Zeynal Yaman: Hayatı, Biyografisi, Eserl ...

208

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

ZEYNAL YAMAN HAYATI

İspir'de doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. 1982 yılında Kâzım Karabekir Yüksek Öğretmen Okulu'nun Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Ordu,İstanbul ve Çankırı illerinde Edebiyat öğretmeni olarak görev yaptı. Hâlen bu görevine Bursa'da devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Eserleri


Hasret, Gazneli Mahmut, Bir Hilâl Uğruna, Aşklar Vatana Kaydı adlarında yazılmış tiyatro eserleri vardır. Bir Hilâl Uğruna adlı eseri Çanakkale Turizm ve Tanıtma Derneği tarafından ödüllendirilmiş ve yayımlanmıştır. Hasret ve Aşklar Vatana Kaydı adlı tiyatro eserleri, yazarın kendisi tarafından sahneye konmuştur.

Çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış ve henüz yayınlanmamış olmak üzere toplam 150 şiiri mevcuttur. Şiir dalında ödülleri bulunan Şâirin roman türünde de devam eden bir çalışması vardır.
Kendi notu:Anam zemheri çocuğu derdi,babam ihtilal...Zemheri kara kış demek,ihtilal darbe...Ölürken karakışa razıyım yeter ki bir daha darbe olmasın.Bu da benim kişilere ve zamana göre değişmeyen şiarım.