Tırtat Şiiri - Adnan Deniz

Şiir Yarışması
Adnan Deniz
919

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

Tırtat

Yemyeşil doğanın ortasından akıyordu Göksu nehri. Erik ağaçları, şeftaliler yumruk yumruk dallardan sarkıyor, rengârenk tüyleriyle çeşit çeşit kuşlar, ağaçlarda ötüyordu. Yeni yeni aklı ermeğe başlamıştı küçük Ali’nin. Bu güzellikler içinde Ali büyüyordu.
Evlerinin bir köşesinde tahtadan bir karyola ve etrafı parmaklıkla çevrilmiş bir şekilde çocuk odasının bir yanında duruyordu. Orta yatıyordu küçük Ali, Anası Ali’nin düşmesinden korkuyordu.
Ablası vardı küçük Alinin, hem ablası hem can yoldaşıydı. Oyunlar oynatırdı ablası onu değirmene götürür, balıkları gösterir, ona değirmeni anlatırdı,Ablası Güldane.
Göksu yun ortasında küçük bir adacık vardı. Bu adacık da kadir emminin tavukları bulunurdu kadar çoktu ki tavuklar, küçük ali ve ablası onları bir türlü sayamazdı. Kadir emmi, ev sahibileriydi Ali’ler in. Tombuluna alırdı Ali'yi ta Ada’ya kadar suların içinden götürürdü. Ne meraklanırdı ama ablası Ali için, dikkat edin diyerek devamlı bağırırdı. Şefre abla elinden tutardı Ali'nin eğerdi dallarını eriklerin, Ali küçük elleri ile erikleri koparırdı.
Bir hayal âlemiydi Tırtat, bir hayaldi sanki yaşanan masalımsıydı bu güzel hayat.
Çita beklerdi yollarda, kamyonları durdururdu. Karpuz alırdı her kamyoncudan, kadir emminin bakkal dükkânını doldururdu. Azmi Amca'dan duymuştu ilk kez
Radyo'dan türküler dinlemeyi Ali, elleri çenesinde türkü dinlerken çok uyumuştu.
Azgın bir nehir olurdu Göksu, taşardı kıyılara. Ali'nin Annesi ve babası nehrin dışarıya attığı odunları yakacak olsun diye toplardı. Ali en çok balıkları sever, onlarla oynardı. Nehir taştı mı balıklar kara da kalır, birer birer ablası ile Ali balık toplardı.
Babası Ali'nin Karayolları şantiyesine götürürdü Ali'yi. Ali için buralar ne kadar kocaman bir yerdi. İlk kez gördü iş yerinde babasını, oğlum diyerek ilk kez öptü Ali'yi babası. Ali sevinçten tombalaklar atıyordu Şefre abla, alıp götürdü Ali'yi kuzulara. Ne kadar bu evde koyun ve kuzu vardı. Ali hayvanlardan çok hoşlandı
Yıllar o kadar hızlı geçti ki küçük yüreğinde Ali’nin. Bu yıllardan bir kadir emmi, bir Şefre abla, bir değirmenci kaldı. Birde Göksu nehrinin ortasında tavuk konulan o adayı, çıtayı, nazlı nazlı akan Göksu nehrini küçük Ali Tırtat'ı hiç unutmadı.

Adnan Deniz
Kayıt Tarihi : 17.4.2021 14:07:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.

Bu şiire henüz hiç kimse yorum yapmadı. İlk yorum yapan sen ol!