Ağıt / Bir Şiir Bir Yorum

Sedat Demirkaya
184

ŞİİR


17

TAKİPÇİ

Ağıt / Bir Şiir Bir Yorum

annem mi bir kadın
geciken bir kadın gece yatısına
ölüm kendini göstereli babamın saçlarından
günübirlik bir kadın
üsküdar'la istanbul arasında

babamdı sakalıydı babamın
bir akşam göle batırdı
çıkmamak üzere bir daha
hepsi de ekmek kokardı
sayısı unutulan parmaklarının

akşam bir attır bütün ülkelerde
serin esmer bir attır
terkisine çocukların bindiği

Kemal Özer

Şiir Hakkında:

Şair, hayattan söz ediyor. Şiir, hayatı ve insanı merkez almalıdır zaten. Burada kendi yaşamına odaklanmış. Usta şairler bir kişiyi anlatırken bütün insanlığı da anlatabilirler. Bu da onların büyüklük sırrıdır.

Anne, bütün anneler gibi diyeceğim; ama şair izin vermiyor. Annesi, güçlü bir anneden çok “zayıf bir kadın”. Biliriz ki analar güçlüdür. Ama annesi sadece 'kadın'...

Baba ölmüş; anne, Üsküdar'da oturup İstanbul yakasında çalışıyor. İş başa düşmüş ve yorgun. Çocuğuyla (şairle) yeterince ilgilenemiyor. Oysa babası hünerli bir adam, evi daha çok o çekip çevirmiş. Nevar ki o da 'sakalını suya batırmış', ölümü suyla ilgili olmalı. Veya şair, ölümü suyun altına gitmek olarak algılıyor. Babasını özlüyor; ama bu özlem daha çok ihtiyaçtan.

Tüm bunlara rağmen çocuk her yerde çocuktur. Her çocuk gibi o da oyuna bayılıyor, durumun vahametini,zorlukları… bunları pek hissedemiyor. Gün battığı halde eve girmek istemiyor başka çocuklar gibi. Oyunun en tatlı yeri orası... Değnekten atını koşturuyor sokaklarda. Çabuk geçen gün, akıp giden zaman olarak da düşünülebilir “akşam/at” imgesi… Ata binmenin coşkusu gibi oyuna dolu dizgin dalıyor çocuk. Kendini kaybediyor oyunun içinde. Bütün çocuklar gibi...

Yıllar sonra şair olan çocuk, kendisi de artık bir baba olan çocuk, bu küçük ve anlamlı şiiriyle babaya ağıt yakıyor. Şiirin en güzel dizeleri ise ' hepsi de ekmek kokardı, sayısı unutulan parmaklarının' dizeleri bence.

Hepimizin babası da öyle değil midir?

Şiir serbest. Birinci bölümde 'anne', ikinci bentte 'baba', daha küçük ya da kısa olan üçüncü bentte ise 'çocuk' ve coşkulu çocukluk akşamları anlatılmış.

Sedat Demirkaya
Kayıt Tarihi : 16.7.2008 07:53:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Asi Karikatürist Necva Kıyak
  Asi Karikatürist Necva Kıyak

  Hepimizin babası da öyle değil midir?
  --------
  DOĞDUĞUMDA BABAM YOKTU KATLEDİLMİŞTİ BİLEMEDİĞİM BİR DUYGUYDU ŞİİRİNİZİ OKUYUP BENİ DUYGULANDIRAN DUYARLI YÜREĞİNİZDEN BABANIZA AĞIT OLARAK YAZILAN.
  ELLERİNİZE SAĞLIK TAM PUAN BİLE AZ.

 • Fatma Koçak
  Fatma Koçak

  hüzünlü bir şiir okudum duygulandım ve üzüldüm. hayatın gerçeklerinden biri ne yazıkki..Kimine göre bir lokma ekmek davası,geçimsizlik yüzünden istemeyerek de olsa sevgi veremeyen anneler.,kimine göre kariyer sevdası
  ve
  mutsuz ailelerde yetişen umutsuz çocuklar.

  yüreğine sağlık üstat.
  kalemin daim olsun

 • Meltem Ege
  Meltem Ege

  güzel şiire enfes bir yorum olmuş....

TÜM YORUMLAR (3)