Adnan Deniz Şiirleri - Şair Adnan Deniz

975

ŞİİR


5

TAKİPÇİ

Adnan Deniz

Hayatı yaşarken o anın zevklerinden ödün vermeden hareket eden insanın gelecekte istediğini başarabilme ihtimali keşkeklere kalır. Zamanı hedeflerle yönlendirmektir gerçek olan. Amaçlananın peşinde koşmak ve yakalamaktır istediğini. Geride kalana hayıflanmak asla sonuç vermeyecektir.
Olabildiğine özgür olmak rahat bir gelecekle sabitlenir. Bunun sonucu huzurlu olmaktır bu da ekonomik özgürlükle doğrudan ilintilidir. Onun için gençlerin var olan imkânları iyi değerlendirerek sevdikleri ve ulaşılabilecek mantıklı hedefleri seçmeleri ve b u hedeflere ulaşabilmek için var güçleriyle hedeflerine kilitlenerek başarılı olmaları beklenir.
İnsan olarak genelde herkeste çeşitli kabiliyet ve yetenekler mevcuttur. Önemli olan bu yetenek ve kabiliyetleri ortaya çıkarmakta hünerli olmaktır. Önemli olan kişilerin kendi beceri ve yeteneklerini bilebilmeleri ve kendilerini yakından tanıyabilmeleridir. Bazen tanımak bile yetersiz alabilir o zaman yapılması gereken şey rehberlik yardımı alma gayretini gösterebilme ve var olan bireyin gizli gücünün ortaya çıkarabilmesidir.
Kişilerin bazıları kendi yetenek ve becerilerini bildikleri zaman bütün güçlüklere rağmen amaçlarına ulaşabilmekledir. Bazıları ise var olan imkânlara rağmen başarısız olmaktadırlar. Bunun nedeni bence başarısız olanların gerekli gayreti göstermemeleri, amaçları için yeterli önemi vermemeleridir.
Gelecekte çaresiz kalmamak ve istenilen bir yaşam biçimini yaşayabilmek için hayatın doğasında var olan mücadele çabasını bırakmamak gerekir. Yoksa sonradan hayıflanmak bizlere üzüntüden başka bir şey vermeyecektir. ’Tarlada izi olmayanın Harmanda gözü olmaz ‘’demiş Atalarımız. Bütün her şey gelecekte ürün elde edebilmek için şimdiden hedeflerimiz doğrultusunda çalışabilmektir.
Gençlik çağının insanları oyalayabileceği o kadar çok şey vardır ki… Mutlaka çağın gerektirdiği nimetlerden yararlanmak herkesin hakkıdır. Ama her şeyin bir ölçüsü olduğunu unutmadan ve fazla aşırıya kaçmadan yapmak gerek her şeyi. Hayatta olmanın amaçları unutulmadan ve var olmanın sorumluluklarını yerine getirerek şimdiki dünya ve gelecekte rahat edebilmek için gayret gösterebilmeliyiz.

Devamını Oku
Adnan Deniz

Bir karanlık gecenin onikisinde,
Seni anmak için elimde kalemim
Ve bütün düşünceler birlik olmuş
Yoğuruyorlar karanlığı ve seni,
Yazıyorlar satır satır kalbimden.

Devamını Oku
Adnan Deniz

Şöyle bir ilişiverdim,
Sedirlerine tahtadan.
Bir hoşgeldin,
Bir merhaba!
Arkasından bir hoşsohbet.

Devamını Oku
Adnan Deniz

23 Nisan 1920’de açılan TBMM sinin en önemli özelliği kurtuluş savaşının yönlendirici beyin merkezi konumunda olmasıdır. Çünkü kurtuluş savaşı ile ilgili bütün kararlar burada alınmıştır. Mustafa kemal önderliğinde milletimiz dünyaya bağımsızlık savaşının nasıl olacağı ile ilgili büyük bir ders vermiştir. Bu hareket ezilen milletlere bağımsızlık yolunu açtığı gibi bağımsızlık savaşımızın diğer milletlere örnek olması açısından önemlidir.

