Mehmet Karagöz Antoloji.com

1958 Yılında Karaman Merkez Kalaba Köyünde 4 çocuklu bir ailenin 2. Ci çocuğu olarak doğdu. Asıl Adı Muhammed olup. Mahlası Hatibi’dir. Hatibi mahlasını babasının adından almıştır. Aile geçmişi ise, Âlimler ve Molla’lar yetiştirmiş, cennet’ler lakaplı, kültürlü bir ailedendir. Babasının adı Hatip Hüsnü’dür. Ailesi hakkında edinilen bilgilere göre, dedesi Molla Hüseyin Onun babası Molla Durmuş, Onun babası Hacı Hüseyin, Onun Babası Ali Kiya, Onun babası da, Veli Kiya’dır.
Dedesi Molla Hüseyin, Konya da Sırçalı medresede 12 yıl medrese tahsili okumuş, bu sırada 1. Dünya savaşına katılmış omzundan yara almış ve gazi olmuştur. 30 yıl kadar köy imam ve hatibi olarak görev yapmış ve 1960 yılında 63 yaşında vefat etmiştir. Yine dedesi Molla Durmuş ise, Nakşibendî olup, Konya da ki medreselerde tahsil görmüş daha sonra köyüne dönerek ömrünün son yıllarına kadar imamlık yapmış çocuk okutmuştur. Dedelerinden Hacı Hüseyin ise Hicaza hacca gitmiş, dönüş günü orada vefat etmiş cenazesi orada kalmıştır.
Küçük yaşta babasını kaybeden Gazeteci Şair ve Yazar Mehmet Karagöz; İlkokula kendi köyünde okul olmadığı için Ada köyünde başlamış, 3.cü sınıfta iken kendi köyünde devam etmiş 1970 yılında mezun olmuştur.
Daha sonra Karaman Yunus Emre ortaokuluna devam eden şairimiz, 1974 yılında mezun olmuş aynı yıl Karaman Lisesine başlamıştır. Ancak, Konya İmam Hatip Lisesini parasız yatılı olarak kazandığı için bu okulu bırakıp Konya imam Hatip Lisesine devam etmiş, 1978 yılında buradan mezun olmuştur.
Aynı yıl İzmir Bornova Kavaklı Dere köyüne imam Hatip olarak tayin olunan Mehmet Karagöz, 6 ay sonra Erzurum Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Doğu Dilleri ve Edebiyatları (Arap-Fars) bölümünde tahsil hayatına devam etmiştir.
Maddi yetersizlik nedeniyle aynı yıl ticarete atılan Karagöz, Erzurum’da Huzur Oteli’nin sahip ve yöneticiliğini 6 yıl boyunca yürütmüş; eş zamanlı olarak tahsil hayatına devam ederek 1983 yılında pekiyi derece ile fakülteden mezun olmuştur.
Edebiyat, yazı ve şiir hayatına fakülte de öğrenci iken Türkiye Gazetesinde başlamış, Bu gazetenin Erzurum ilavesinde çalışmış, bu ilavenin haber ve yazılarını derlemiş, Erzurum’da yetişen Şairler ve Yazarlar sayfasını yürütmüştür. Tarih boyunca Erzurumlu olan yazar, âlim ve şairleri bu sayfada dile getiren şairimiz Karagöz, bu dönemde hayatta olan bölgenin âşık, şair ve ozanları âşık Sümmani ve Âşık Reyhanî ile tanışmış, onların eserlerini de bu sayfada yayınlamıştır. Bu dönemde kendi bölümünde açılan asistanlık imtihanlarını kazanan Karagöz, açılan imtihanın iptal edilmesi yüzünden akademik kariyere başlayamamıştır. Daha sonra devam eden ticari hayatına da son vererek askere gitmiş, vatani görevini yedek subay olarak 1985 yılı sonunda tamamlamıştır.
..

Devamını Oku
 • Hüsamettin Sungur
  Hüsamettin Sungur 12.12.2021 - 04:25

  DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN
  yüzünüzden gülücükler eksik olmasın
  saygılarımla

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 12.12.2019 - 22:18

  Arkadaş Grubumdan Sn. Mehmet Karagöz, sizi bu saygın gruplarımızda görmek dileklerimle,

  < DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN >

  * Antoloji Yetkili Şairleri * Evrensel Sanatçılar * Şarkı Sözü Yazarları *
  * Çağdaş Şairler * Antoloji Sitesi Üyeleri * Özgür Şair-Yazarlar *

 • Mehmet Karagöz
  Mehmet Karagöz 23.02.2019 - 15:43

  Doğum günümü kutlama nezaketini lütfeden kıymetli şair kardeşlerime sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.
  Kendilerine uzun, sağlıklı bir ömür diliyorum.
  İyi ki varsınız.

Toplam 8 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


Toplam 20 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • atabetül hakayık

  14.10.2013 - 23:11

  Dini konuları içeren iman, itikat, amel ve ahlak bilgilerini aruz vezniyle okuyucuyu sıkmadan öğretme amacı taşıyan bir eser. Böyle eserler sayesinde milletimiz her konuda duyarlı, bilgili ve eğitimli bir birey olmuş bu bireylerden teşekkül eden mümtaz bir millet olmuşuz. İleri ki yıllarda bu tarz şiirler yazmayı ben de düşünüyorum.

Toplam 1 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR