Ali Rıza Atasoy: Hayatı, Biyografisi, Es ...

153

ŞİİR


9

TAKİPÇİ

ALİ RIZA ATASOY HAYATI

Ali Rıza Atasoy Eğitimci şair Ali Rıza Atasoy 1958 yılında Ankara’nın Çamlıdere İlçesinde doğdu. İlkokulu Çamlıdere’de, ortaokulu ve liseyi Ankara’da okudu. 1985 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı merkez teşkilatında idari görevlerde çalıştı. Ankara’nın Mamak ilçesinde öğretmenlik ve okul yöneticiliği görevinde bulundu. Van’ın Muradiye ilçesinde ve Konya’nın Kulu ilçesinde İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olarak görev yaptı. On yıl süreyle Amasya Taşova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yaptı. Halen Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğünde Eğitim Uzmanı olarak kamu görevini sürdürmektedir.
Mesleki çalışmalarının yanı sıra öğrencilik yıllarından itibaren edebiyatla ve bilhassa şiirle yakından ilgilenmektedir. “Ortaöğretim Kurumları İçin İşletme” adlı bir ders kitabı ile “Nehir Kıyısı Düşleri” isimli yayımlanmış bir şiir kitabı bulunmaktadır. Çeşitli yayın organlarında ve edebiyat dergilerinde şiirleri ve yazıları yayımlandı, birçok antolojide şiirleri yer aldı. Bugüne kadar üç adet şiir antolojisi çıkardı. Amasya Belediyesi tarafından basımı ve dağıtımı yapılan “Amasya Şairleri Seçme Şiirler Antolojisini” yayına hazırladı.

Şiirlerinde genellikle aşk, tabiat, gurbet, gece, yolculuk, özlem, dostluk, umut, yalnızlık, insan, hayat, ölüm, kültürel ve tarihi değerler gibi temaları işledi. Geleneksel “Boraboy Şiir Günleri” ve “Çamlıdere Şiir Günleri” isimli kültür ve sanat etkinliklerinin düzenlenmesine öncülük etti. Halen sanat kuruluşlarınca düzenlenen kültür sanat etkinliklerine katılmakta ve sanat programlarının düzenlenmesine katkı sunmaktadır. Amasyalı Mihri Hatun Şiir Yarışmalarında seçici kurul üyesi olarak görev yapmaktadır.

Dünya Yazarlar ve Aydınlar Derneği (Dünyader) Kurucu Üyesi, İlim ve Edebiyat Eseri Sahipleri Meslek Birliği (İlesam) , Çamlıdere ve Doğa Dostları Derneği, Uluslararası Kültür Dil ve Edebiyat Derneği, Dünya Söz Akademisi Derneği, Amasya Sanatçılar Derneği üyesidir. Aynı zamanda eğitim, edebiyat ve şiir alanında faaliyet gösteren Yeşilırmak Şiir Vadisi Grubu kurucusu ve yöneticiliğini yürütmektedir. Evli ve üç çocuk babasıdır.