Görkem Bağçivan Şiirleri

19

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

Görkem Bağçivan

Dışarıdan çok pahalı görünen bir kalem ile neredeyse hiçbir değeri olmayan yırtık bir kağıt parçasının hazin bir hikayesidir, aslında hayat.Bembeyaz kalacak olan yoksul kağıt parçasının yakarışları kim bilir belki de yağmurun yüzyıllardır süregelen bir yansımasıdır. Kim bilir, o dışarıdan görünen değerli kalemin caka sattığı dünyanın, bilmem kaçıncı torununun torunudur, kağıdın ham maddesi. Ki silahtan çıkan bir merminin mimarı da gösterişli kalemin atasıdır, oysa. Elinde tütünsü bir tat ve birden bire ölüverir bir kuytuda adı sanı belli değil, bir yolcu. Çok uzun bir yolun kısa bir kaçamağını ısınmaya çalışarak geçinen bir adam işte. Ne yazık ki, dünya hiçbir zaman zengin bir kalemin insanlığı öldürmesine engel olamadı.
Kalem ve kağıt parçasının hikayesini anlattığımıza göre artık silebiliriz.
Silgi…
Evet, belki de bu adı verirken neyi sileceğini bilmeyen bir adamın bir buluş, bir yenilik hevesi. Ya da fakir birinin geçmişini unutması için bulduğu kurusıkı bir tabancadır, silgi. Fakir birisi ya, hiçbir zaman silgiyi buldu diye zengin olmadı, zengin olmak isteseydi parayı Lidyalılardan önce bulurdu, unutmak isteseydi eğer, kendini kendi tabancasıyla vururdu adam. Ve adım adım sildi, düşünülmesine fırsat vermeden, o kalemin yazdıklarını. O kalemin ardından kalan hiçbir parmak izi yok, hala da kağıt parçası bembeyaz, bir o kadar da saf. Silginin bıraktığı buruşukluğu saymazsak eğer, tertemiz üstelik.
Silmek için silgi küçük bir araç iken, kalem için büyük bir buluşun adıdır. Bu ad konulduğundan beri insan oğlu veya kızı kendini vurdu.
Unutmak bir silginin öfkesiyse eğer,silgi hiç de iyi bir araç değil.

Devamını Oku
Görkem Bağçivan

Genç bir ölü içeri girer.
Konuşanlar susar, susanlar da boyun eğer.
İçeride sessizlik..
Veee oyun başladı,
Biraz daha ışık lütfen,içime doğru,
Belki birileri görür, bir ihtimal.

Devamını Oku
Görkem Bağçivan

Senden sonra yazdıklarım şiir olur,
Yazmadıklarım kitap
Okumayı çok isterim
Daha çok Yaşamak.


Devamını Oku
Görkem Bağçivan

Denizin en dibinde yüzmeyi unuttum
Çaresiz çırpınışlarımı hatırlamazsın

Sağanak bir yağışta şemsiyeni
Bende bırakmıştın, bunu ben de hatırlamıyorum

Devamını Oku
Görkem Bağçivan

Geceyi bırakan Güneş'e ne kadar güvenebilirsin ki?
Her sabah doğmak başka bir yerde ayrılık değil mi?

Kopuk bir ses tonunda, dudakları titrek ise
Hangi rüzgar sana iyi gelebilir, belki?

Devamını Oku
Görkem Bağçivan


Kısık bir mum aleviyle
Anlamı derin ve keşkeler eşliğinde
Bana bakınca kemiklerin sızlıyor ya
Olsun, sen beni güzel hatırla

Devamını Oku
Görkem Bağçivan

Yağışlı bir ilkbahar sevinciydi
Toprağa düşen cemre ve ailesi
Biraz ıslak az biraz balçık bir zeminde
Düşünüp sustugum kompleks bir oyundun
Suçun yoktu belki
Ama saglam bir günahkarım

Devamını Oku
Görkem Bağçivan

Gökyüzü hangi renk? - Mavi ve tonları. Belki bilimsel bir anlamı da vardır. Havadaki azot ve bunun türünden gaz karışımları sonucunda mavi bilemedin tonları. Oysaki bizim gözümüze gelen ton mavi. Bizde gökyüzüne mavi diyoruz. Çizdiğimiz resimler mavi, maviyse gökyüzüdür. Öyleyse Gökyüzü mavidir, Gök tersi hangi renk? Bu yok.
Bakabildiğimiz aslında tüm gördüklerimiz. Doğrusu bize gösterilenler. Mavi rengi pastel tonlarda kimin aklına geldi ki? Bize maviyi öğrettiler, kabul ettik. Bütün çocukların gökyüzü mavi değil midir bu yüzden. Hiç gördünüz mü geceyi gökyüzünden sayan? Oysaki günün bir yarısı da karanlık. Karanlıksa siyah . Siyah ise korkunç. Çizilmiş onca resimden geceyi çizen o kadar az ki. Çünkü bize öğretilen , bize gösterilen tüm suçlar gece işleniyor. Tüm kanunsuzlar geceyi bekliyor , sis çöküyor ve karanlık. Gökyüzü saklambaç oynuyor. Tüm gerçekleri yağlı boya tablosu gibi aktarıyor. Van Gogh sarısıyla fırçasını daldırıyor palete. Palet her dokunuşunda sıçratıyor, kiminin yüzü siyah, kiminin eli beyaz . Biz sadece mavi diyoruz ama düşen damlaya, çünkü bize maviyi öğrettiler önce. Diğer tüm renkler maviden hemen sonra. Çünkü Gökyüzü maviydi, tersini görsek bile söyleyemedik hiç. Karanlık da mavidir geceyse masmavidir.


Devamını Oku