Dünya kadınlar günü Şiiri - Cansın Erol

Cansın Erol
7

ŞİİR


7

TAKİPÇİ

Dünya kadınlar günü

Bu gün senin günün kıymetini bil kadınım..!

Sen Ayşe'm belki bugüb koca dayağı yemezsin kimbilir?
Fatma kızım inşallah yollar açoktır da doğuma hastahaneye yetişirsin..
14 yaşındaki Hatice'yi istemediği o yaşlı adama satmazlar.
belki de Leyla öğretmen, tek odalı bir okulda ders vermez çocuklarına..

Analar,bacılar,kızlarımız,okumuş,okumamış cahil,meslek sahibi,değeri bilinmiş,bilinmemiş..

Ana,eş,kardeş,evlat bütün kadınlarımız,,Doğurduğun,eş olduğun erkeğinle elele,omuz omuza insanca bir yaşama kavuştuğun gün senin bir günün olmayacak. Ve Dünya o gün daha güzel olacak.

KADININ EN BÜYÜK VAZİFESİ ANALIKTIR! İLK TERBİYE verilen yerin ANA KUCAĞI olduğu düşünülürse, bu vazifenin ehemmiyeti layıkiyle anlaşılır. (1)

MEDENİYET'in esası TERAKKİ ve KUVVET'in temeli AİLE hayatındadır. Bu hayatta fenalık, muhakkak İÇTİMAİ, İKTİSADİ, SİYASİ aczi mucip olur. (30.8.24)

Zaman ilerledikçe, İLİM geliştikçe, MEDENİYET dev adımlarıyla yürüdükçe; hayatın, asrın bugünkü gereklerine göre EVLAT YETİŞTİRME'nin güçlüklerini biliyoruz. Anaların bugünkü evlatlarına vereceği TERBİYE, eski devirlerdeki gibi basit değildir. Gerekli özellikleri taşıyan EVLAT YETİŞTİRMEK, pek çok özelliği şahıslarında taşımalarına bağlıdır. BU SEBEPLE KADINLARIMIZ, HATTA ERKEKLERDEN DAHA ÇOK AYDIN, daha çok FEYİZLİ, daha fazla BİLGİN OLMAYA MECBURDURLAR!

Kadınlarımız için ASIL MÜCADELE alanı, asıl zafer kazanılması gereken alan BİÇİM ve KILIK'ta başarıdan çok; IŞIK'la, BİLGİ ve KÜLTÜR'le, gerçek FAZİLET'LE SÜSLENİP DONANMAKTIR! Ben muhterem hanımlarımızın Avrupa kadınlarının aşağısında kalmıyacak, aksine pek çok yönden onların üstüne çıkacak IŞIK'la, BİLGİ ve KÜLTÜR'le donanacaklarından asla şüphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanım. (31.1.1923)

- Milletimiz GÜÇLÜ bir MİLLET olmaya azmetmiştir. Bunun gereklerinden biri de kadınlarımızın her konuda yükselmelerini sağlamaktır. Bundan dolayı kadınlarımız İLİM ve FEN sahibi olacaklar ve erkeklerin geçtikleri bütün öğretim basamaklarından geçeceklerdir.

Bizim DİNİMİZ hiç bir vakit kadınların erkeklerden geri kalmasını talep etmemiştir! ALLAH'ın emrettiği şey ERKEK ve KADIN MÜSLÜMANLAR'ın İLİM ve İRFAN edinmeleridir. KADIN ve ERKEK bu İLİM ve İRFAN'ı aramak ve NEREDE bulursa ORAYA gitmek ve onunla mücehhez olmak MECBURİYET'indedir. (2) (31.1.1923)

Bizim toplumumuz için İLİM ve FEN lazım ise, bunları aynı derecede hem ERKEK hem de KADINLAR'ımızın iktisap etmesi lazımdır.

Dünya kadınlar günün kutlu olsun..
Saygılarımla.
-
cansın erol

Cansın Erol
Kayıt Tarihi : 6.3.2009 12:52:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
  • Cemile Karabulut
    Cemile Karabulut

    dilek ve temennilerinize ayni içtenlik ve hassasiyetle katiliyor arzuladigimiz kadin profilinin yurdumuzdada yayginlasmasini diliyorum saygilarimla baki, selamlar

TÜM YORUMLAR (1)