Bayram oluşuna gelince; 23 Nisan 1920 ilk büyük millet meclisimizin toplandığı gündür. Yani 23 Nisan, Milletin yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gün oluşu bakımından Milli egemenlik bayramımızdır.

23 Nisan Dünyada kutlanılan ilk çocuk bayramı olma özelliğini de taşır. Çünkü bu günü Atatürk Türk çocuklarına armağan etmiştir. Bu çok önemli bir olgudur. Atatürk’ün Milletimizin geleceğini oluşturacak çocuklara değer vermesi demek; Milletimizin İlelebet varlığının devam edeceğinin bir delaletidir.

Devamını Oku
Adnan Deniz

Kaçıncı senfonisi çalıyor Mozart’ın bilemiyorum,
Bildiğim dede efendinin hüzzam şarkısı
Bir kır bahçesinde çiçeksiz ağaç
Kokusuz renksiz izlenimleri…
Hayalimde Mevlana’nın raksı

Devamını Oku
Adnan Deniz

Baktığında insan, ne sert mizaçlı birisi der. Ama yakından tanıyınca öyle olmadığını anlar. Sabahları erkenden okula geldiğinde, öğretmenler bile gelmemiştir. Kolaçan eder okulu. Öğrencileri ile birebir ilgilenir. Sanki evine gelmiş gibi mutludur.
Okulumuzun Müdürü İbrahim beyden bahsediyorum. Mükemmel yapmak ister her işini. Kimseyi kırmak istemez, Mutlaka çıkar bir yol vardır onda. Onun için insanı üzmek gerekmez insana hizmet etmek adeta ibadet gibidir. Dostdogru konuşur. Hiç kimseye boyun eğmez. Kimsenin varlığı, kimsenin ünü, popülerliği İbrahim hocamı etkilemez. Bazen onun hızına yetişmek imkânsızdır. Mutlaka bir çözüm yolu vardır her sorunun. Çok kısa bir süre içinde doğru ve pratik kararlar verebilir. Yaptığı hiçbir işten sonra pişmanlık yaşamamıştır. Çünkü İşini yaparken mutlaka birçok kez akıl süzgecinden geçirir. İnsanlara karşı o kadar adil davranır ki bazen haksızlık yaptın diyenler dahi gerçekler karşısında kendilerini yerin dibinde bulurlar.
Kendimi onun davranışlarına uydururum. O erken geleceğini bildiğim için benim ondan geç gelmem mümkün değildir. Sanıyorum yıllar geçtikçe insanlar birbirine benziyor. Kendimi bazen onun davranışlarını yaparken görüyorum. Demek ki o kadar benimsemişim ki onun davranışlarını.
Telaşla bazen onu kaybolur gördüğümde, ya evdedir ya da aklına koyduğu bir problemin çözümündedir. Onun için problem çözmek hep kendinin işidir Hep problem çözücü ve sorumluluk sahibi kendisi olmak ister. Bu Durum kendisini rahatsız etmez. Aksine bu işlerle uğraşırken kendini o kadar bu işlere verir ve kendinden geçer.
Onun azmine ve mücadeleci tarafına hep hayran hayran bakarız. Onun için çözülmeyecek sorun yoktur. Aklında kurar ama çözümü kendisine saklıdır.
Hayata o kadar bağlılıkla bakar ki, bakarsın en yeni gelişmeleri yakından takip etmiş ve en güzel olan teknolojik aletleri o almıştır. Yaşamayı, dostluğu, insanlığı, onun davranışlarında her an görmek mümkündür.

Devamını Oku
Adnan Deniz

Gökyüzü hep kare diyorsun,
Koridorlar ezberimde.
Güneşin terk ettiğini söylüyorsun!
Bir tutam özgürlük diyorsun,
Kapalı mekanlarda kuşun kanatları.
Gelemesende bir sıcak selamın yeter dost.

Devamını Oku
Adnan Deniz

Her yanın bir güzellik,
Endam'ını sevdiğim.
Gökte yıldızlar kadar
Çare'sisin derdimin.

Bahar sensin,aşk sensin,

Devamını Oku