Ozan Vurguni Antoloji.com

Neden Ozan Vurguni.
Vurguni mahlasını bana Ünye halk evinde vermişlerdi.
Ünye iskeleden denize daldığımda ayağıma kramp girince denizin dibinde kala kalmıştım.
Arkadaşıımın yardımı ile denizden çıkarıldım hastaneye götürdüler derilerimde kabarcıklar oluştuğu.için denizde vurgun yemiştim. O sırslar Ruhi Su türküleri etkisi beni şiir yazmaya yöneltmiş birşeyler yazıyorun arkadaşlara okuyordum.
Bu yüzden arkadaşlarım ozan Vurguni mahlaşını o gün bana verdiler...

İnsan İnsanlık için Yaşamalı.
..

Devamını Oku
 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 05.06.2021 - 22:02

  Şair arkadaşımız Sn. Ozan Vurguni
  < DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN >
  - Ayrıca sizi bu saygın gruplarımızda görmek dileklerimizle esen kalın.
  * Antoloji Yetkili Şairleri * Evrensel Sanatçılar * Şarkı Sözü Yazarları *
  * Çağdaş Şairler * Gizler Dünyası * Özgür Şair-Yazarlar * Antoloji Üyeleri *

 • Hüsamettin Sungur
  Hüsamettin Sungur 05.06.2021 - 07:37

  DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
  Yüzünüzden gülücükler eksik olmasın

 • Ozan Vurguni
  Ozan Vurguni 08.12.2020 - 12:35

  Öykü / İçimizdeki Tedirgin Sancılar..

  Avludaki çınar ağacı ilk baharla giyindiği yeşil elbisesinin sararıp solduğunu görünce, Kış'a hazırlanmaya başlamış, olduğunu, gördüm. bedeni yavaş yavaş soğuğa alıştırmaya çaılışıyor, yeşilden kirli sarı renk'e dönüşen elbisesini çıkarıyor üzerinden, usulca ...

Toplam 4 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • ateist

  08.12.2020 - 13:16

  ATEİZM NEDİR?

  Ateizm, tüm tanrılara ve ruhsal varlıklara olan metafizik inançları reddeden ve var olan gerçekliği inanç yoluyla açıklamayı kabul etmeyen bir felsefi düşünce akımı. Kelime anlamında da belirtildiği üzere; Ateizm, din ile ilgili bir kavram değil, tanrı ile ilgili bir kavramdır. Dinlerin varlığı, dinlerin tanımının ne olduğu, dinlerin iyi mi yoksa kötü mü olduğu ateizmin konusu ve tartışma alanı dışındadır.

  Ateizm, her tür metafiziği reddettiği için, kendini metafizik öğeler üzerinden temellendiren bazı dinlerin metafizik boyutlarını da reddeder. Yani bu, özellikle dinlere karşı sergilenen bir duruş değil, genel olarak tüm metafizik inanışlara karşı bir duruştur. Ateizm sıklıkla "dinsizlik" ile özdeşleştirilse de, Budizm gibi bazı Uzakdoğu dinlerinde de 'yaratıcı' anlamında bir tanrının varlığına rastlanılmaz.

  Bu yönüyle de Ateizm ile dinsizlik birebir örtüşmez. deist akımlara bakıldığında da, tanrıya inancın olduğu ancak dinlerin kabul edilmediği görülür. Ateizm, anti-teizm yani teizm karşıtı demek değildir ve bir "tepkisellik" anlamı içermez, zira metafizik öğelerin "var olmadığını" savunmak için metafizik öğelerin "var olması" gerekmez. Ateizm, yalnızca bir "durum" ifadesidir. Sadece tanrı veya tanrıların ve metafizik öğelerin var olmadığını söyler.

  ATESİT NEDİR?

  Ateist, tanrı veya tanrıların varlığını hayal ürünü bulan kişi veya kişilerdir.

  Ateizm sanıldığı gibi bir inanç değildir. Çoğu zaman yanlış ifade edildiği şekli ile (tanrıtanımaz kelimesinde olduğu gibi) tanrıyı inkar eden kişi değildir. Çünkü "inkar" varolan bir şeyin reddedilmesi anlamı taşır, oysa ki ateistlere göre tanrı varolmadığı için onun "inkar edilmesi" de yanlış bir terminolojik kullanım olacaktır.

  Ateistler; bazen "tanrıtanımaz" kelimesiyle anılsalar da, bu isimlendirme var olan bir tanrıyı reddetme fikrine atıfta bulunduğu için ateistler tarafından kabul görmez. Ateizm inanç koşullanmalarını, hayali yaratıkları ve olayları reddeder. Ateist bakış açısıyla tanrının yanı sıra tüm metafizik inançlar ve tüm ruhani varlıklar da reddedilir.

 • insan

  08.12.2020 - 13:07

  0 - 6 yaş arası ailesi tarafından ailenin öğretisi ile bilgi dağarcığı sınırlı bırakılan somutbeden içinde spyut lavramların yüklendiği bir canlıdır insan.6 12 yaş arası aile öğretisinin zorunlu uygulama sürecenden sonra.
  12 18 ergenlik döneminde sorgulama sürecenden geçerken 0 6 yaş öğretilerini sorgulama döneminde yeni bir şeyler öğrenmeye çalışması inasnı, insanlığı yaşatma sürecine taşıma dönemi başlar.
  Ki bu dönemde sorgulama yapamayanlar ailedeki 0 6 yaşaralığı öğretiyler o da lendinden sonraki kuşaklara aynı öğretiyi taşıyarak amimal bir yaşamı devam ettirir...

  Anca, 12 18 yaşaralığında neden niçin diyerek yaşadığı hayatı sorgulamaya başlsysnlar kendini insanon insanlığa yürüdüğü yolda yürümeye başlayabilir.
  İnsan olmak insanlığa yürüdükçe değer kazanır.
  Aile öğretisi ile hiç bir şeyi sorgulamadan animal yaşaman devamı insanı geçmiş değerleri üzerinde yaşamaya mahkum eder artık her iey onın için bir kaderdir ve bu kaderi bir yazgı olarak belleğine yazışmış bilgisi o bedende hüküm sürer..
  Sorgulayan ve insan'ı insan olmaya zorlayan insanlar da ima yeni bir bilgi yeni bir arayış içinde olurlar.
  Bu öğreti kısaca ilim ve bilim ikilemi ile açıklanacak olursa.
  İlim nasıl geçmişi anlatıyor ve yaşadığımız o an ın sonrası hiç bir şey ifade etmediği gibi. Sadece geçmişin bilgisi ise..
  Bilim hiç bir şeyi son kabul etmez her zaman yenilikcidir yeni arayışların peşinde kpşturur. Zamanın arkasında değil daima önünde gider. Aynı sorgulayan ve araştıran insanlık gibi..
  İnsan dendiğinde bana kendini daime yeniye ve yeniliğe açık tutan insandır asla geride kalan şeylerden medet ummaz da ima yeni birşeylerin arayışı içinde olur.
  Örneğin. Bu gün Covit19 gibi tüm virüslere a karşı ası bulmak gibi.
  Kendini duvalarla değil. Bilim ile kurtulabileceğini bilmektir bilim ve insan..

Toplam 2 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR