Vatan Sevgisi Şiiri - Bülent Arkan

Bülent Arkan
351

ŞİİR


51

TAKİPÇİ

Vatan Sevgisi

Maksatlar korumaksa sorgu sual sorulmaz
Vatan kutsal Cennet'tir, yaşamaya doyulmaz
Bütün yük üstündedir, tepinsekte yorulmaz
Everest'ten yüksektir, bizde VATAN sevgisi

Bizde vatan kutsaldır, asla ihanet olmaz
Fırsat vermem haine, hainin eli durmaz
Düşman hain elele, bize nefes aldırmaz
Hainleri yaşatmaz, bizde VATAN sevgisi

Azimle çalışmadan, bal'a petek örülmez
Düşmanı iyi gözle,sinsi olur görülmez
Birlikte çalışırsak korkma vatan bölünmez
Petekle bal yapmaktır, bizde VATAN sevgisi

Konu eğer vatansa teferruat sorulmaz
Vatan namusumuzdur, onsuz abad olunmaz
Korumazsan vatanı, onun beli doğrulmaz
Gerekirse ölmektir, bizde VATAN sevgisi...

25.01.2014

Bülent Arkan
Kayıt Tarihi : 19.2.2015 12:24:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Murat Barış Çetin
  Murat Barış Çetin

  Vatana karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu.
  Milletleri ayakta tutan, toplumda birlik ve beraberliği sağlayan değerlerden biri de hiç şüphesiz vatan sevgisidir.
  Vatan sevgisi, imandandır. Vatan sevgisi, en asil, en yüce sevgilerden biridir. Gerektiğinde vatan için savaşmak vatan sevgisinin bir tezahürüdür. Vatan sevgisi, millet olma şuuruyla birlikte var olan bir duygudur.

