Atalarıma mektup Şiiri - Cansın Erol

Cansın Erol
7

ŞİİR


7

TAKİPÇİ

Atalarıma mektup

Çocukluğumun en güzel resimlerinden biriydin. Bir tepenin üstünde yalnız ve düşünceli. Başında bir kalpak vardı. Duruşun o halin hüzünledirirdi beni nedense.
O zamanlar bilmiyordum kocaman bir imparatorluğun nasıl parçalandığını, balkan savaşlarını, Birinci Dünya harbini milyonlarca şehidimizi esir düşenleri. Ersiz, eşşiz, evlatsız kadınları, babasız çocukları yurdumun işgal edildiğini de.
Umutların bittiği yerde sen milletinin ruhunu, içindeki vatan sevgisini o ateşi gördün. Onlarda sendeki lider vasfını. Milletini gerçekten seven, onu yücelten ve onlara ümidin olduğunu hissettiren. Türk onun için sana Atatürk dedi.
Benden önceki ve benim neslim aile, çevre, toplum ve Türkiye'min sen sevgisiyle büyüdü ve Türk olmanın keyfiyle. Bu gün 30 Ağustos Zafer Bayramıydı. Bizlere bıraktığınız bayramları kutluyoruz yıllardır. Yarınları emanet ettiğin gençlerden sonra kaç nesil değişti.
Ama ben kendi adıma af diliyorum senden, nice yokluk acı eziyetle bu vatanı bize hediye eden atalarımdan. Çünki ben çocuklarıma ve torunlarıma sizin bana bıraktığınız gibi güven dolu bir Dünya ve yarınlar bırakamıyorum. Affedebilecek misiniz?
Cansın Erol

Cansın Erol
Kayıt Tarihi : 31.8.2008 13:28:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Nevzat Bilgiç
  Nevzat Bilgiç

  Eğer bu gün Ezanları huzur içinde dinliyorsak , ' Bu güne kadar Türk ve Türkçe'nin ' varlığı ile yaşantımızı sürdürmüş isek , bunu Atatürk ve Türk Devletlerinin o büyük Hakan ve Sultanları ile bu yolda can veren Atalarımıza borçluyuz. Atatürk , Silah arkadaşları , Kuvay'ı Milliye ve Mehmetler olmasaydı ' kimbilir hangi Kule 'nin ! . . .' çanlarını çalıyor ,
  ya da dinliyor olacaktık.
  Beni duygulandırdınız Cansın Erol hanımefendi , sağ olun ,
  enazından bir silkindim ve kendime geldim . . .
  Bedeninize , fikirlerinize sağlık . . . Saygılarla

  Nevzat Bilgiç

 • Bahri Çelik
  Bahri Çelik

  şaireyi kutlarım nemutlu türküm diyene selam olsun
  atlarına güzel menkıbe yazan kaleme
  şairem yüreğin hiç susmasın kalemin daim olsun
  sevgilerimle tam puan
  ayrıca anadolunun sesi grubumuza davetlisin

 • Necat Necdet Demircan
  Necat Necdet Demircan

  Her ne kadar birileri (!) aldıkları nefesi, duydukları ezan sesini, o Atalara borçlu olduğunun farkında dahi olmasa, inanca sığınıp Tanrı adına ahkam keserken... Tebrik ediyorum.

 • Haydar Bibinoğlu
  Haydar Bibinoğlu

  Atatürk'ten bin kez özür dilesek azdır Cansın bacı. Ne ilkelerine sahip çıkabildik yeterince, ne de anılarına. 'Bağımsızlık ve özgürlük düşüncelerini geliştirme' görevimizi savsakladık. Birileri O'nu yıpratmak için tüm anılarını kemirirken; düşmanlarla işbirlikçilik devinimlerini hızlandırırken; biz, aymazlığa vurduk. Birileri dinsizlikle, birileri faşistlikle suçladılar; gereken tepkimizi göstermedik. 'Bir şey olmaz' diye diye, bir şeylerin olmasını bekledik. Geldiğimiz nokta, uçurumun kıyısıdır. Hem iç siyasette hem de dış siyasette tehlike çanları çalmaya başladı.

  Canı ve kanı pahasına, beze bağımsız bir yurt bırakanların kemikleri sızlamakta... En başta da yüzyılın lideri Atatürk'ün...

  O'na düşman olan yurdumuza da düşmandır. Biz de onlara düşman olmak zorundayız. Sonunda pişman olmak istemiyorsak elbet...

  Yüreğine sağlık Cansın bacı.

TÜM YORUMLAR (4)