Türkiye'm Şiiri - Abdullah Çağrı Elgün

Abdullah Çağrı Elgün
150

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Türkiye'm

TÜRKİYE'M
Türkiye'm Türkiye'm benim Türkiye’m
Dillerde söylenen türkü Türkiye’m
Dağlarların, ovalar, nehir göllerin
İçimde hasretin dinmez Türkiye’m

Türkiye'm Türkiye'm canım Türkiye’m
Sana akmak ister kanım Türkiye’m

Sen gibi bulunmaz sevgili, güzel
Ağrı, Süphan, Erciyes’in çok özel
Dicle, Fırat, Kızılırmak ne güzel
Van, Hazar’ın, İznik, Salda’n Türkiye’m

Türkiye'm Türkiye'm canım Türkiye’m
Sana akmak ister kanım Türkiye’m

Cami, Havra, Kilise; birce durur
Papaz, Haham, İmam; hepsi bir yürür
Kin, nefret yaşamaz bu yerde, kurur
Hoşgörü direği duran Türkiye’m

Türkiye'm Türkiye! m canım Türkiye’m
Sana akmak ister kanım Türkiye’m

Sende insan vardır, insanlar hası
Seni bir görenler unutur yası
Hazreti Mesih’in gizlenen tası
İstanbul koynunda saklı Türkiye’m

Türkiye'm Türkiye'm canım Türkiye’m
Sana akmak ister kanım Türkiye’m

Dört büyük din sende dimdik duruyor,
Sıkışan gönüller sana geliyor
Senin varlığında huzur buluyor
Gönülleri tamir eden Türkiye’m

Türkiye'm Türkiye'm canım Türkiye’m
Sana akmak ister kanım Türkiye’m

Şehirlerin medeniyet beşiği
Kültürün var çok dinlerin eşiği
Ben Çağrı’yım bu vatanın aşığı
Aksın kanım toprağına Türkiye’m

Türkiye'm Türkiye'm canım Türkiye’m
Sana akmak ister kanım Türkiye’m
Abdullah Çağrı ELGÜN
cagrielgun@hotmail.com

Abdullah Çağrı Elgün
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Emir Tunç
  Emir Tunç

  sağ ol ödevime yardım etti ;)


  5. sınıftan biri

 • Emir Tunç
  Emir Tunç

  teşekkürler ödevim tamamlandı bu şiir sayesinde (biraz değişiklik yaptım hatta çok fazla çünkü kendi şiirini yazmaktı):)çok sağ ol

  5. sınıftan bir çocuk

 • Abdullah Çağrı Elgün
  Abdullah Çağrı Elgün

  ELEŞTİRENLERE AÇIK TEŞEKKÜR
  Eserlerimi okuduktan sonra yaptığınız yorumları, ELEŞTİRİLERİ, büyük bir zevk, dikkat, ilgi ve heyecanla okuyorum.. Doğru konulara neşter vurduğunuzu söylemeliyim.
  Zaman zaman şiir, roman, hikâye ve bir çok kitapları hem tanıtıcı hem de eleştirisel yazılar yazıyorum. Genel olarak şunu söylemeliyim ki kültürlü, bilgili, onlarca esere imza atmış kişilerde bile “HATASIZ YAZMIŞ OLDUĞUNA İNANMAK, YANLIŞLARI KABULETMEMEK” KAPRİSİ, EGOSU HER ZAMAN MEVCUTTUR. Kişi kendi yaptığının doğruluğuna kesin olarak inanmışsa o kişilerin eleştirileri kaldıramadığını üzülerek ifade etmeliyim.
  İnsanın dostlarını ve sanatseverleri tanıtırken, övülecek yanlarını sıralarken, eksik ve hatalı taraflarını: 'Burası da şöyle olmalıydı' derken bütün hassasiyetlerinizi ortaya koyar. Bazan çekinerek bazan da: 'Yahu bu şahsı kırar mıyız, ümitsizliğe mi sevk ederiz?' diye kırk kez düşünür, kılı kırk yararak sözcükleri itina ile seçip sıralarsınız. Eseri güzel yönleriyle ve olmamışlarıyla tanıtırsınız.
  Bu bedelsizdir… Hatta bunca emeğe, göz nuruna, araştırmaya, o eseri didik didik edip okuyuncaya kadar harcadığınız zaman için o tanıtılan şahıstan, eserin sahibinden bir “TEŞEKKÜR” bile gelmez.
  Eserin güzel övgüye layık yerlerini, orijinalliğini, yeni buluşları, edebî eser olma özelliklerini kalıcılığını anlatırız. Bu övgü dolu yönden yazdıklarımıza itiraz yokken, eleştirilmeye gelince, bu eser şu bakımlardan olmamış. İmlâ, noktalama, yazım kuralları, kalıcılık, edebî eser olma özellikleri, halka ve yaşayan Türkçeye uygunluğu taşımıyor. Şunları şunları yazarın düzeltmesi gerekir. Eser bu yönleri ile iptidai, ilkel veya basmakalıp ifadelerden oluşuyor.
  Her eser herkesin her zaman söylediği değil hiç kimsenin her zaman söyleyemediği, duyamadığı, düşünemediği, sözcükleri ifade etmeli. Herkes duyar, düşünür; ama onu orijinallikler içerisinde yazıya dökemez. İşte bu eserde bu özellik yok, olmamış derseniz... Hemen bir telefon alırsınız.
  'Bakın... çıkan yazınızı okudum lütfen avukatımla da görüştüm. Yayınızı yayından kaldırır mısınız?. Kaldırınız. .. Kaldırın!.. ' Daha başka tehditler de alırsınız tabii.
  Sonra düşünürsünüz. Bu eleştiri yazısı için, okuduğun kitap için harcanan zamana, yazılan yazıya, kitabın eserin, filmin tanıtımı için yaptığınız reklama... Şaşırmamak elde değil... Sonra da bu işten defalarca vazgeçmek istersiniz. Bir tutku, sonunda ne rütbe var ne para… Bıraksanız eleştirici kalmaz ortalarda veya en azından azalır.

  'ERBAB- TEAŞŞÜR ÇOĞALIP ŞAİR AZALDI;
  YOK ÖYLE DEĞİL ŞAİRİN ANCAK ADI KALDI!..' diyen şair ne güzel söylemiş. Bu söz eleştirmenler için de geçerli. Eleştiriyi hazmedecek engin gönüllü yapımcılara, sanatseverlere, eser sahiplerine ihtiyaç var. Bunları tanıtacak, didik didik ederek yazacak, ortaya serecek ELEŞTİRMENLERE de… Hem de şiddetle ihtiyaç var var; ama onların karşılaştıkları çok çok büyük engeller de var.
  ELEŞTİRİLERİNİZİ büyük bir samimiyet ve mutlulukla karşılıyorum. Bizi ELEŞTİRENLER, bizleri doğruya, güzele, daha iyiye ve yanlışsız yazmaya yönlendirenlerdir. Bu bakımdan onların“ELEŞTİRENLER” varlıkları BİZİM HAYAT DAMARLARIMIZDIR. BİZ ONLARLA BESLENİR, ONLARLA HAYAT BULUR, ONLARLA DİRİ ONLARLA CANLI KALIRIZ…
  Eleştirenler!...
  İyi ki varsınız.
  Sağlık sıhhat ve huzur dolu yıllar diliyorum.
  Eleştirenlere açık teşekkür

  Abdullah Çağrı ELGÜN


 • Abdullah Yaşar Erdoğan
  Abdullah Yaşar Erdoğan

  Bu güzel paylaşım için teşekkürler... Harikasınız.

 • Faysal Bulut
  Faysal Bulut

  tşk

 • Ökkeş Keklik
  Ökkeş Keklik

  şiir, ülkesinde sadece ezanların okunduğu ve müslümanların yaşadığı insanları isteyen yine adı Türkiyem olan ve yine burada yayınlanan diğer şiirden daha iyi. En azından üslup açısından. Fakat Aksın kanım toprağına Türkiye’m lafı hamasetten başka bir anlam içermiyor. Kanımızı akıtmadan barış içerisinde yaşayabileceğimiz , bireylerinin özgür, çağdaş ve demakrasi inanmış insanların olduğu bir Türkiye istesen daha iyi ve gerçekçi olmaz mı ?..

 • Sami Süzer
  Sami Süzer

  Şiir duygu yüklü çok beğendim, ancak iki noktada itirazım var, belki yazma hatası olabilir. Kiliseye itirazım yok ancak Musevilerin ibadethaneleri HAVRA'dır halbuki şiirde TAVRA yazılmış, belki yazma hatasıdır. Aynı yönde bir başka eleşetirim de 'Papaz, Rahip, İmam' üçlemesinde doğru olan ' Papaz, Haham, İmam' şeklinde olsa daha isabetli olurdu. Bu eleştirilerim belki yazma hatasıdır diye değerlendiriyorum. Şairin yüreğine sağlık. Selam ve sevgiler.
  Sami Süzer samisuzer@gmail.com

 • Azim Sancar
  Azim Sancar

  Türkiye sevdası bir başkadır.
  Kutlarım duyarlı yüreği.

 • Ertaç Yazıcı
  Ertaç Yazıcı

  TÜRKİYEM ŞİİİR GÜZELBENİM AŞKIM BENİ SEVMİYOR AMA BEN ONU ÖLENE KADAR SEVEÇEM OBENİ SEVMESEDE

TÜM YORUMLAR (9)