  Bülent Arkan

  Aynen öyle vatan sevgisi sözde değil özdedir. Çok teşekkür ederim

 • Filiz Kalkışım Çolak
  Filiz Kalkışım Çolak

  Türklük kaderimizdir hocam .Peygamber ocağının neferleri, ülkemizde ve dünyada barışın temini için mücadele etmeye devam ediyorlar sonsuza dek edecekler de!Bundan kimsenin şüphesi olmasın.İlk Pkk terörü 1984 yıllarında ortay çıktı ve o zmanlarda Siirt'in Eruh ilçesinde düzenlenen alçak saldırı sonucu şehit düşen askerimiz Süleyman Aydın'dır.Bugün kendisinin abisi Kürt açılmının ancak ve ancak ülkeye zarar getireceği ve kürtleri ayrıcalıklı konuma getireceği ni de vurgulamıştır.Değerli vatandaşımızın kürt açılımının patlak verdiği yakın dönemlerde ki düşüncesinin bugün ne kadar haklı olduğunu anlamamak sanırım mümkün olmayacaktır .Elbetteki Pkk ,Daeş,Dhkp_C vb. birbirinden türeyen bu hainlerin önceside var.Hatta Osmanlı'da dahi kanlı emellerinin dayandığı olaylar ve kökleri var.İsim değiştirir el değiştirir lakin bu şerefsizlerin emelleri hiç değişmez hep aynıdır.Ebunların arkasında kim var?Elbette ki Amerika Fransa İngiltere Almanya İsrail Rusya vb.emperyalistler...
  ABD ve müttefikleri 11 Eylül olaylarından sonra Usame bin Ladin’i aramaya gelip kala kaldıkları Afganistan da 1(BİR) trilyon dolarlık zengin maden yatakları buldukları söyleniyor.
  İngiltere’nin 1. dünya harbinden sonra 75 yıllıgına Irak petrollerinin isletmesi için yaptıgı anlasmanın bitiminin besinci yılında da ABD Saddam’ı devirerek Irak’a demokrasi getirmek için Irak’ı isgal etmisti.
  Yine İsrail’e tehdit unsuru oldugu gerekçesi ile İran isgal edilmek ve petrolleri ele geçirilmek için çalısılıyor.Türkiye için kurulan tuzakların, gelecege dönük oyunların hesabı yok. Ülkenin bölünmesi için yıllardır dökülen kanların hesabını kimse tutmuyor artık. Sömürge ülkeleri önce askeri isgalle sömürdükleri ülkelerin insanları isgale direnmeye basladıklarında ve hürriyet istediklerinde, askeri baskı ile sömürüyü kültürel sömürü düzenine çevirmislerdir. Kendileri gibi düsünen sömürgeci mantıklı, kültür erozyonuna ugramıs yandaşlarını is basına getirmek yolu sömürgelerine devam ettiler.Binlerce masumun kanı döküldü binlerce daha doğmamış bebek babasız kaldı.Binlerce insanın ekmeği elelrinden alındı hunharca katledildiler.Bu alçak sömürü düzeni ülkemize Pkk olarak ya da Daeş olarak girmekle kalmadı.Yabancı yatırımcı olarak da girdiler elebette ki.Kendi topraklarımızda iş vaaadiyle insanlarımız bu şerefsizlere hamallık yapıyorlar.Çalış babam çalış asgari ücrete talim çalış da çalış!Yeraltı kaynaklarımızı zenginliklerimizi çıkartmak için Amerikadan izin istiyoruz.Ha izin çıkıyor mu elbette ki hayır.Onlar gelip üç beş kuruşa mal sahiplerini susuturarak kendi rafinelilerini kendi ocaklarını fabrikalarını santrallerini kurup ülkemizden rant elde ediyorlar.Elbetteki yönetim anlayışımız bu alçaklara çanak tutuyor.Ve masum halkı işçi olarak çalıştırmak vaaadiyle kandırıyorlar.Sonra Ermeni asıllı Kürtlerin ellerine makineli tüfekleri verip dağlara çıkarıyorlar .Onların elebaşları zevki sefa içinde yurt dışında yaşıyorlarken kendileri dağlarda sefalet içinde evlatlarımıza kurşun sıkıyorlar.Kandırılanı var kandrılmayanı elbet.Lakin vatan haişnleri hep bu alçakalardan çıkıyor.Amaç elbetteki mevcut anayasal düzeni silah zoruyla yıldırmak demokrasiyi ve araçlarını ortadan kaldırmak ve sonrasında kendi yandaşlarını kuklalarını yönetimin başına koyarak ülkeyi sömürmek kanını iliğini sonuna değin içmek Türkleri tarihten yeryüzünden silmek!Türk Bayrağını yakarak, vatanıma göz dikerek, mehmetciğimize ateş ederek amaçlarına ulaşacağını snana gafiller anacak satılık soysuzların ne idüğü belirsiz dölleridirler.Ve bu alçaklar maşalalr unutmasınlar ki bir askerimizin canı onalrın topuna bedeldir ve mutlak intikamı alınacaktır.Bu alçakalara bu topraklarda yurt yok yöneticilerine baksınlar hele!Arkalarındaki elebaşlarına onların bu topraklarda dikli bir taşı oldu mu ki kendilerinin basacağı bir avuç toprağı olacak.Ey nereden türedikleri belirsizin piçleri unutmayın Türk unutmaz Türk esir edilemez Türk esaret altına alınamaz.Canını alırsın Türkün ama özgürlüğünü asla !NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

  Bülent Arkan

  Aynen katılıyorum Filiz kardeşim emeğine sağlık teşekkür ederim En tehlikelisi vatansever görünüp vatan satanlar

 • Bülent Arkan
  Bülent Arkan

  NOT: Bu şiirimi yazarken bir tespitten hareketle yola çıkmıştım kiminle konuşsam vatanını çok seven onun için canını bile vermeye hazır olduğunu ifade ederek başlaması ama vatanı aleyhinde de her türlü haltı yemeleriydi Vatan için hiç bir şey yapmayıp çok şey yapanlara vatan için canını verenlere saygısız davranacak kadar haince davranabilme becerileriydi Vatan sevgisi dilde değil özde olmalıydı vatanını sevmek o kadar basit değildi çünki vatan yoksa hayatta yoktur ha başka ülkelere gidecek olanlar için belki önemli değildir ama kendi vatanından başka bir yerde yaşamayı düşünmeyenler için Allah için Bayrak için yaşanların canından bile azizdir bu şiirim ilk yazdığım şiirlerden biridir o yüzden bazı zorlama ve hatalar var ama o günki duygularıma göre yazdığımdan olmalı düzeltme cihetine de gitmedim. Doğaçlama bir şiir olarak kalsın istedim.

