Eski Bakır Şiiri - Ahmet Oktay

Ahmet Oktay
45

ŞİİR


8

TAKİPÇİ

Eski Bakır

Bir cigligin icinde yakaliyorum seni
Kac kez Istanbulsu,
Parildayan, isitan, yakan bir alev gibi.
Ustunde uzun, pis, yalniz sokaklarin yagmuru..
Odalarin, merhabalarin, gulucuklerin sikintisi
Tramvaylarin, vapurlarin sikintisi
Yitmis asklarin, yitecek asklarin
Ayni vazolarin, ayni ogutlerin, ayni yasaklarin sikintisi.
Yakaliyorum, opuyo
..........
..........

Ahmet Oktay
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Abdülillah Çağlayan
  Abdülillah Çağlayan

  Efendim edebiyatın imlası insanın kıyafeti hemen sırıtır.Çok çok haklısınız Feyzi Beyciğim.Siz de her gün mesela Röbdöşambırınızla göze batardınız.Lakin artık aşina olduk.

  Elinizde bir de kahve fincanı olsa her gün sabah kahvesi içen gözlüklerinin üstünden bakan adam edasıyla oturup bir değişiklik yapsanız nasıl olur mesela.Hatta birde iki kere katlanmış zaman gazetesi.Şöyle bir Ahmet Alkan makalesi paylaşsanız şiirle ilgili ilgisiz.

  Amma yok şimdi kahve çarpıntı yapar.Ilık bir ıhlamur daha iyi gelir.Takıldık size hoşgörünüz afiyet ve sıhhatler dilerim.Hiç olmazsa siz sabah akşam kendinizden bahsedip, sayfanın içine etmeyecek kadar kendini bilen bir insansınız.Buna da şükür.

  Arz-ı hörmetler efendim. adında bakır lafı geçince aklıma geldi.

  Güneş bakır kazan
  yükselir Anavarza’dan

  değil mi efendim.

  İlahi şair senin ne işin var eski bakırla. Oksitlenmiş yeşile çalmış vesaire.Sabah kahvaltısını Paris'te et.Akşam çayını Londra'da iç.Soldan kalkıp kaç adım yol aldın değil mi?Ye iç eskiden küfrettiğin başbakana nağmeler düz.Keyfine bak.Allah'ına hamd et.

  Devir kıvıranların devri. Yoksa Sibel Can nasıl meşhur oldu sanırsın.Şöhret olmak için her yol mübah değil mi ya!

  Neyse bu kadar yeter vesselam.

  Maasselam efendim maasselam


 • Arman Turaçhan
  Arman Turaçhan

  Onca memleket gezdim, bunca insan tanıdım; senin gibi aşkını yaşatan ikinci bir adama rastlamadım. Allah'ına kurban Kemal Abi. Allah uzun ömürler versin; ara sıra uçkur muhabbeti yapsan da yok yeryüzünde senin gibisi...Sakın kaybolma buralardan; sırf seni okumak için açıyorum bu sayfayı. Vallahi şaka değil...Umarım bir gün Nilgün yengemizden dişinin kamaşığını alırsın :))

  Allah'a emanet ol Kemal abi, lütfen daha çok yaz.Yav bırak şiiri miiri bize Çukurova hikayeleri anlat...

  Muhabbetle güzel abim :))

 • Feyzi Kanra
  Feyzi Kanra

  Ha bir topluluğun karşısına pejmürde kıyafetle çıkmışsın,ha imla hatalarıyla dolu bir şiiri buraya asmışsın ne bir farkı yoktur.vesselam.

  Hasan buldu abimin kulakları çınlasın.O olsaydı ben bu yorumu yazmak zoruynda kalmazdım.Çünkü saağolsun o yazardı :)

 • Jale Keskinkılıç
  Jale Keskinkılıç

  Sevdim şiiri sanırım yurt dışından yazıldıgında ı lar i oluyor.Çok aldırmıyorum bu yazım şekline hoşuma da gidiyor.Biraz dikkat ediyorum okurken.Güzel şiir.

 • Hüseyin Demircan
  Hüseyin Demircan

  yazık ki imla hataları temelinde yatan.. yurtdışında şiir yazma olgusu ki.. en güzel şiirler.. bu hasret özlem girdapları arası çıkar..

  ..tek tek kopyala yapıştır metodu.. üstesinden gelemediğiniz.. daha sonra düzeltmesi ise.. yenisini yazmaktan zor olan..

  ..bu çaresizliğin temelinde.. sizin anadil karekterine uygun porogram olmasına karşın.. gittiğiniz kafede ona adapte.. klavye olmaması..

