Bekir Karaçam: Hayatı, Biyografisi, Eser ...

635

ŞİİR


9

TAKİPÇİ

BEKİR KARAÇAM HAYATI

Bekir KARAÇAM 01 şubat 1957 yılında Çorum ili İskilip ilçesine bağlı Ağaççamı köyü Çamhaliloğulları mezrasında dünyaya geldi. Ancak; o zamanın ulaşım şartları nedeniyle nüfusa iki yaş küçük yazıldı.

İlkokulu köyünde, ortaokulu ise köyüne 7 km uzakta olan bu günkü ismiyle Oğuzlar (o zaman Karaören kasabası idi) Karaören Ortaokulunda okudu. O günün şartlarında maddi durumunun iyi olmaması ve ulaşım araçlarının az olması yüzünden okul hayatı hep yürümekle geçti.

1975 yılında okulu bitirdiğinde annesi vefat etmiş, babası yeniden evlenmiş, ağabeyinin askerliği gelmiş 18 yaşında birisiydi. Ailesinin geçimini sağlamak durumunda kalmıştı. Bu yüzden tahsiline devam edemedi. Velhasıl yürüyebildiği kadar okudu, okuduğu kadar yürüyebildi.

Şiire olan merakı okul yıllarında başladı. Okulu bitirdikten sonra ailesinin iaşesini temin için kiremit fabrikalarında çalışmaya başladı. 1977 yılının şubat ayında evlendi. 1979 yılında vatani vazifesini yerine getirmek üzere askere alındı. Askerlik bitiminde yine kiremit fabrikalarında çalışmaktayken 1982 yılında Milli Eğitim Bakanlığının açmış olduğu sınavı kazanarak 31.12.1982 tarihinde okumuş olduğu Karaören Ortaokulunda göreve başladı.

Burada eğitim ile iç içe olması, şiir yazma yeteneğinin gelişmesine önemli ölçüde katkı sağlamıştır. 1990 yılında Karaören kasabasının Oğuzlar adı altıda ilçe olmasıyla beraber İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görevini sürdürdü. 2003 yılında açık öğretim lisesini bitirdi. 2006 yılının Ağustos ayında emekli oldu. Otuz kadar şiiri yerel gazetelerde yayımlanmış olup, bir adet bitirme tezi,bir adet Hasret Türkü Söyler isimli kitabı bulunmaktadır.

Oğuzların sinesinde yetiştirmiş olduğu ozan Bekir KARAÇAM, evli ve üç çocuk babasıdır.