EĞİTİM ŞİİRLERİ

EĞİTİM ŞİİRLERİ

Melek Tiryaki

Son dönemlerde cocuklara reva görülen öldürülme ve kötü davranışlar cok artı farkındayız en agır cezalar gelmeli suc işlemeyi engellemek icin ama yarayı icten tedavi etmek lazım cezaları agırlaştırmak gecici bir cözümdür egitim cok önemli helede aile egitimi öncelikli olarak ama her ailenin cocuguna düzgün egitim verecek kapasitesi yok biliyorum önce aileler egitilmeli cocuk egitimi hakkında cocuguna saglam egitim verebilsin anne baba cocugunu büyütürken bazı degerleri ona vermeli aile egitiminde şahit oldugumuz yanlışlar var insanlara hırs ve nefret aşilayan aileler gördüm herkesde şahit oluyordur bunlara en basitinden bir örnek vereyim mesela kardeşini veya arkadaşini dövsene hanginiz güclü bakalım diyen bir baba veya akrabalar gördüm ben ve cok ayıpladım o insanları böyle hırsla nefretle büyüyen bir cocuk daha cok suc işliyor diye düşünüyorum aile egitiminde anne ve babanın verdigi egitim okuldaki egitimden daha kalıcıdır sevgi ve saygı insanı güzel olan davranışlar verilen ve öyle
egitilen bir cocuk büyüdügünde böyle bişeyi yani başkalarına kötü zarar verecek şeyleri asla yapmaz yani canı olmaz kimseye zarar vermez bu benim düşüncem cocuklarımıza insan olmayı insan kalabilmeyi ögretelim para hırsı aşilamayalım en büyük zengin kalbi sevgi ile dolu insanca yaşayan ve yaşatandır zenginlik yüreklerimizde olsun diyorum...
..

Devamını Oku
Levent Topludal

Alt taraf şişhane, üst taraf kaval;
Modamız Eğitim Bilimleri'nden.
Bilimsel cevâba, bilimsel suâl;
Edâmız Eğitim Bilimleri'nden.

Ben Aydın'da ördek, sen Van'da kuğu;
Oralarda titretirdik kuyruğu.
..

Devamını Oku
Fahri Bulut

SAVAŞ AÇTIK SON YILLAR
Tüm milli değerlere, savaş açtık son yıllar,
Milli değerlerine, sarılırken uluslar.
Yaban isimleriyle, donatıldı levhalar.
Ne bir milli siyaset, ne bir milli savunma,
Milli olan bir değer, kalmadı ülkemizde.

..

Devamını Oku
Selim Temiz

Acımasız olmuş zaman,başka bilmez lisan
Sen bana,ben sana muhtaç,başıma ol taç
Zalim olmak etmez bir adam,eder madam
Ömür kısa; sağlık, eğitim, adaletten şaşma

Akla karayı seçmekte her adam gibi adam
Sevgi,saygı birbirine küsmüş,hasta adam
..

Devamını Oku
Fevzi Günenç

Güzel Gazantep’imde doğup büyüyen “Güzel Gazianteplilerim”den biri de Beşir Göğüş’tür. 12 Şubat 1915’te yaşama gözlerini açan bu güzel insan, İlk ve ortaöğrenimini kentimizde yaptıktan sonra 1933’te Öğretmen okulunu,1938’de “Gazi Eğitim Enstitüsü”nün Dil - Edebiyat bölümünü bitirdi. Aynı yıl Ankara Devlet Konservatuvar’ında, fonetik ve diksiyon asistanı olarak çalıştı ve “Müzik Öğretmen Okulu”nda Müdür Yardımcılığı yaparak Türkçe dersleri verdi.
Kendisiyle tanışma mutluluğunu na yazık ki tadamadığım Göğüş, 1939-1950 yılları arasında Ankara’da orta dereceli okullarda Türkçe öğretmenliği, müdür yardımcılığı görevlerini sürdürdü.
1943 yılında Milli Eğitim Bakanlığı’nın açtığı Ortaokullar için Türkçe ders kitabı yarışmasını, Kemal Demiray’la birlikte kazandı.
İlk kez 1945 yılında basılan bu kitap uzun yıllar okullarda ders kitabı olarak okutuldu.1950 yılında “Gazi Eğitim Enstitüsü”nün uygulama okulu olarak çalışacak olan “Namık Kemal İlk ve Ortaokulu”nu kurmak üzere müdür olarak atandı ve bu okulu kurdu.
1954 yılında Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Dairesi raportörlüğüne alındı. 1959-60 yıllarında high school programlarını incelemek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gönderildi. Bu ülkede yaptığı incelemeler, anadili eğitimi konusunda sonraki yıllarda yaptığı çalışmalar için önemli bilgilere ulaşmasını sağlamıştır.
1963 yılında Öğrtemen Okulları Genel Müdür Yardımcılığına, 1964 te de Milli Eğitim Bakanlığı Başmüfettişliğine atandı.1966 yılında Türk Dil Kurumu’ndan kendisine yönetmen olarak çalışması önerilince, emekliye ayrılarak bu kurumda çalışmaya başladı.
Türk Dil Kurumu’nda yönetmen olarak çalıştığı dokuz yıllık süre içerisinde diğer çalışmaları yanında Halkevlerinin “Atatürk Enstitüsü”ne Kurumu temsil için katıldı ve bir yıl da başkanlık yaptı.1975 yılında Kurum’dan kendi isteği ile ayrılarak evinde Türk dili ve eğitimi üzerindeki çalışmalarını sürdürdü.
..