  ..arap elifbası kril alafbetası üste iliştirilmiş.. ingilizce harf tuşları arası ş ı ğ ü ö bulamama meselesidir ki.. ch sh gibi orta yol bulabilirmiyim çırpınır.. baktınız daha çok dibe batıyor..

  yine kolaycılığa.. nasıl olsa anlaşılırcılığa kaçarsınız..
  hoş.. burada esas problem kalite olgusudur.. eğer level yüksek ise.. okur ne olduğunu anlamak için okumak.. anlıyabilmek için dilini çözmek.. güzel olup olmadığı hakkında fikir yürütmek gibi bir çok cefaya göğüs gerdiği gibi.. bunu okuma işkencesine de katlanır.. level düşükse.. dilediğiniz kadar.. imlayı düzeltin.. manzara güzel görünsün diye.. üst tarafına rengarenk resimler çeşme pınar yerleştirin.. fondan müzik yayılsın.. ıııh okura beğendiremezsiniz.. o sadece pilav üstü kuru yeme için gelmiştir.. döner istese dönerciye giderdi.. ama cingöz garson yinede sorar yanına bir salata ayran istermisiniz diye.. niye çünki çok iyi niyetlidir garson ve tezgahtarlar.. yardımcı olabilirmiyim diye sorarlar..
  marya antuanette çok iyi biriydi.. polislerinde çok iyileri vardır vatandaşları iyi yurttaş olsun diye kodeste dövenleri olur hep iyiliği için.. şair de iyi şair olup iyi şiir yazmak zorunda olan bir ferttir.. imlası iyi olsa iyi olur tabii.. bence..

 • Feyzi Kanra
  Feyzi Kanra

  Günün şiirindeki bu aşırı imla hatalarından acaba kim sorumlu.? Bana sorarsanız bu şiiri günün şiiri seçenler ve buraya asanlar sorumludur.Binlerce okuyucunun karşısına bu kadar imla hataları ile çıkmaya insan biraz utanır vesselam.

 • Xalide Efendiyeva
  Xalide Efendiyeva

  Eski Bakır - şiirin ismi anahtardır

  'Bakır insanın kullanmış olduğu ilk metaldır
  Doğada arı halde bulunan, erime noktası düşük olduğundan işlenmesi kolay olan, ısı ve elektiriği çok iyi ileten, eğilip büküldüğünde kolay kolay kopmayan,
  metal para yapımında kullanılan metaldır.
  silah yapımında daha elverişli olan tunç, kısa süre sonra bakırın yerini almıştır… bakırla kalayın alaşımı tunçdur'...

  'Bir cigligin icinde yakaliyorum seni' - yaşadığı kötü hayata isyan eden bir kadın var şiirde çamurdan kurtulmuş ve bir de sığındığı bir liman, yani sevdiği.... kadın adamın ilk aşkıdır,bu hayat bir çeşmedir onları kavuşturan diyor, durmadan bu çeşmede mendilini ıslatarak sevgilisinin alnına koymuş, yani hayatın güzelliklerini tattırmış sevdiği, yaşadığı zulmetin elinden almış kadını bu yüzden karanlık kemiriyor etini, onlara engel olanlardır karanlık.

  'Ormanlar gormus dolunayin tilsimini' - dolunayın doğaya ve her canlıya etkisini hepimiz biliyoruz, burda ormanlar kalabalık mı acaba, dolunay da sevgiisinin yüzü olabilir o zaman...

  'Yalniz-geceler boyu uzanan kadını bakırlarda
  Durmadan horluyorlar'

  Istemediği, soğuk sevgisiz hayattır bakır burda

  'Geyiğim saklım benim' yasak aşk ve o onulmaz dediği kurtualmadıkları ve herkesten sakladlkları aşk...
  'Horlandıkça aşkımız derya' diyor.. hayat kısa zamanı kaybetmeden aşkı yaşamak doğanın güzellikleriyle beraber
  Kapa tunç, kapılarını'... tunç burda hitapdır virgül var tunçtan sonra...bakırdan tunç yapmış kadını sevgisiyle,
  Yaşıaylım sevgimizi, ölüm gelmeden diyor şair

  Kadının yaşadıklarını, azabını dile getirmiş...
  Şiirde korkularıyla bir erkek ve cesur bir kadın var hayatın eğip bükemediği...
  Benim şiirden anladıklarımın özeti bu...

  Tebrik ediyorum Güne gelen şiirin şairini

 • Hasan Büyükkara
  Hasan Büyükkara

  çok iyi bir dost , çok iyi bir insan silueti duruyor bu dizelerin arkasında...Ahmet Oktay bütün vaktini empatiye ayırmış yüce bir yürektir...Kim ne diyor ise onu içtenlikle dinlemeye azmetmiş bir iyi insan...

  sevecen olmayı sevdiren insan..iyi ki yazdın şiirlerini

  saygılarımla

 • Hüseyin Demircan
  Hüseyin Demircan

  bizim şiirimiz.. ana teması
  aşk ile sevgidir..yüce mevkidir..
  hep berrak kalarak.. insan seması
  hayat azmi verir.. teşvik şevkidir..

