Nebih Nafile Antoloji.com

Nebih NAFİLE

1 Mart 1969 yılında Akdeniz’in incisi medeniyetler şehri, dinlerin kardeşçe barış ve sevgi yumağı simgesi defne diyarı mavi ve yeşilin kucaklaştığı güzel Antakya’da doğdu.
Doğduğu can bulduğu coğrafya güzel yüreğini de sarmalamıştı. Öylesine sımsıcak, dost, insan, doğa, sanat sevdalısıydı. Mozaik taşlarının birbirini bütünlemesi kadar anlamlıydı. Hem şehir hem Antakya’nın sıcak yürekli insanının zengin özelliklerini örmüştü bir bir. Çok renkli… O nedenle öğretmendi, ozandı, yazardı, şairdi, program yapımcısıydı, sanat ruhluydu.
İlk, orta ve lise eğitimini doğduğu ilde tamamladı. 1992 yılında Ankara Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Mobilya İçmimarı ve Dekorasyon bölümünden mezun olan Nafile, aynı yıl Niğde-Bor Endüstri Meslek Lisesi’nde Mobilya ve Dekorasyon Bölüm Şefi olarak öğretmenliğe ilk adımını attı. Artık öğrencilerini aydınlatmak için meşalesini yakmıştı. Zor şartlar içerisinde hiç yılmadı ve yurdun çeşitli yerlerinde çalıştıktan sonra mezun olduğu Hatay Erol Bilecik Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi’ne atandı. Bir süre Mustafa Kemal Üniversitesi ikinci öğretimde Ergonomi, Maliyet Hesapları, Üretim Teknolojisi gibi derslerde eğitmenlik görevinde bulundu.
Ortaokul yıllarında yazmaya başladığı günlüğe, 1996 yılında doğan kızı Yağmur’un diliyle devam eder. Daha sonra şiire yönelir. Edebiyatçılar Derneği Antakya Temsilcisi, Çukurova Edebiyatçılar Derneği üyesi Nebih NAFİLE için her şey şiirin konusu olabilir. Çünkü o yaşamın aynası ve var oluşumuzu anlamlandırandır. Şiir bir haykırıştır, başkaldırıştır O’nun için. Şiirin bir mısrasında çok şey yaşanabileceğine ve mısraların yüreklerde sayfaların oluşmasına neden olabileceğine inanır. Şairin ifadesiyle; Yaşam içerisinde hep umutlarımız var. Biz var oldukça da olacak. Onurumuzla, alın terimizle yaşam içerisinde umutlarımız bir çiçek gibidir. Bu yüzden ilk kitabının adı “Umut Yaşam İnsan” olmuştur.
Patikalar, Güney Rüzgârı, Ekin Sanat, Deyiş Dergisi, Çağla, Çağla Çocuk, Biz39 Kırklareli Kültür-Sanat Dergisi, Çukurova Sanat Günleri, Antakya İş Dünyası, Süveydiye, Bayatı (Bakü), Antakya Kültür ve Sanat Dergisi, Maki gibi edebiyat dergilerinde şiir ve makaleleri yayımlandı. Yazıları ve şiirleri birçok internet sitelerinde paylaşıldı. Kıbatek Şiir Buluşması Antolojisi(Moldova), Mersin-Yenice Belediyesi Şiir Kitapları, Antakya Şiir Antolojisi, Kapadokya Şiir Antolojisi’nde şiirleri yer aldı. Uzun bir süreden beri düzenli olarak Antakya’da Özyurt Gazetesi’nde “Güneş Hepimiz İçin” adıyla köşe yazarlığı yapmaktadır. Çeşitli tarihlerde Günışığı, Samandağ, Asya, Cemre, Kültür ve Defne Gündem gazetelerinde şiir ve yazıları yayımlandı. Hacı Bektaş Veli Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri, Mersin-Yenice Kültür Sanat ve Barış Festivali, Kiğı Seyit Kasım Kültür-Sanat ve Bal Festivali, UTOKS Ulukışla Toroslar Kültür ve Sanat Festivali, Aknehir Kültür-Sanat Festivali başta olmak üzere birçok festivale sazıyla sözüyle katılan Nafile; Musa Eroğlu, Sabahat Akkiraz, Edip Akbayram gibi Türk Halk Müziği sanatçıları ile aynı sahneyi ve ortamı paylaştı.
..

Devamını Oku
 • İnsan Olmak

  Nebih Nafile

  24.08.2013 - 11:11

  Değerli dostlar merhaba, yürek kabartan yorumlarınız için teşekkür ediyorum. Evet, 'Ne güzeldir; Bütün doğallığıyla sevmek dünyayı' İNSANI VE İNSAN OLANI SEVMEK...

 • Ben Umudum

  Nebih Nafile

  13.08.2013 - 00:38

  Teşekkür ediyorum.

 • MaVi RüYa

  Duygu Kerimoğlu

  10.04.2006 - 10:17

  Mavi rüya umudunun rüyasıdır. İçinden gelen sesi her zaman duy ve bağlan hayata, güneşe, yıldızlara...

Toplam 6 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR