BURSA ŞİİRLERİ

BURSA ŞİİRLERİ

Necdet Evliyagil

Bir çerçeve
İçerisinde sanki,
Işık, su, renk
Bir ahenk,
Bin pırıltılı kelebek
Gündüzünde, gecesinde..

..

Devamını Oku
Ahmedi

Bursa sultânlara neşîmendür
Yümn-ile toru Vâdi Eymendür

Huld bâgı bigi bahâr u hazân
Yâsemîn-ile tolu sûsendür

Her tarafdan çınâr u serv-i sehî
..

Devamını Oku
Orhan Veli Kanık

Elinde Bursa çakısı,
Boynunda kırmızı yazma;
Değnek soyarsın aksamlara kadar,
Filoya tarlasında.

Ben sana hayran,
Sen cama tırman.
..

Devamını Oku
Ahmedi

Hoşdur nazara bu ruh-ıla nâzır u hâcib
İllâ nazar ehlini komaz nâzır u hâcib

Peykânı dil ü câna geçer gamzelerinüñ
Gör kim ne kazâ ohın atarlar bû havâcib

Mâhıyyetini sûretinüñ kim bile kim gün
..

Devamını Oku
Yusuf Önder Bahçeci

Ah Bursa Yeşil Bursa diyorum,
Bursa denilince, ben eriyorum,
Arada bir, Bursa'ya geliyorum,
Ah Bursa Yeşil Bursa diyorum,


Geç Osmangazi'den Yıldırım'a,
..

Devamını Oku
Ömer Ekinci Micingirt

Her taşı ihtişâm hayrandır âlem
Keşif seyir huzur hâl makam kelâm
Eren evliyaya hürmetle selam
Kalbi destanlaşan ne visâller var
Bursa bir sevdadır Bursa Şehriyâr

Bir Lâyla Nilüfer cilveli akar
..

