Adnan Durmaz: Hayatı, Biyografisi, Eserl ...

477

ŞİİR


9

TAKİPÇİ

ADNAN DURMAZ HAYATI

1956 Yılında Afyon-Emirdağ /Tabaklar köyü doğumlu olan Adnan Durmaz, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Türkoloji bölümü mezunudur.

İlkokul yıllarından beri yazmakla ve resimle ilgilenmektedir.

Ankara’ da öğrencilik yılları da dahil geçen sürede seksen kuşağının şairlerini tanıdı. Edebiyat öğretmeni olarak İzmir’ de uzun zaman yaşadı. Sanatın ve aydın olmanın yaşadığı ülke insanından beslenmesi gerektiği düşüncesiyle yaklaşık 15 yılı aşkındır, doğduğu köye dönerek yaşamayı seçti. Popüler olma kaygısı taşımayarak sakıncalı yıllarda edebiyat dergilerinde görünen Adnan Durmaz onlardan da tümüyle uzaklaşmıştır. Ahmet Telli, Adnan Yücel ve Ahmet Erhan gibi şairlerle Ankara yıllarında şiir tartışmaları yaparak kendi yolunu çizmeyi denemiştir. İzmir yıllarında, yazdıklarıyla Atilla İlhan ilgilendi. Atilla İlhan bir süre onun şiirlerine eleştirel olarak katkıda bulunmuştur.

Eserleri


fısıltılarla da olsa söyle, 1990 (saypa yayınevi, ankara) yarın yeniden, 1996 (gerçek sanat yayınları, istanbul) ben gidersem ay sendeler, 2000 (art yayınevi, ankara) bilirsin aşk da serseri, 2003 (art yayınevi, ankara) ateş çiçeği, 2003 (art yayınevi, ankara)