Tamer Abuşoğlu: Hayatı, Biyografisi, Ese ...

4

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

TAMER ABUŞOĞLU HAYATI

TAMER ABUŞOĞLU’NUN KÜLTÜREL YAŞAM ÖYKÜSÜ

Tamer Abuşoğlu 15 Mart 1961’de Gaziantep’te doğdu.Ziya Gökalp İlkokulu ve Fatih Ortaokulu’nu(Ankara) ardından Gaziantep Lisesi’ni bitirdi.Daha sonra Ankara Üniversitesi DTCF Macar Dili ve Edebiyatı bölümündeki öğrenimini yarıda bıraktı.

Edebiyatla ve basın yaşamıyla oldukça küçük yaşlarda tanıştı.Sırasıyla;Başkent,Yeniçağrı,Mesaj,Film-Market,Anadolu Sanat,Düşün,Çağdaş Ekonomi,Öykü-Şiir,Edebiyat Gündemi ve Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk gibi birçok gazete ve dergide temsilcilik ve muhabirlik yaptı.

Aktif gazetecilik yaşamının yanında yazı ve şiirleriyle yurt dışında ;Allı Turna,Dergi,Die Brücke(Almanya) Kırmızı Gül ,Türkü(Hollanda),Kültür ve Sanat,Ortam(KKTC) Tan,Kuş,Çevren,Yarın,Birlik,Bay,(Yugoslavya) Şafak(Yunanistan),Oluşum-Genese(Fransa),Heftegi(İran) Yurt içinde;Cumhuriyet Dergi,Milliyet Sanat,İmece,Dört Eylül,Anadolu Sanat,Akdeniz,Aylık Dergi,Mesaj,Amatör Sanat,Körfeze Bakış,Eylül,Gerçek Sanat,Temmuz,Yeni Şiir,Karşı Edebiyat,Kıyı,Yazıt,Kırk Merdiven,Sorun BSD,Şiir Okulu,Kuzeysu,Beşparmak,Şiir Defteri,Ozan,Damar,Edebiyatta Seçki,Damla,Güneyde Kültür,Nisan Bulutu,Öykü-Şiir,Tını,Aykırı Sanat,Söylem,Dil,Alleben,Edebiyat Gündemi , Anadili,Afrodisyas Sanat, Tay, Güncel Sanat, Turunç, İda Körfez Fanzin, Şehir, Tay, Mortaka, Külliye, Tersakan Toros, Çağdaş Türk Dili, Kar, Güncel Sanat ve Mavi gibi.


Siyasi alandaki analizleri ve kuramsal yazıları;
Büyük Meclis,Sorun,Al-Zahf Al-Akhdar,Önce Vatan,Yeniçağ,Aydınlık,Ülkü Ocakları,Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk,Türk Solu,İleri ve Ulus gibi gazete ve dergilerde yayınlandı.
Yurt dışında da beğeni ile izlenen yazı ve şiirleri Yugoslavya’da Piriştine Radyo ve Televizyonunda sergilendi.Şiirleri Almanca ve Farsça’ya çevrildi.
İrili ufaklı bir çok ödülün sahibi olan Tamer ABUŞOĞLU’nun aldığı en son ödüller “Şahinbey Şiir Ödülü”(1991 Mansiyonu) ve 3. Hümanist Enternasyonal Contest’92 Sanat Ürünleri Yarışması Jüri Özel Ödülüdür(İsveç).

Tamer ABUŞOĞLU,9 Eylül Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü tarafından araştırma konusu, Gaziantep Üniversitesi Çağdaş Türk Edebiyatı kürsüsü tarafından lisans tezi, daha sonra aynı üniversitenin Türk Dili ve Edebiyatı bölümü tarafından ise yine araştırma konusu yapıldı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC tarafından yapılan programla kültürel ve sosyal yaşam seyri ulusal sınırların dışında da ifade şansı buldu.

TYS(Türkiye Yazarlar Sendikası),Dil Derneği,Gazeteciler Cemiyeti,ABB(Anadolu Basın Birliği),İLESAM(İlim ve Edebiyat Eserleri Meslek Sahipleri Birliği) üyesi olan Tamer ABUŞOĞLU halen çeşitli gazete ve dergilerde siyasal ve kültürel alandaki çalışmalarını sürdürmektedir.

Eserleri


Yayınlanmış Kitapları:

Yaşama Notlar Şiirler 1983
Yarınlar Ölmez Şiirler 1986
Yağmur,Güneş ve Toprak Şiirler 1987
Çiçeğe Durdu,Yedi İklimi Taşıyan Tohum Şiirler 1988
Yorgun ve Yalnız Şiirler 1990
Alaca Kıyamlar Şafağında Şiirler 1992
Sureti Aynaya Düşen Zaman Şiirler 2001
Türkiye Gerçeğinin Işığında,Doğacak Partiye Mektuplar İnceleme 2001
AB (Batı Emperyalizmi)Kıskacındaki Türkiye İnceleme 2003
Misyonerlik Vizyonundaki Haçlı Hareketi İnceleme 2003
Yitik Düşlerin Kıyısında Şiirler 2006
Sesini Bana Veren Şehir Şiirler 2008
Çığlıklar Şiirler 2010
Kürtlerin ( Kürt Türklerinin) Sosyo-Politiği İnceleme 2012