Durak Yiğit: Hayatı, Biyografisi, Eserle ...

Ümraniye Belediyesi Şiir Yarışması
1702

ŞİİR


11

TAKİPÇİ

DURAK YİĞİT HAYATI

Durak Yiğit Alaca evci köyünde 1950 yılında dünyaya gelen Durak Yiğit.İlkokulu köyünde,çok zor şartlarda okudu.Çünkü ailesi çok fakirdi.Annesini 7 yaşında kaybetti,babası birdaha evlenmedi.
İlk Okul bittikten sonra çalışmak için ANKARA'ya gider,henüz çocuk yaştadır.Fakat hayatın getirdiği zorlu yaşam koşulları,bir yandan fakirlik ve kimsesizlik onu çalışmaya zorlar..Çok acılar çeken,çok badireler atlatan.Hayatında dost bildiklerinden,çok büyük darbeler yiyen,şairimiz çocuk yaşında iken köyden bir kıza aşık olur, fakat fakir ve kimsesizdir,aşık olduğu kızı başkasıyla zorla evlendirdiler.Şairimiz hayata kahreder uzun yıllar bir daha köye dönmez,İşte o yıllarda başlar şiir yazmaya..Zaman akıp gider şair gurbet gurbet dolaşarak hayatını kazanmaya ve hayata tutunmaya çalışır.Askerliği gelir çatar.Askere gider,20 ay sonra teskereyi alır köyüne döner..Memleket hali bir ağbisi birde babası vardır ebeveyn olarak.Karar verirler artık evlendirelim hem ocağımız yansın dönsün diye köyünden bir kızla nişanlanır şair.yıl 1972 TEMMUZU'dur..bir buçuk yıl nişanlı kalır düğünü yapılır artık evlidir şair.Sevdasını hala yüreğinde yaşatan şairimiz Yazdığı şiirlerinin çoğunluğu bu gün bile o sevgiye adamış olan şair Evli 3 erkek,iki kızı toplam 5 çocuğu vardır. Fakat bir türlü çocukluk aşkınıda unutamaz.Fakat zaman öyledir ki unutmak yada küllenmesini ister bu yaranın,eşine ve evine bağlı bir eşdir,çok çalışır..Bu süreç içinde şairimiz yurtdışınada gider turist olarak çalışır çırpınır evini ve çocuklarını daha iyi geçindirmek için.Ama hayatta yamuk insan bitermi,arkadaşları,etrafı sahte dostları olmadık işler açarlar başına.
Çok acılar çeken şairimiz karar verir artık etrafından çevresinden çok uzaklara gitmeyi kafasına koyar artık,bu sahte riyakar insanların kendisine daha fazla zarar vermelerini önlemek için izmite yerleşmeye karar verir...
1987 yılında İZMİT'e yerleşen,şairimiz halen burada ikamet etmektedir.
İnşaat işiyle uğraşan ve Çok iyi sanatkar olan şair Uzun yıllar bu işle meşgul olmuş,zaman içerisnde rahatsızlanarak işi bırakmış daha sonra emekli olduktan sonra yeni bir yaşama başlayan şairimiz,
Şiir yazmaya çocuk yaşta başlamış ve halen yazmaya devam eden şairin bir çok eseri mevcuttur. Şiir yazmayı çok seven şair Şu an bir çok sitede şiirleri yayınlanmaktadır. Yazdığı tüm şiirleri,tamamen kendi yaşam hikayesinden birer kesidi oluştuırmaktadır. Bu yüzdendirki şiirlerinin tamamı hüzün doludur. Hayattan pek zevk alamayan Çileli bir yaşam süren hayatın getirdiği ağır yük altında ezilmiş olan şairin içten ve gerçekçi şiirleriyle kendisine küçücük bir dünya kuran ve sitemizinde üyesi olan şairi bizlerde canı gönülden kutluyoruz ve aramıza hoş geldin diyoruz güzel bir şiiriyle sizleri selamlıyoruz.

YAR BULAMADIM...! ! !

Altmış yıldır yaşamışım dert ile,
Bağrıma basacak yar bulamadım.
Bir ömür uğraştım başı sert ile
Bağrıma basacak yar bulamadım..

Öksüz doğdum, yetim uçtum yuvadan.
Başıma taş yağdı her gün havadan
Nasibim olmadı em'den devadan
Bağrıma basacak yar bulamadım.

Gözden uzak olduk gönülden düştüm,
Çile dergahında kavruldum piştim
Sanki eli,gözü, bağlı bir kuştum
Bağrıma basacak yar bulamadım..

Gam bahçesi, hasret gülü açıyor
Konuştukça dili nefret saçıyor
Yaklaştıkça daha öte kaçıyor,,
Bağrıma basacak yar bulamadım.

Bacı, kardeş, dost arıyor gözlerim,
Gurbetteyim yanar benim özlerim,
Maalesef yokuşa sardı dizlerim
Bağrıma basacak yar bulamadım.

Dertlerimi kendim alır satarım,
Alan olsa çok uzağa atarım,
Çırpına çırpına daha batarım,
Bağrıma basacak yar bulamadım.

Durak YİĞİT buralardan göçelim..
Yar elinden zehir olsa içelim..
Varı vefasıza verip kaçalım
Bağrıma basacak yar bulamadım....

Durak YİĞİT
Gönülleri Şairi
2010...KOCAELİ