Bu İslâm. Şiiri - Adem Kaçar

Adem Kaçar
1086

ŞİİR


9

TAKİPÇİ

Bu İslâm.

Ey Sâlik!

İlk emir 'Oku!' da kaybetmek midir?
Geleneksel tapmak mıdır bu İslâm?
Temsille dinime aybetmek midir?
Kitâbından kopmak mıdır bu İslâm?

Şirke karşı geldi, müşrikti Mekke,
Asırlarca rahmet bekledi Bekke;
Hurâfe yuvası olmuştur tekke,
Hiç el etek öpmek midir bu İslâm?

Nebî, her koşulda hep hakkı dedi,
Ne bir haram ne de kul hakkı yedi,
Ümmeti mâlesef çok nankör kedi,
Kerbelâ'yı yapmak mıdır bu İslâm?

Arap Kültürü'nü saydınız sünnet,
Allah'ın rızâya koydunuz Cennet,
Geçirdiniz doğru söylesem cinnet,
Hakîkati tepmek midir bu İslâm?

Tarsûsî, yobazlık mûminde illet,
İslâm coğrafyası o yüzden zillet,
Oysa ki değil mi hepsi tek millet?
Uhûvvetten sapmak mıdır bu İslâm?

"Adem KAÇAR - 11/08/2018"

Adem Kaçar
Kayıt Tarihi : 11.8.2018 09:16:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Bana hep Kur'ân'ı öne çıkarıp hadisleri inkâr mı ediyorsun diye soruyorlar. Yaşayan Kur'ân olan Hz. Peygâmber'in 'Üsve-i Hasene'liğini inkâr etmek ne haddimize; Kur'ân "Andolsun Allah’ın Resûlü'nde sizin için, Allah’a ve âhiret gününe kavuşmayı uman, Allah’ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır.." [Ahzâb Sûresi/21] demedi mi? Lâkin Emevi Devleti gibi bir tecrübesi olmuş İslâm âleminin 1400 senedir nefsi yorumlardan arınmışlığına Kur'ân ölçüsüne vurmadan, sorgulamadan, körü körüne inanmam da ahmaklık olur. O yüzden bende Ebû Hanife büyüğümün dediği gibi diyorum:
"Onları yalanlamam ve rivâyetlerini reddetmem Hz. Peygamber’i yalanlama anlamına gelmez. Hz. Peygamber’in sözünü yalanlamak bir adamın 'Ben Hz. Peygamber’in sözünü yalanlıyorum' demesiyle gerçekleşir. Ama bir kişi 'Ben Hz. Peygamber’in söylediği her şeye iman ederim, ancak Hz. Peygamber hiçbir zaman haksız olan bir şeyi söylememiş ve Kur’ân’a ters düşmemiştir' derse onun bu sözü Hz. Peygamber’i ve Kur’ân’ı doğrulama ve Hz. Peygamber’i Kur’ân’a ters düşmekten uzak tutma anlamına gelir. Eğer Hz. Peygamber Kur’ân’a ters düşseydi ve Allah’a karşı hak dışında bir söz isnât etseydi Allah onu bırakmaz, sağından yakalar ve şâh damarını keserdi; nitekim Allah Kur’ân’da şöyle buyurur: 'Eğer o kimi sözleri bize yalandan isnât etseydi onu sağ elinden tutar ve şâh damarını keserdik ve sizden hiç kimse onu koruyamazdı' (Hakka Sûresi/44-47). Allah’ın Peygamberi Allah’ın kitabına ters düşmez ve Allah’ın kitabına ters düşen Allah’ın Peygamberi olamaz.
...
Hz. Peygamber’den Kur’ân’a aykırı bir şeyi rivâyet eden kişi(nin rivâyetini) reddetme, Hz. Peygamber’in sözünü reddetme ve onu yalanlama anlamına gelmez; bu Hz. Peygamber’den batıl bir şeyi rivâyet edeni(n rivâyetini) reddetme anlamına gelir. Töhmet altında olan bu râvidir, Hz. Peygamber değil. Hz. Peygamber’in, işittiğimiz veya işitmediğimiz, söylediği her şey başımız ve gözümüz üstünedir; ona iman eder ve onun Hz. Peygamber’in dediği gibi olduğuna şâhitlik ederiz. Yine Allah’ın yasakladığı bir şeyi Hz. Peygamber’in emretmediğine ve Allah’ın nitelediği bir şeyi Hz. Peygamber’in başka bir şekilde nitelemediğine şâhitlik ederiz. Hz. Peygamber’in her işte Allah’ın emrine uyduğuna, kendiliğinden bir şey uydurmadığına, Allah’ın demediği bir şeyi ona isnât etmediğine ve olduğundan başka türlü görünenlerden olmadığına şâhitlik ederiz." [Ebû Hanîfe 1368. El-Âlim ve’l-müteâllim (nşr. Muhammed Zahid el-Kevserî), Kahire, s. 24–25]

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!