Zeynep Ezmen: Hayatı, Biyografisi, Eserl ...

28

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

ZEYNEP EZMEN HAYATI

Zeynep EZMEN, Adana’da doğdu. İlköğrenimini ve orta öğrenimini Adana’da tamamladı. 1997 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümünü bitirdi. İlk görev yeri Gaziantep’te çeşitli okullarda Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak çalıştı. Şiirleri ilk defa Adana Eğitim-Sen’in hazırladığı “Yüreğimizin Sesi” adlı ortak bir kitapta yer aldı.(2009) Bu ortak kitaptan sonra ilk şiir kitabı “Bencil Söyleşi” yayımlandı.(Mart /2012)
Şiir: Dünyasında pek değerli… Şiirden tek kazancı: Öğrendikleri…
Dergiler: İstenirse uğrak yeri…
İlk şiiri “Hüzün Yılları” “Küsurat” dergisinde yayımlandı. (2014) İlk yazısı “Şiirin Müzikle Dansı” “Kurgu Düşün Sanat Edebiyat” dergisinde yayımlandı. Ürünleri, “Kurgu Düşün Sanat Edebiyat, Zalifre Yazıları, Deliler Teknesi, Küsurat, Günizi “ dergilerinde ve “Yeni Adana” gazetesinde yer aldı.
Ve çocuklar: Yangından ilk kurtarılacaklar…
2012 Haziran’da çocuklar için yazmaya başladı. Yirmi sekiz çocuk öyküsü, 2014’te kitaplaştı. Mart 2019’da da Soma’nın Öyküsü “Ölüm Vardiyası-2” derlemesinde “Toprağın Var, Cengin Var” öyküsüyle yer aldı.
Şair, kışları Adana Abdülkadir Paksoy Anadolu Lisesinde Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak çalışmaya, yazları Kitapları“Kendine Ait oda” olarak nitelediği İzmir Çeşme’de yazmaya devam ediyor. Ömrünü okuyarak ve yazarak tamamlamak istiyor.


Eserleri


Şiir: Bencil Söyleşi (2012) Kurgu Kültür Merkezi Yayınları/Ankara
Çocuk Kitapları:
Güneş Ülkesi (2014) Öğretmen Yayınları/İstanbul
Uçan Balon Zeplin(2014) Öğretmen Yayınları/İstanbul
Ağlayan Kuyu (2014) Öğretmen Yayınları/İstanbul
Altın Çocuk (2014) Öğretmen Yayınları/İstanbul
Kibirli Aslan (2014) Öğretmen Yayınları/İstanbul
Peri Kızı (2014) Öğretmen Yayınları/İstanbul
Gönül Abla (2014) Öğretmen Yayınları/İstanbul

Derleme: Ölüm Vardiyası-2 (2019) Kurgu Kültür Merkezi Yayınları/Ankara