 • İrfan Yılmaz
  İrfan Yılmaz

  Sevgili kardeşim : Bülent Arkan,

  Şiirin ana fikrini her türlü yorumun üstünde tutuyorum. Zira vatan mevzubahisse gerisi teferruattır.Yazacaklarım şiiri metni hakkındadır.

  Şiirinizi dikkatli bir şekilde inceledim, Tabi bu da şiiri bir kaç kez okumamı gerektirdi... Duygular mısralara ustalıkla taşınmış. ve şiirin bütünlüğüne olan hakimiyetinizi kutluyorum. Pek çok yorumumda belirttiğim bir husus vardı. Bu tip duygu ağırlığının kendini hissettirdiği şiirleri bekleyen bir tehlike var diye. O tehlike de şudur: Şiirin bazı mısraları aşırı duygu yüklenimi ile donanırken bazı mısralar duygu yoksunu hatta içi boş sıradan cümlelere dönüşür. Kafiye ve hece sayısını tutturmak uğruna bazan duygu fakiri mısralar şiirde yer alır. bazan da hiç gereği yokken zorunlu olarak şiirin akıcılığını bozan ekler istenmeden ilave edilir...

  Şiiri yazanın bilgi birikimi ve tecrübesinin yanında; ayrıca doğuştan da gelen sezgi ve var olanı daha iyi bir şekilde ifade edebilme yeteği gerekir. Şiir hiçbir zaman şairi hükmü altına almamalıdır yoksa kendi kendini yazdıran bir şiir ortaya çıkar ki böyle bir şiirde bu yapısını şairin bütün çabasına rağmen gizleyemez. Şiirin ilk giriş mısraları şiirin tamamını okutacak şekilde davetkar olmalı, son kıtalar, özellikle final mısraları da kendini unutturmayacak bir donanım ve fonetiğe sahip olmalıdır.

  Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda:

  Şiir üzerindeki hakimiyetinizi ve şiire yön verişteki ustalığınızı kutluyorum... Sonuçta nefis bir şiir ortaya çıkmış. Beğenerek ve saygı duyarak okudum.

  Tebrik eder başarınızın devamını dilerim. Bu güzel şiirinizi ve şiirdeki ustalığınızı Bodrum'dan gönderdiğim Tam puan ile selamlıyorum.

  Şiir antolojimdeki seçkin şiirler arasındaki yerini almıştır.

  Sevgi ve saygılarımla.

  Her şey sizin ve sevdiklerinizin gönlüne göre olsun.

  Dr. İrfan Yılmaz. - Bodrum.

  Bülent Arkan

  İrfan bey merhaba öncelikle şiirime ayırdığınız zaman için çok teşekkür ediyorum. Bu şiirimi yazarken bir tespitten hareketle yola çıkmıştım kiminle konuşsam vatanını çok seven onun için canını bile vermeye hazır olduğunu ifade ederek başlaması ama vatanı aleyhinde de her türlü haltı yemeleriydi Vatan için hiç bir şey yapmayıp çok şey yapanlara vatan için canını verenlere saygısız davranacak kadar haince davranabilme becerileriydi Vatan sevgisi dilde değil özde olmalıydı vatanını sevmek o kadar basit değildi çünki vatan yoksa hayatta yoktur ha başka ülkelere gidecek olanlar için belki önemli değildir ama kendi vatanından başka bir yerde yaşamayı düşünmeyenler için canından bile azizdir bu şiirim ilk yazdığım şiirlerden biridir o yüzden bazı zorlama ve hatalar var ama o günki duygularıma göre yazdığımdan olmalı düzeltme cihetine de gitmedim. Doğaçlama bir şiir olarak kalsın istedim. Detaylı inceleme ve yorumunuzla beni tekrar şiiri yazdığım günlere götürdüğünüz için çok teşekkür ediyorum. Allah sizden razı olsun diyor çok teşekkür ediyorum sağ olun var olun.

 • Ali Fırat
  Ali Fırat

  yüreğinize sağlık hainlere kapak olsun bu şiir

  Bülent Arkan

  Olsun daha diyemediklerim neler var ama neyse Allah onlarıda islah etsin. Teşekkür ederim.

TÜM YORUMLAR (29)