Sait Diyapoğlu Antoloji.com

çılgınlıklar otu ağzımda
değişik kalibreli intiharlar denedim
dipteki arayış boş kovan
başkalarının gecesi bitmedi daha! ..

 • İkbal Cansız
  İkbal Cansız 21.04.2006 - 04:24

  bu üye hakkında ilk yazıyı yazma şerefine layık olma muvaffakiyetinde bulunduğumdan müteşebbisle hakkındaki kanaatim muvaffak olacağından ileri gelmektedir. kendisine muhabbetlerimi sunar selamlarımı e-posta ile iletirim. :)))

 • Seda Nil
  Seda Nil 14.05.2004 - 21:09

  samimiyetine, içtenliğine inanıyorum.düzensizlik içinde düzenli kalma cabanın kıyısında o garip ama ısrarlı başkaldırışını anlıyorum.mutlu ol.dostum.

Toplam 2 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • Bilirsin Ya Neyse

  İkbal Cansız

  14.04.2006 - 00:05

  ikbal cansız'ın şiirlerine başka bir internet sitesinde de rastlamıştım. kendisini şahsen tanıyor olmam, buna müsebbib elbette ki. ilginç bir okul hayatı olduğunu belirtmeden geçemeyeceğim. sıkı 'hazırlanan' bir insandır kendileri. şiiri konusundaki görüşlerimi sonra, kendisine uzun uzun anlatacağım ...

 • Caymaz Dönüş

  Seyyidhan Kömürcü

  16.03.2003 - 13:53

  Kırmızı Perdeler'in şairine selam...

Toplam 2 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR
 • ismet özel

  06.07.2006 - 23:25

  yılbaşı gecesi, şiirlerini okuma etkinliği için 'alternatif bir yılbaşı etkinliği olsun diye değil, yerin boş olmamasından kaynaklı bu gece şiirler okunmuştur.' demiştir. gecenin sonunda da, of not being a jew adlı kitabı, bütün dinleyicilere ücretsiz olarak dağıtılmıştır. kitabın içindeki boşlukların zamanla doldurulacağı meselesi de, ilginç bir meseledir. bu açıdan metis'in murathan mungan kitaplarında yaptığı yayın politikalarını çağrıştırmaktadır. yanılmıyorsam, şule yayınları dışında bir tek, adam yayınları'ndan şiirlerinin bir seçki olarak sunulduğu 'çatlıycak kadar aşkî' kitabı vardır. bir de en son bir kitapçıda rastlamış olduğum üzere, 'bir masal ismet özel'i' adlı bir kitap çıkmıştır onun hakkında.

  internette de okuduğum üzere, hakkında inanılmaz zıtlıklarda görüşlerin olduğu enteresan bir şahsiyettir kendisi. şu anda yazıyor olan ve adları 'genç şair' nitelemesini barındıran birçok şairi etkilediği aşikardır. şiiri, şiire götürür bence. dizelerinin karmaşıklığı ve çarpaşıklığı anlaşılmaz oluşundan değil, içindeki anlam katmanlarından bazılarının kendini zamanla ifşa ettiğindendir. şiirlerini okumak için referans alınacak kelimelerden biri, bana kalırsa, 'algı'dır. ilk okuyuşta taklit edilebilir gibi görünen bu zor ve sert şiir, şiir denilen dünyanın içine girdikten sonra, bir tokat hatta şaplak misali yüzünüze çarpar. bir yerden okudum ve çok sevdim bu benzetmeyi; turgut uyar'ın uzaktan öğrencisidir. bu, ne turgut uyar'dan bir şey götürür, ne ismet özel'den. bahsettiğim öğretmen-öğrenci ilişkisi şiiri için düşünülürse, 'öğrenen-öğreten' meselesinden başka bir yere kayacaktır ve şimdilerde metinlerarasılık diye tabir edilen şeye oldukça güzel malzemeler hazırlar.

  siyasi duruşundaki meselelerin değişkenliğine bakıldığında, bence şu anda gelmiş olduğu yer en vahim yerdir. marksistlikten islamcılığa geçiş sürecinde, söylemlerinde ve fikirlerinin özünde aslında çok büyük değişikliklere rastlanmaz. marksistken söylediği birçok şeyi, sadece başka bir inanç sistemiyle (burada marksizmi bir inanç sistemi yapmıyorum, tabir ettiğim yer islam) yorumlamış ve bunun üzerinden fikirlerini inşa etmiştir. ama islamcılıktan (müslümanlıktan demek daha doğru olacak sanırım) türklük-müslümanlık gibi bir yere kayması, bence onun fikir dünyasında önemli gediklere yol açmıştır. ama, röportajları ve düzyazıları okunduğu vakit, ismet özel'in sesinden ve aslında savunduğu fikirlerden çok da vazgeçmemiş olduğunu görebiliyoruz. ismet özel; taraf olmaktan çekinmeyen ve 'karşı' olmayı bir nevi görev addeden bir figür olarak çıkıyor karşımıza.

  ne olursa olsun, ismet özel'in gelişimini-değişimini-söylemlerini onunla aynı dönemde yaşıyor olarak görmek, bence bir şanstır. türkiye şiiri için de, uzun yıllar vazgeçilmez bir şair-figür olarak kalacaktır. (buradaki figür kelimesi de, duruş kelimesiyle yan yana okunabilir.)

 • yasemin göksu

  08.03.2006 - 03:48

  seyhan müzik'ten 'ateş oldum' adlı bir albümü yakın zamanda çıkan ve sesinin 'oralar'da akan bir ırmağa benzediğini düşündüğüm müzisyen. değeri/kadri popüler kültür kavramıyla harman bir toplum tarafından bilinmiş midir, orası meçhul. ama yetenek ve yeterlik gidip asıl bekleyenini bulur mu, bunun cevabı muğlak değil. evet, gider ve bulur. bir insan, hayatının bir yerinde yasemin göksu'nun sesine çarpmalıdır. bu kadar da net konuşuyorum.

 • şükrü saraçoğlu

  21.07.2004 - 18:37

  vedat türkali'nin romanlarında, kahramanlarına şükrü haraçoğlu diye söylettiği zamanın başbakanı ve bir dönem fenerbahçe başkanlığı yapmış despot kişilik.

Toplam 65 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR