''''''''''''''''' Bismillah'

Sevim Yakıcı
17 Ekim... / Mavisine Siyah Düştü Gecelerimin.
85

ŞİİR


17

TAKİPÇİ

''''''''''''''''' Bismillah'

En mukaddes kelimedir, o her hayrın başıdır
Selamete devir açan boy’a gerek bismillah
Mübarek bir definedir, kutlu yakut taşıdır
Karanlığa ışık saçan yaya gerek bismillah

İslamın ilk nişanesi, hayrı yok onsuz işin
Sahipsiz kalmak nicedir, nefsini yen bir düşün
Rabbin kapısına kulluk olsun en büyük düş’ün
Zikriyle kendinden geçen kay’a gerek bismillah

İpek tenli kök toprakta buyrukla kapı açar
Allahın emrine uyup taşları deler geçer
Zerredeki hakikatler besmeleyle nur saçar
Gündüzün narıyla uçan çiy’e gerek bismillah

Kainatı okumanın şifresidir bilirsen
Rahmet ile muhabbetin sofrasıdır gelirsen
Sonsuzluğa erişmenin alasıdır alırsan
Gençliğiyle ömür biçen toy’a gerek bismillah

Tüm mevcudat hal diliyle vird-i zeban ediyor
Küredeki her bir zerre senin kulunum diyor
Yaradılış hikmetini besmeleyle tadıyor
YAR aşkıyla serden geçen soy’a gerek bismillah

Rahman ve Rahim adıyla merhamete ulaşır
Ufuklara pervaz vurur, semalarda dolaşır
Uzakları yakın eder, dimağlara bulaşır
İhlas ile nefes içen ney’e gerek bismillah

Kay: yağmur, yaz yağmuru
Çiy: şebnem
Toy: gençliği sebebiyle cahil tecrübesiz kimse
Vird-i zeban: Dile dolamak, dilden düşürmemek

Bismillah her hayrın başıdır. Biz dahi başta ona başlarız. Bil ey nefsim, şu mübarek kelime İslâm nişanı olduğu gibi, bütün mevcudatın Lisan-ı hâliyle vird-i zebânıdır.......SÖZLER- (birinci söz)

Sevim Yakıcı
Kayıt Tarihi : 29.3.2006 11:17:00
Hikayesi:


Bişr-i Hafi. Evliyânın büyüklerinden. Genç. Günah çukuruna düşmüş yuvarlanıyor yuvarlandıkça batıyor... Bir gün Gecesini içki masalarında sabahladığı bir gecenin günü. Sarhoş. Evinin yolunu tutturmuş, gidiyor, gitmeye çalışıyor. Yürüyor. O da ne? Bir kağıt, üstünde Besmele yazılı bir kağıt. İçi cız ediyor. Eğiliyor. Çamurların içinden Besmele yazılı kağıdı alıyor. Hiç Allah'ın ismi yerde olur mu, çamurlar içinde olur mu, bin bir düşünce bin bir ah ediş. Kağıdı öpüyor, çamurlarını siliyor, temizliyor, evine götürüyor, güzel kokular sürüyor ve evenin en güzel yerine asıyor. O gece âlim bir zât bir rüyâ görür. Rüyâda,'' Git, Bişr'e söyle! İsmimi temizlediği gibi onu temizlerim. İsmimi büyük tuttuğu gibi büyültürüm. İsmimi güzel kokulu yaptığı gibi, onu güzel ederim. İzzetime yemin ederim ki, onun ismini dünyada ve âhirette temiz ve güzel eylerim'' denildi. Bu rüyâ, üç defa tekrar etti. Rüyâ gören kimse, sabah olunca, Bişr-i Hafi'yi arayıp meyhanede buldu. Mühim haberim var diye içeriden çağırdı. Bişr geldiğinde, gelen zâta dedi ki: -Kimden haber vereceksin? -Sana Allahü teâlâdan haber vereceğim. Bunu duyan Bişr, ağlamaya başladı ve sordu: -Bana kızıyor mu, şiddetli azap mı yapacak? Rüyâyı sonuna kadar dinleyince arkadaşlarına dönüp şöyle söyledi: -Ey arkadaşlarım! Beni çağırdılar, bundan sonra bir daha beni buralarda göremiyeceksiniz. O zâtın yanında hemen tövbe etti. Bu anda ayağında ayakkabı bulunmadığı için, hiç ayakkabı giymedi. Sebebini soranlara,''Söz verdiğim zaman yalın ayaktım, şimdi giymeğe hayâ ederim'' derdi. Ayakkabı giymediği için kendisine ''Hafi'' (yalınayak) denilmiştir. BESMELE Resûl-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: 'Bilcümle semâvi kitâbların anahtarı 'Rahman, rahîm Allah adı ile'dir; yani besmeledir.' (1) 'Meşrû işlerin hangisi olursa olsun besmele-i şerîfe ile başlanmazsa hayrına ve tamamına nâil olunamaz, bereketsiz kalır.' (2) 'Bir vartaya düşdüğün vakit: 'Rahman, rahîm Allah adıyla. Çok yüce ve çok büyük Allah'a sarılmaktan, O'ndan yardım dilemekten başka çâre yoktur! ' demeğe devam et. Zîrâ Cenâb-ı Allah bunların hürmetine belâ ve musîbetlerin nicelerini def eder.' (3) 'Cehennemin başlıca me'murları olan ondokuz zebânînin azabından necât bulmak isteyen kimse Besmele'ye devam etsin.' (4) Zirâ besmele ondokuz harftir. 'Sizden biriniz evine girmek istediği zaman şeytan onu ta'kîb eder. O kimse evine girdiği zaman besmele ile girerse şeytan der ki: Bu evde bana girecek yer yok.' (5) 'Her günün sabahında ve her gecenin akşamında: 'Allah'ın adiyle ki, O'nun adı sâyesinde ne semâda, ne yeryüzünde, hiç bir şey zarar veremez. O her şeyi işiden, her şeyi hakkıyle bilendir' diyen ve bunu üç defa tekrarlayan kimseye hiç bir şey zarar veremez' (6)

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Mehmet Ali Şahin
  Mehmet Ali Şahin

  Yüreğine sağlık.

  Harika

  Sevgilerimle
  MEHMET ALİ ŞAHİN

  Cevap Yaz
 • Yusuf Bulut
  Yusuf Bulut

  Allah ın adı dil ile söylenip, kalpde iman olduğu sürece O nu zikredende bir anlam bulacaktır. Şiir anlamlı ve başarılı olmuş. Yazan kalemden daha nice güzel çalışmalar bekleriz.

  Cevap Yaz
 • Melahat Demir
  Melahat Demir

  Şiirin diline mest oldum.Mumin kul her işin başında Allah'ın adını alarak işe koyulur.Kalben saf ve temiz duygularla,hayır ve medet umar.

  O ne güzel gönüldür ki,Adeta inci dizer gibi yakuttan bir kolye yaşmış boynumuza.Ülvi davranışıyla tesbihini bizden yana çekmiş.Yüreğindeki nimetlerini bize taddırmanın güzelliğine erişmiş.

  Kıymetli ablam,sayfanızdan ab-ı hayat yudumladım.Siz deryasınız,ben de suya muhtaç toprağım.Can-ı gönülden tebrik ve takdirlerimi bırakıyorum yürek hanenize.Bâki sevgilerimle.....

  Cevap Yaz
 • Ferhat Güneş
  Ferhat Güneş

  Saygı deger degerlı saır sevım hanım bu kadar mukemmel sozler nasıl yorum yapılır bılemedım yuregınden akmıs guzel sozlerıne ayaga kalkıp alkıslıyor ve en ıcten duygularımla tebrık edıp kutluyorum yaradanım ınacınızı yasam boyu daım etsın rabımızın affettıgı kulları arasında olmanızı dılıyorum tam puanımla sevım hanım sevım hanım selam ve saygılaryaradanım yar ve yardımcınız olsun

  Cevap Yaz
 • Hüsamettin Sungur
  Hüsamettin Sungur

  Rahman ve Rahim adıyla merhamete ulaşır
  Ufuklara pervaz vurur, semalarda dolaşır
  Uzakları yakın eder, dimağlara bulaşır
  İhlas ile nefes içen ney’e gerek bismillah

  Begeniyle okudum

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (139)

Sevim Yakıcı