Ali Ataş Antoloji.com

ŞAİRİN KENDİ KALEMİNDEN:
Ben Ali Ataş:11 Temmuz 1946 da, Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit Köyünde tarlada ekin biçerken annem beni dünyaya getirmiş. Her nedense nüfusa 08.Şubat.1948 doğumlu olarak kaydettirmişler. Adım Ali, soyadım Ataş. Âşık mahlasımdır. Burcum (Aslan) Okuma yazması olmayan bir ailenin üçüncü evladıyım. Babam, Pazarcık’lı olduğumuzu sonradan Cerit’e geldiğimizi söylerdi. Dedemin Doğumu bilinmemekte 01.07.1862 Tarihinde vefat etmiştir. İlçemiz 4 aşiretten mütevekkildir. Aralık evi, Dabanlı, Deli Ahmetli, Kızıllı. Babam Dabanlı aşiretinden Veli Ataş. Lakabına Ateş Derlerdi. Annem Fatma. Lakabına Gro’nun kızı derlerdi. Kızıllı aşiretinden Kara Bekir’in torunudur. Cerit 1986 yılının Haziran ayında kasaba oldu. Bu tarihe kadar Cerit Türkiye’nin ve Kahramanmaraş’ın en büyük köylerinden biri idi. En kalabalık nüfusa sahip olan bir köydü. 1987 yılının yine Haziran ayında ilçe oldu.
Keven İçinde Uyudum:
Keven güzün dağdan getirilir kışın ıslatılıp doğrayarak sığırlara yedirilen bir yem türüdür. O zamanlarda köylü malcılıkla geçim sağlardı. Keven getirmeyen ev olmazdı. Yumuşak olması için yağmur alacak şekilde evin önüne ve süyüklerin altına veya ağaçların başına yığarlardı. Bizim evin önünde Dut ağacı vardı babam tud’un başına yığardı. Geceleri arkadaşlarımla oyun oynardık. Eve geç kaldığımda babam kapıyı açmazdı. Dut’a çıkar kevenin orta yerinde kendime yer açar üzerimi kefenlerle örter orada uyurdum.
Babam o gün sabah namazı keven almak için dut’a çıkar aşağıya keven atarken üstüm açılır bir Ali sesi geldi gözümü açtım ki babam. Ne yapıyorsun burada dedi. Ne yapayım kapıyı açmadın burada yatıyorum dedim. O gün yağmur yağmış ıslanmışım. Kalk dedi beni aşağı indirdi eve çıkardı anamı uyardı şunun elbisesini değiş dedi. Anam şaşırdı nerde ısladın elbiseni dedi. Kevenin içinde uyuyordum üzerime yağmur yağmış orada ıslandım dedim. Annem babama kızdı sen kapıyı açmazsan çocuk nere gider? Elbette kevenin arasında yatar yazık değil mi? dedi. Babam bir daha kapıyı içerden kilitlemedi. Eve erken gel dedi. Çocukluğumda böyle günler yaşadım.
Çocukluğum:
Yoksulluklarla geçen çocukluk yıllarımı azda olsa hatırlıyorum. Ben şimdiki çocuklar kadar şanslı bir çocuk değil idim. Oyuncaklarım olmazdı. Tahtadan, kartondan, tenekeden oyuncaklarımı kendim yapıp oynamak İsterdim. Fakat babam oynamama izin vermeyip, oyuncaklarımı kırardı. Biz fakir bir aile idik, Mezarlık yakınlarında, odası olmayan, ahşap, iki katlı kırk beş metre kare bir evimiz vardı. Odamız yoktu. Alt katta sığırlarımız yatar, üst katta anne baba çocuklar on baş horanta bir arada yaşadık ve yattık. Sobamız yoktu. Evin bir köşesinde ocak vardı damda bacası vardı. Ocakta iri odunlar yakardık ataşın başına çevrilir ısınmaya çalışırdık. döşümüz ısınır sırtımız donardı.
..

Devamını Oku
 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 08.02.2019 - 22:21

  Sayın Ali Ataş
  Sizi'de bu saygın gruplarımızda görmek dileklerimizle...

  < DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN >

  * Antoloji Yetkili Şairleri * Evrensel Sanatçılar * Şarkı Sözü Yazarları *
  * Çağdaş Şairler * Antoloji Sitesi Üyeleri * Özgür Şair-Yazarlar *

 • Işık German Ersoy
  Işık German Ersoy 08.02.2016 - 20:18

  Arkadaş Grubumdan Şair arkadaşımız Sayın Ali Ataş

  ** DOĞUM GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...**

  - Ayrıca sizi sitemizdeki bu saygın gruplarımızda aramızda görmek
  dileklerimle esen kalın.

  * Dr.Jivago - Işık German Ersoy *
  * Antoloji Sitesi Yetkili Şairler Grubu *
  * Antoloji.Com Çağdaş Şair Yazarlar B ...

 • Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu
  Reyhan Altaş Şairler Dünyası Grubu 08.02.2014 - 16:06

  NİCE MUTLU YILLAR DİLERİM :)

  Bugün senin Doğum günün Dileğim bugün dilediğin tüm dileklerinin gerçek olması. Geleceğini oluşturacak Her yeni gün, bir önceki günden daha güzel, isteklerine uygun ve seni mutlu edecek şekilde olsun.Sevdiklerinle Nice güzel mutlu yıllar dilerim Saygı ve Sevgilerimle.

Toplam 9 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR


 • Hocam

  Hasan Korkut

  08.12.2014 - 21:20

  Sevgili hocam 'HOCAM' şiir'ini öyle yazmışsınız ki geride söylenecek söz bırakmamışsınız. Kaleminize yüreğinize sağlık sizin O kalem tutan ellerinizden öpmek isterim. Saygılarımla Aşık Ali Ataş.....

 • Sihirli Mektup

  Ahmet Ayaz

  13.09.2012 - 20:42

  Saygı değer üstadım eline diline yüreğine kalemine sağlık. İnanın çok güzel yerinde sözler sizi yürekten kutluyorum.Saygılarımla

 • Darıldı Gardaş

  Eyup Şahan

  15.04.2012 - 09:07

  Evet üstadım doğru dersiniz hiç bir zaman için düşenin dostu bulunmaz kaleminze yüreğinize sağlık

Toplam 309 mesaj bulundu

TÜM YAZILANLAR