Eşşek bulunmaz Şiiri - Ali Rıza Ünal

Ali Rıza Ünal
1371

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Eşşek bulunmaz

1-Ey fakru Razân,şanına muallim mektep bulunmaz,
2-Söz söyleme şemsten haline kâmil meşreb bulunmaz.

3-Sır ı ledün bab-ında faş etme hasan hüseyni,
4-Takdir-i Hüdaya maarif mesned bulunmaz,

5-Avam-ı şer e haktır,alevi sûnni imamet,
6-Tevhidi muhammed yolunda mezhep bulunmaz,

7-Onca dil döktüm burhan ile bi haddi ülâmaya,
8-Bu manaya ehli basir,eşref bulunmaz,

9-Cami dibinde yatmayınan cennete döşek bulunmaz,
10-Bu emmareye malik ahmak-ı eşşek bulunmaz..

-- Bu eserin manası --

1- ey Allahın azamet ve kibriyası karşında varlığını yitiren gerçek varlığın sahibini gören ve bu varlık karşında fakr u fakir olan rıza efendi bu fakrınlada haz.Allahın gizli hazinesi lütfuna mashar olan (Razan:cenabı Hakkın gizli hazinesi demektir) senin sırrını aşacak sana mana aleminden ders verecek öğretmen ve okul bulunmaz.
2- Sakın söz söyleme güneşten yani hz.mevlananın hocası,mürşidi, tebrizli şemsin sırrından söz etme
Bu meşrebden, zira bu sırra kamil bir arif bulunmaz bulunursada zaten onunla söz değil hal dilinden muhabbet hasıl olur.
3-galu belâ ve madde ötesi ne geçiş kapısından hasan ve hüseyinin sırrını sakın bahseteme,aleviye sûnniye,
4-hazreti Allahın takdirine hikmetine mesned yani sebebini anlayacak Allah ehli bulunmaz zira onlar mezheb ve meşreblerle oyalanıp Allahı unuttular ve hazreti Allahı tanımaktan gafil kaldılar.
5-umumi şeriat ehline yani tevhidin zahirini bile anlamamış avama batını nı nasıl anlatacaksınki o nedenle zahiri anlamda kelime i tevhid çerçevesinde olan her inancı bağrına bas ve o nedenle alevi sûnni,hanifi hamebeli,şafi, maliki demeden ve sayısı bu günler de mezheb olarak 100 ü aşan tüm tevhid ehlini sen kardeş bil ve müslümanım diyen ey vicdan ehli bunu sende böyle bil böyle gör ve böyle uygula.
6-zira Muhammed as ın tevhid inde yani ben kulluğumla öğünürüm dediği makamda mezheb yoktur ama insanların anlayış farklılığı çoktur,bu nedenle buda haktır kabuldür lakin hakikat değildir kelime tevhidir zira bundan sonra 3 tevhid daha vardır, tevhid bayrağı altında ki hangi görüş olursa olsun bizim kardeşimizdir bu şeriat ı muhammediyedir ama hiçbir zaman tam bir gayretle araştılıp anlaşılamayan hakikat-ı muhammediye bu değildir.
7- onca mücadele verdim ezber ehli işin özünden habersiz ülâmaya.
8-bu kelime i tevhidden öte tevhidi sıfat,tevhidi efal yani fiil ve tevhidi zat sırlarını anlatbileceğim sır ehli teslim ehli gönül ehli eşref en şerefli en iyi tasavvuf ehli bir nefs sahibi bulunmaz.
9- cami dibinde yani camiye günde 5 vakit değil on vakit gitsen ve orada yatsan tevhid sırrını anlayıp uygulamadık tan sonra emmare nefsten yani hayvanitten kurtulup cennette rahatlık umma, bekleme illa o emmarenin,yani hayvaniyetini insaniyete çevirmek için kefaretini cehennemde ödeyeceksin.
10- ve bu havaniyetini kabul etmekte zaten işine gelmez çünkü bu işi anlamadğını anlamadın, anlamadığını anlamayanada ahmak denir,vesselam..

Ali Rıza Ünal
Kayıt Tarihi : 4.7.2009 20:54:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!

Ali Rıza Ünal