Devamını Oku
Ömer Ekinci Micingirt

Şaştım kaldım sustum oldum divane
Hele bir cevap ver gençlik nereye
Fikir zikir şükür hepsi bir yana
Ne olur bir sorun gençlik nereye

Sağcısı solcusu hepsi bir âlem
Ne fikir ne kaygı ne keder elem
..

Devamını Oku
Adnan Durdağı

Çağırdılar personeli,eğitime Lara’ya.
Kaldığımız mekan iyi,sanki benzer saraya.
Arkadaşlar parmak bastı,çeşit çeşit yaraya.
Hem konuştuk,hem tanıştık,güzel oldu eğitim.

Sabah kalktım dalga sesi,çağırıyor Akdeniz.
Güneş doğmuş,kuşlar öter,hava desen tertemiz.
..

Devamını Oku
Mehmet Tevfik Temiztürk

Ey Rabbim yardım eyle, düzelsin zihniyetler,
Eğitim ver bizlere, yaşasın merhametler…

(2013)
..

Devamını Oku
Bedrettin Keleştimur

MİLLİ EĞİTİM YAYINEVLERİMİZİ İSTİYORUZ! ..

Bu ülkede, bu vatan coğrafyasında birçok şeyleri hazmettik, ‘—Ya Sabır’ dedik sinemize çektik ama. 70 milyon nüfusunun nerede ise, %60’ları genç, enerjik ve dinamik bir yapıya sahip şu cennet misali ülkemizde, ‘—MİLLİ EĞİTİM YAYINEVLERİNİN KAPATILMASINI SİNDİREMEDİM’
Buradaki tepkim veya tavrım, ‘nefsanî’ değil ve asla, ‘—ben’ odaklı olamaz! Milli hislerim bizleri tabii olarak zorluyor! .. İşsizliğin çığ gibi büyüme seyri gösterdiği, ‘—okuma alışkanlığının’ eğlence-magazin kültürünün baskısıyla sürekli sarsıntı geçirdiği ülkemde elbette, ‘—kütüphane’ sevdasının, ‘—yayıncılık’ sevdasının ne kadar ön planda olması gerektiğini şartlar ve gelişmeler göstermektedir.
Buradan, âcizane, köşemizden Sayın Vekillerimize, Sayın Milli Eğitim Bakanımıza ve Başbakanımıza; anlayışlarına sığınarak seslenmek istiyorum; Devlet Kitapları Teşkilatı ve ona bağlı olarak yarım asır boyunca, ‘—kitap dünyasına’ bütün Türkiye genelinde hizmet üreten, kurumlarımız vardı; ‘—DEVLET KİTAPLARI MİLLİ EĞİTİM YAYINEVLERİ’
İlkokul Öğrencisinden, Üniversitelisine kadar bu teşkilatın nerede ise aboneleriydi. Hakkari Milli Eğitim Yayınevi’nde de, Siirt Milli Eğitim Yayınevi’nde de aynı sıcak havayı solukluyordunuz; Kitap meğerse toprak kadar, hava kadar, su kadar insana gerekli imiş! .
Anlayamadım; Türkiye’nin nerede ise bütün illerinde, bir bakıma da Devletin vatandaşı ile ‘—köprüler kurduğu’ bu teşkilatlar hangi akılla kapatılıyorlardı? Ah, Anadolu’yu soluklamaktan uzak, bürokrasim; ‘—kastin neydi senin’ nasıl kıyabildiniz, milletin can evlerine! .. diyesim geliyor.
..

Devamını Oku
Mehmet Tevfik Temiztürk

Hayal mı zannedersin bunlar gerçekleşecek,
İç içe oluşumuz engellenemeyecek…

Uzaylına değer ver, onlardan eğitim al,
Kendini tam geliştir, sonra UFO ile sal…

Hem Rab seni affeder ettiğin iyiliğe,
..

Devamını Oku