Ufuk Nazım: Hayatı, Biyografisi, Eserler ...

811

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

UFUK NAZIM HAYATI

1978 yılında hemşire bir anne ve öğretmen bir babanın kurduğu memur bir ailenin ilk cocuğu olarak dünyaya geldi. Üç yıl sonra bir erkek kardeşi oldu. Genelde çekirdek bir ailede değil teyze amca ve halalardan oluşan kalabalık bir aile içinde büyüdü. Yaşamına şekil veren bu yapıyla memur olma yolunda adımlar atacaktı yaşamda. Memleketi olan Ardahan'a ailesinin tayin istemesiyle 1 yaşındayken döndü ve Ardahan'da iki yıl anaokulu, 3 yıl ilkokulu okudu. İnsan yaşamındaki en bakir zamanlar olan çocukluk çağlarının altın yıllarını memleketinde yaşadı. Yazları ve hafta sonlarını annesinin köyünde geçirmekten zevk duyması ile şekillendi, belki ruhundaki şiir şatoları anne annesinin destansı diliyle ördü mısralarını. Kocaeli'ye taşınan ailesiyle umutlarınıda tasidi. İlk ve orta öğrenimini Kocaelide tamamladı. Bu yıllarda şekillenen kişiliğinde ağırlığını koyan toplumsal nüvelerle şiiri şekillenmeye başladı. Belki de babasının şiir yazdığını tesadüfen öğrenmeseydi şiire olan tutkusu bu kadar fütursuz olmayacaktı. İlk şiirlerini ortaokul yıllarında yazdı. Umut ve direnç temalarını işledi. Üniversiteye başladığında 1996 yılıydı. 6 yıllık tıp eğitiminin ilk 3 yılını devlet yurdunda son 3 yılınıysa öğrenci evinde geçirdi. Üniversite yaşamı boyunca şiirler yazdı ve çeşitli etkinliklerde şiirlerini okudu.

Mecburi hizmet yükümlüsü olarak Kastamonuda göreve başladı. 1yıl sonra İstanbuluna tayini çıktı. Sevdalı bulut sevdiceginin yanınında; yeni bir dil ögrenmenin heyecanında.Şiir yabancı bir ülkenin saçağında yabancılaşan yüzlerden sakınıp yaşama tutunmaktır artık. İşlevi insanı yaşatmaktır.
Elbetteki hüzündür her ayrilik ama geride kalan her şey onunla yaşamakta gittiği her yerde onunla var olmakta unutulan yada arkada bırakılan değildir geçmiş.Sevdiklerini her anımsadığında yüzünde daha tatlı bir tebessüm belirmekte ve yaşamda açılan her yeni pencereyle daha derin anlamlar yuklenmekte.


Yaşamında hiç bir zaman eksik olmayan şiirin büyülü sesine kulak veren ve yol alan 2001 yılında okuldan bir arkadaşıyla birlikte şiir kitabı çıkaran şair. Sonraki yıllarda yaşamın yabancılaşan yüzünden şiirleriyle sıyrılmaya çalışmıştır.
Bir üstadının dediği gibi...''Öyküler değişir; Kalmamışsa kalbinin yarısı yosun tutmuş bir kayanın altında veya vurmamışlarsa onu ilk gördükleri yerde asi diye, öyküler değişir elbet! 'öykülerin değişeceğine inanmak', işte en zayıf yanımız ve en güçlü...yazılmış öyküleri yeni baştan yazanların ve yepyeni öykülere hayat verenlerin uğruna değer el basmak yeniden aşkın üzerine''...
Şair sevdalı bir buluta. Bulut uzak ama uzaklar yakın olacak... Bulut ak ama bulutlar kararan toprağa damla damla umut olacak. Yüzüne ruhun gökkuşağını çizecek toprağın, sevdalı bir bulut.
Yüz yüze değil aynı yöne bakmak gerektiğine inanan şair. Yaşamdaki diğer yarısına ulaşmanın sevinciyle; Sevdasını dünyaya bulaştırmak için şiir toprağını sürmeye ve yaşamın en güzel yanlarını şiirin tınısıyla yakalamaya devam etmektedir.

Eserleri


Doğduk Birkere (2001)