  çünki.. bağrında dert.. keder gam acı
  güçlükle tırmanır şair yamacı
  yaptığı eylemin.. temel amacı
  esasen gönüle.. şiir zerkidir

  her zaman o hakka.. açar özünü
  esirgemez asla lafı sözünü
  vatan hizmeti.. der.. kırpmaz gözünü
  gerekirse evi barkı terkidir

  neticede çalan.. nalan sazımdır
  birazcık hatalı kötü yazımdır
  özellikle dikkat etmek lazımdır
  şahsına çakarken çivi berkidir

  şu zaman söz söyle soylu duruştur
  niçin garip şair yüzü buruştur
  hediyesi abey.. yirmi kuruştur
  eleştiren iner beleş trene biner

  onu hep kurtarır zekat fitresi
  ömründe görmez eş.. görmez metresi
  kaça gelir acep bunun litresi
  eleştiren iner beleş trene biner.. bi yerde..

  .. gerçektende.. her biri yarış beygiri gibi yetiştirilen.. edebiyat dersi seçmeli.. en baba yarım saate indirgenen.. maarif sistemi.. tabak gibi ortada..

  sorun.. neyi nerde ne zaman ekeceğini.. bilememe sorunu..
  ya serada turfanda tatsız tuzsuz.. yada er ekilip kelek geç ekilip sıfır hasat sorunu..

  ..şiirin filizlendirildiği ortam.. yürektir..
  kağıda kökertilirken.. çok az miktar gübre.. kökündeki öz toprağın çevresine.. hafifçe yayılır.. aşırıya kaçılırsa şiiri yakar..

  .. sadece kökertimi takip eder..birkaç dize.. gözyaşı ile sulanabilir.. hasat sonuna kadar aşırı sulamada şiiri çürütür..

  .. şiiri şiir yapan salt toprak..salt gübre.. salt su değildir.. şiir periyodik aralıklarla.. mutlaka.. çapalanmalıdır.. çevresindeki zararlı bitki ve otlar temizlenip.. gerekirse yaprak bitine karşı ilaçlanmalıdır..

  .. şiirin akciğerleri.. iki cümle arasında.. okura nefes alma.. kavrama mudrik olma.. fikir yürütme imkanı tanır.. parafların.. gövde çevresinde.. toparlanıp.. dairesel eksende kabartmaların.. dolayısı ile.. şiirin gerekli takdiri alabileceği.. geçirimli.. katmanların oluşumu ile mümkündür..

  .. iklim koşulları şiirde önemlilik arz eder.. başta belirttiğimiz gibi.. sulu zırtlak tarım.. şiire faideden çok zarar verir.. hava mümkün mertebe.. mutedil ılıman.. güneşli en fazla parçalı bulutlu olmalıdır..

  batı toplumlarında.. salatalık ve acur standardı.. 8-10 cm aralığında seyrederken.. bizim pazarlarımızda.. ne satsam gider mentalitesi.. 15- 20 cm uzunluğunda aldığımız çarlistonun.. buzdolabındada bir müddet.. ebat bazında büyümesi demektir ki.. çevre faktörü hesaba katılarak..

  .. depolama ve satış aşamasında.. tez bozulma ezilme gibi etkenlere karşı hasat vaktide fazla geciktirilmemelidir..

  ..memelilerin.. başlıca besin kaynağı bitkilerdir..
  süt verimi yüksek bir zana ırkı.. iki litreye kadar süt verebilir.. ancak bizim ülkemizde aynı performansı gösteremez.. randıman düşer..

  üzülmemek gerekir.. batıda bir şair.. topu topu.. yılda birşiir üretebilirken.. bizim şairlerimiz on dakikada bir.. günlük yirmi litre şiir verebilmektedir..
  bu az başarımı..
  bitkinin sürgünleri çok haşarımı.. bağ makası ile budanmalı.. ayrıca tırnak diş bakımı ve aşılarının yaptırılması gerekir..

  şiir o zaman çok güzel olur çok..
  tok güzel olur tok.. insan doymalı şiire..
  ok güzel olur.. hedefi bulsun.. bence..

 • Balasan Genceli
  Balasan Genceli

  Her türlü hayvan bakımı
  veya barınağı olarak
  kullanılan ahırlarda kimi
  biriken hayvan katı atık. çakıldak

  ve dışkılarına ''fışka'' denir?.
  (Kimi yerlerde ''hayvan tersi''
  üstü yetişen bitki sanmayın yenir
  koparmayın sakınteşekkür mersi.

  veya ''zibil'' vs.vs. de
  dendiğini de bilmekteyiz?
  nitekim dönmeyiz fasık dairede
  giderir edip hatayı silmekteyiz.

TÜM YORUMLAR (16)