Yüksel Yenicecaglar: Hayatı, Biyografisi ...

64

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

YÜKSEL YENİCECAGLAR HAYATI

Yüksel Yenicecaglar 1970 – 1973 yıllarındaTürkiye´de Kız Meslek Liselerini bitiren ilk Ana sınıfı öğretmenleri mezunlarından biri olarak Giresun ve Akhisar’da Milli Eğitime bağlı İlk Okullarda Ana sınıfı Öğretmenliği yaptım.

1973 yılında çocukluğumdan bu yana benim düşüm olan „Sanat Eğitimi“ umuduyla yine çok sevdigim ana sınıfı öğretmenliğinden ayrılarak o yıllarda adımıza „misafir işçi' denilen Almanya’ya göç ettim.

1973 – 1977 yıllarında Münih’te çeşitli Metal firmalarında işçi olarak çalışırken almanca kurslarına devam ederek almanca öğrenmeye basladım.

1977 – 1980 yılları arası Münih’te Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bağlı Anaokulu’ nda Türk ve Alman çocuklarının bir arada eğitim gördüğü integrasyon grubunda „Tüm ulusların çocukları kardeştir“ anlayışımla eğitmenlik görevinde bulundum.

1980 – 1982 yıllarında ailevi sebeplerden dolayı, işsiz kalma pahasına Köln´ e göç ettik.
19 yaşımdan bu yana hiç boş durma lüksünü yaşamamış bir insan olarak Köln’ de 1.kuşak okuma yazma bilmeyen Türkiyeli kadınlara okuma –yazma kursu öğretmenliği ve Kadın Sağlığı konusunda danışmanlık yaptım.

1982 den bu yana Düsseldorf Gençlik Dairesi’nde oldukça geniş bir alan olan Gelişme Geriliği ve Engelli Çocukları olan Türkiye’li Ailelere Sosyal Hizmet Uzmanlığı ve Sistemik Aile Danışmanlığı görevinde bulunuyorum.

Ek Öğrenimlerim:
1994 – 1996 Sistemik Aile Danışmanlığı
2002 – 2003 Sosyal Menejer

İki yetişkin oğlum ve dünya tatlısı minik bir torunum var.

Uğraşılarım:
Çocukluğumdan bu yana sürdürdüğüm resim calışmalarım Sanat Akademisi`ne gidemesem de devam ederek Almanya’nın 13 kentinde, Azerbeycan-Bakü ve Kuzey Kıbrıs -Magosa’da kişisel sergilerimi açtım.

Şiire olan tutkum gençlik yıllarına dayanmakta, ancak 1992 yılında İlk şiirim Richard Bach`ın 'Martı Jonathan' ı kendi yaşam mücadelemle özdeşleştirerek 'Bir Martı`yım Ben' adlı şiirimle ilk şiir yaşamıma adım attım.
Şiirlerim www.antoloji.com sitesinde yayınlanmakta ve 7 şiirim antolojide „Dünya Barışına Çağrı Grubu`nun „Barış Çağrısı“ adlı şiir kitabında yayınlandı.

Doğa vazgeçilmez sevgilerimin içinde yer aldığından çalışma saatlerimin dışındaki zamanımın çoğunu yürüyüş, gezi ve fotoğraf çekimi ugraşılarıyla geçiriyorum...

Fotoğraflarımı www.fotografdefteri.com ve www.objektiffoto.com sitesinde yayınlıyorum.

'Egitim', 'Aile ve Çocuk' konulu yazılarım
www.sosyalhizmetuzmani.org sitesinde, www.evrensel.de gazetesinde ve www.ekosektorhaber.com yayınlandı.