Türkler *GRİGORYUS* Şiiri - İsmail Tıkır ...

İsmail Tıkıroğlu
196

ŞİİR


4

TAKİPÇİ

Türkler *GRİGORYUS*


Girigoryus un(*) mektubu, (*) ihanetin belgesi
Fener de ki patriğin alındı bak kellesi
Yıllardır bu kilise ihanetin merkezi.
Dost değil bunlar düşman görür herkesi

Fatih ile bizans ı tarihten sildi Türkler.
Ayasofya içinde namazı kıldı Türkler.

Ayasofya fethinde yarım kalan ayin in
Kinini güdüyorlar Fenerdeki hainin
Hayaliyle yaşıyorlar bizans denen mazinin
Zerresi eksilmemiş Türk e olan kininin

Fatih ile bizans ı tarihten sildi Türkler.
Ayasofya içinde namazı kıldı Türkler

Amaçları Makaryosu okutan Heybeliyi açmaktır
Kin kapısı(*) önünde bir imamı asmaktır
Önce Türkü bölerek,sonra hepsin yutmaktır
Anadolu yurdundan bütün Türk ü atmaktır

Fatih ile bizans ı tarihten sildi Türkler.
Ayasofya içinde namazı kıldı Türkler

Her türlü oyununu başından biliyoruz
Yaninda kimler varsa hepsini görüyoruz
Çabanız beyhude dir halinize gülüyoruz
Devriniz bitti sizin, Şimdi biz geliyoruz

Fatih ile bizans ı tarihten sildi Türkler.
Ayasofya içinde namazı kıldı Türkler

(05/ 01 / 2005 Ankara)
(*) Grigoryus; 1820 ylında Fener rum ortadoks patriğidir.
(*) İhanet mektubu: Grigoryus un rus çarına yazdığı mektup.(bu mektubu şiirin hikayesinde bulabilirsiniz.
(*) Kin kapısı:Papaz gpigoryus un asıldığı kapı

İsmail Tıkıroğlu
Kayıt Tarihi : 8.5.2009 20:14:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


İHANET MEKTUBU Türkleri maddeten ezmek ve yıkmak mümkün değildir.Çünkü Türkler çok sabırlı ve mukavemetli insalardır.Gayet merurudurlar ve izzet-i nefis sahibidirler. Bu hasletleride dinlerine bağlılıktan kadere rıza göstermelerinden, ananelerinin kuvvetinden,padişahlarına,kumandanlarına ve büyüklerine olan itaatlerinden gelmelidir.Türkler zekidirler ve kendilerini müspet yolda sevk ve idare edecek reislere sahip oldukları müddetçe çalıkandırlar.Gayet kanaatkerdırlar.Onların bu meziyetleri hatta kahramanlık ve şeceat duygularıda ananelerine olan bağlılıktan ahlaklarının salabetinden gelmektedir. Türklerde evvela itaat duygusunu kırmak ve manevi bağlarını yok etmek,dini metanetlerini zaafa uğratmak icab eder.Bununda en kısa yolu milli ve manevi ananelerine uymayan harici fikirler ve davranışlara onları alıştırmaktır. Türkler dış yardımı reddederler haysiyet duyguları buna manidir.Velev ki geçici bir süre için zahiri kuvvet ve kudret versede Türkler dış yardıma alıştırılmalıdır.Maneviyatları sarsıldığı gün Türkleri kendilerinden şeklen çok kudretli,zahiren hakim kudretler önünde zafere götüren asıl kudretleri sarsılacak ve maddi vasıtaların üstünlüğü ile yıkmak mümkündür.Bu sebeple Osmanlı Devletini tasviye için mücerret olarak harp meydanında ki zaferi kafi değildir ve hatta sadece bu yolda yürümek Türklerin haysiyet ve vakarını tahrik edeceğinden hakikatlere nüfuz edebilmelerine sebep olabilir.Yapılacak olan Türklere bir şey hissettirmeden bünyelerindeki bu tahribi tamamlamaktır. Benim Osmanlı Devleti nezlinde vazifeli olduğum sırada bu teşhisler tamamen tecelli etti. FENER ORTODOKS RUM PATRİĞİ GRİGORYUS 1821 Yılnda yünanistan ın akdeniz kıyısında MORA da osmanlıya karşı çıkan ayaklanmada 30 000 türk ün canına kıyılmış fakat büyük uğraşılar sonunda isyan bastırılmıştır. isyana grigoryus un Rus çarına yazdığı yukarıdaki mektubun sebeb olduğu kararına varılmıştır. 22 nisan 1821 tarihinde Benderli Ali Pşa Fenerdeki kilisenin orta kapısında Grigoryus u asmıştır. Ogünden bu güne kadar kilise kendi insiyatifi ile o kapıyı kilitlemiştir. o kapıya KİN KAPISI yada Petro kapısı derler. o kapı önünde yani grigoryus un asıldığı yerde bir türk din adamını asmadan bu kapıyı açmamaya yemimleri vardır. TÜRKLERİN UYANMASI VE TARİHTEN İBRET ALMASI ŞARTTIR.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Mücella Pakdemir
  Mücella Pakdemir

  Bu olaylar tarih kitaplarımızda okutulmalı ama neden okutulmuyor. Kinleri ne kendilerine rahat veriyor ne de bize. Yenilen pehlivan güreşe doymazmış derler. Uyuduğumuza bakmasınlar, tepemizi de fazla attırmasınlar. O kapılarını başlarına yıkmayı da biliriz. Yeter ki asil kanımız beynimize sıçrasın. Kutlarım şair dostum. +10

 • Cevap Yaz
 • Şemsettin Ağar
  Şemsettin Ağar

  BUNLAR BU KİN KAPISINI HALA KAPALI TUTARKEN,BİZ AB SEVDASINA BÜTÜN DEĞERLERİMİZİ AYAKLAR ALTINA ALIYORUZ. YÜREĞİN VAROLA ÜSTADIM.SİZİ OKUMAK GÜZELDİ.

 • Cevap Yaz
 • Şefika Türk
  Şefika Türk

  savaşarak alamadıkları toprakları şimdi türlü oyunlarla bölmeye çalışıyorlar....başaramazlar

  harika bir şiir okudum, kaleminiz daim olsun

 • Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (3)