Zeki Ergin: Hayatı, Biyografisi, Eserler ...

409

ŞİİR


11

TAKİPÇİ

ZEKİ ERGİN HAYATI

Zeki Ergin Zeki K. Ergin 1947 yılında Görele'nin Çavuşlu beldesinde doğdu.İlk öğrenimini orada tamamladıktan sonra,ailesinin işi gereği 1959 Ekim'inde İstanbul'a geldi.Kasımpaşa Karma Orta Okulunda okudu.Öğrenimini Haydarpaşa Sanat Enstitüsünde tamamladı.Öğretmen vekilliği, boraks madeninde teknisyen olarak ve Netaş Telekom'da uzun yıllar kalite kontrolörü olarak çalıştı.1995 yılında emekli oldu.
Şiir yazmaya 1964 yılında ortaokul sıralarında başladı.İlk şiiri Mustafakemalpaşa 14 Eylül gazatesinde yayımlandı.1967 'de Mustafakemalpaşa Sanat Enstitüsünde ÖZVERİ adında bir okul gazetesi1974 yılında da İstanbul'da ÇAĞ adında bir kültür sanat ve düşün dergisi yayımladı.Şiirleri Çağ,Yeditepe,Ant,Saçak,Eflatun Çağdaş Türk Şiiri ve Evrim gibi dergilerle bir çok sendika gazetesinde yayımlandı.
1973 yılında KÖZ adında yayımlanmış bir kitabı vardır.
Bir gurup şairle HAMLECİLER adlı bir kitabı1975 'de Kayseri'de yayımlandı.
Son şiirlerini Numune,Ardıçkuşu ve Mavi Dünya dergilerinde ve Birgün gazetesinde yayımlıyor.Şiirlerinde toplumcu -gerçekçi,çağdaş bir çizgiyi benimsemiş
olan Zeki K.Ergin, evli ve 1977 doğumlu Bora adında bir oğlu var.
Haziran 2004'de SEVGİLİYE İSYAN adındak şiir kitabı AFÜ yayınlarından yayımlayan şairin,
son şiir kitabı DAĞLARA VER SIRTINI pencere yayınlarından haziran 2009 da yayımlanmıştır.ŞARKILAR SAVRULUR EGE'DEN adlı şiir kitabı mart 2014 de yine pencere yayınlarından yayımlanmıştır.