hatırlayalım. 1925-1935 arası. Şimdi hangi yıldayız? 2010 yılında. Yani Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” dediği 1925 yılından 85 yıl sonrası. Bugünkü dünyaya baktığımızda en büyük gelişmelerin, yüksek maliyetli teknolojilerin ana sacayağının havacılıkta olduğunu görürüz. Bir milletin kendi ülkesinde hür ve mutlu yaşaması için çağın gerektirdiği tüm yüksek teknolojilere sahip olması ve yeni teknolojiler geliştirmesi şarttır.
Bu konuda son söz yine Atatürk’ün:”Göklerde bizi bekleyen yerimizi almak zorundayız. Yoksa o yeri başkaları istila eder ve işte o zaman bu Ülke ve Millet elden gider. Hâlbuki biz Türkler, bütün tarihimiz boyunca hürriyet ve istiklale örnek olmuş bir milletiz.” Ben de Atatürk’ün “İstikbal Göklerdedir” sözünü alıntı yaparak duygularımı dile getirmeye çalıştığım şiirimi Türk Havacılığına gönül veren herkese ve “istikbal göklerdedir” bilincinde olan Türk Gençliğine ithaf ediyorum.

Devamını Oku
Halil Manuş

Yıl bin dört yüz elli üç, mayıs ayı
Secdede dua:”-Nasip et almayı…”

Nasip olunca beklenen o fetih
Sultan Mehmet’ti; bundan sonra Fatih

Devamını Oku
Halil Manuş

Kafdağı yüklüdür omuzlarımda
Çırpınır, didinir öyle dururum.
Çekiçle örs döverler beyin zarımda
Bendeki görünmez beni vururum.
2011

Devamını Oku
Halil Manuş

Yıllar yılı vatan dersin
Vatan da çoğalır barlar
Bir uzun hava istersin
Başka telden çalar tarlar.

Değişik haller var sanki

Devamını Oku
Halil Manuş

TRENE BAKANLAR

Nasıl görsün ki, kaçan trene bakanlar
Biriktirip tıkınmaktalar ha bire
Gelip de gitmiş nice Hanlar, Hakanlar
Duymaz mısın, ne götürmüşler kabir’e?

Devamını Oku