Devamını Oku
İbrahim Yasar

GELİN TANIŞ OLALIM

Ülkemizde her yıl yapılan Uluslar Arası Türkçe Olimpiyatlarının dokuzuncusunun bir bölümünün tekrarı Bursa’da yapıldı. Bu çalışmalar zaten geçmiş yıllarda da kapalı spor salonunda birkaç bin kişiye sunuluyordu; fakat binlerce Türkçe sevdalısı bu programları ancak televizyonlardan seyrediyor bu salonda yer alamadığı için de organize edenlere gönül bırakıyordu. Bu sene öyle olmadı, bu konunun yetkilileri bu durumu düşünerek şehir stadını kiralamışlar herkes seyretsin gönül koymasınlar diye.
Günler öncesinden şehrin önemli yerlerine duyurular asılmış, ilanlar yapıştırılmış, televizyonlardan reklamları yapılmış, çok güzel motivasyon sağlanmıştı. Bursalılar bu organizasyonun geleceği günü sabırsızlıkla bekliyor, herkes davetiye bulma telaşına düşmüştü; ama bence bu telaşa gerek yoktu; çünkü stat yirmi beş bin kişilikti, bir o kadar da futbol sahası davetli alırdı, yani stadı dolduramazlardı diye düşünüyordum. 20.06.2011 tarihi akşamında gittiğimizde zaten davetiye yoktu elimizde, davetiyesiz de ilk etapta girme imkanımız görünmüyordu, tevekkelna alallah diyerek, Hacı Muzaffer ve ailesi, benim çoluk çocuk, cumbur camaat yani kalbalık bir grupla stadın kapısına dayandık, sanki bizi düşünmüşler gibi hepimizin eline birer davetiye tutuşturuverdiler. Bu işin bir güzel tarafı da ücretsiz olmasıydı. Neyse rahat bir şekilde içeri girdik; ama o stat nasıl dolmuş, iğne atsan yere düşmeyecek kadar dolu, oturanlar kadar ayakta kalan davetliler de vardı içerde. Uzun süre merdivenlerde kalakaldık, bir türlü ilerlemek mümkün değildi. Bir müddet böyle kaldıktan sonra futbol sahasına insanlar taşmağa başlamıştı; çünkü arkadan gelenlerin ardı kesilmiyor, stat doldukça doluyor taştıkça taşıyordu. Bu kadar kalabalık ancak çok önemli bir maçta futbol sevdalılarıyla dolabilirdi; ama bu defa Türkçe sevdalılarıyla dolmuştu, dilimiz adına gurur verici hadise diye düşünüyor ve mutlu oluyordum.
Nihayet program başladı; sunuculardan birisi de yabancı genç kızlardan birisiydi. Türkçeyi severek itinayla, pürüzsüz ve hatasız kullanayım diye dikkat ederken tarifi imkansız bir tatlılık ve ahenk saçıyordu etrafına. Hatırımda kaldığı kadarıyla ilk şarkı Orhan Gencebay’dan, arkasından gelen diğer eser Aşık Veysel’den “Uzun İnce Bir Yoldayım” türküsüydü. Halkoyunlarımız ve katılımcı yabancı gençlerin halkoyunları, şarkılarımız, şiirlerimiz peşpeşe sıralanıyordu, biz de coştukça coşuyorduk, alkıştan ellerimiz yorulmuş ve şişmişti, Bursa Bursa olalı Türkçe adına böyle bir coşku, böyle bir ahenk, böyle bir heyecan muhteşem bir gece görmemiştir sanırım. Gece hızla ilerliyor, hiçbir bıkkınlık, yılgınlık emaresi görülmüyordu davetlilerde. Program; duygu, sevinç, mutluluk ve heyecan doluydu. Güzel Türkçemizin bu denli güzelliğini yabancı gençlerin ağzından dinlemek bize çok büyük bir keyif veriyordu. Biz, çoğu zaman güzel Türkçemizi dikkatli, titiz ve itinalı kullanmadığımız için onun güzellikleri bize gizleniyormuş demek fikrine varıyorum.
Geceyi şereflendiren, şenlendiren, coşturan ve renklendiren önemli katılımcılar da vardı aramızda; başta Bursa Valisi Şahabettin Harput, Devlet Bakanı Bülent Arınç ve tüm Bursa millet vekilleri, Bursa Büyük Şehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve diğer belediye başkanlarının tamamı oradaydı. Bursa valisi, Bülent Arınç ve Recep Altepe birer konuşma yaptılar. Bilhassa Bülent Arınç’ın konuşması her zaman olduğu gibi yine harikaydı. Kamboçya’da açılan Zaman Üniversitesinin açılışına katılmış ve orada yaşadığı heyecanı, duygularını progrma aktarıyordu ki davetlilerin coşkusunu zirveye çıkardı. Bu gecede hayatımıza unutulmaz bir gece ekledik, süslü bir tablo gibi ömrümüzün bir köşesine astık bu geceyi. Zaman iyice ilerlemişti, her güzel anın bir sonu olduğu gibi bu muhteşem gecenin de sonu gelmişti ki bu defa da geceye havai fişekler renk katmağa başladı, artarda patlayan fişekler gök yüzünde eşsiz güzellikler ekliyordu bu geceye.
Hani bir atasözümüzde derler ya “Yiğidi öldür hakkını yeme” programın sonunda aklıma bu atasözü geliyor. Bu görkemli tablo nasıl, hangi zorluklarla hazırlanmış, bu sevimli, genç ve yabancı gençlerin kalbine bu Türkçe sevgisi nasıl kazandırılmıştı. Biz ilköğretim, orta öğretim, Üniversite derken bir ömür boyu Türkçe öğrettiğimiz halde anadilimizi hakkıyla sevdiremiyor kıytırık bir Türkçe kullananları gördükçe de kahroluyoruz. İçimden bu işin arkasındaki kahramanları, alperenleri yürekten kutlamak geliyor ve başarılar diliyorum. Kısaca bizim dilimizi seven bizi de sever muhakkak, güzel Türkçemiz dünya dili olma yolunda ilerliyor diye düşünüyorum. Bu yaşadığım güzelliği arkadaş listemle ve dahil olduğum gruplarla da paylaşmak istiyorum. Okuyan, yorumlayan tüm arkadaşlarıma daha baştan teşekkür ediyor minnet ve şükranlarımı arz ediyorum.
..

Devamını Oku
Seçkin Erdoğan

"Bursaray şehre küstü hem de üç gün! ”
“Hepimizin servisiydi! ”

Lodos fırtınası yıktı direği
Rayların üstüne devrilip durdu!
Hopladı herkezin, birden yüreği
Bursa da trafik, felç oldu durdu
..

Devamını Oku
Atilla Adsay

Bursa Uludağ’ın eteklerinde güzel bir şehir
Yeşil Bursa bağına bağ katardılar bir devir
Bursa tarihte nam almış sizler anlatın artık
Bursa göç şehri oldu hep birlikte kalın artık

Geride kalmasın dostu akrabayı getirin artık
Bursa güzelliklere layık bir şehirdir koruyun
..

Devamını Oku
Osman Yüksel

Bursa nın Methi
Nasıl meth edeyim yeşil Bursa yı
Kimler gelip geçti kimin var payı
Medeniyet görmüş bayanı bayı
Tarihe damgayı vuran yer Bursa
Turizmden payını alan yer Bursa

..

Devamını Oku