Süheyl Türkoğlu: Hayatı, Biyografisi, Es ...

570

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

SÜHEYL TÜRKOĞLU HAYATI

Süheyl Türkoğlu Süheyl Türkoğlu, 29 Ekim 1953 yılında İskenderun'da doğdu.
(Türkiye Cumhuriyeti'nden sadece tam olarak otuz yıl daha genç. Memur çocuğu olan Süheyl Türkoğlu, ilk ve orta öğrenimini İskenderun ve Ceyhan'da, yüksek öğrenimini Ankara Gazi Üniversitesi'nde, sigorta işletmeciliği dalında gerçekleştirdi. 1970'li yıllarda Ankara'da gazetecilik, ve köşe yazarlığı yaptı.
Halen işadamı ve sanayici olarak çalışmaktadır. UND (Uluslar arası nakliyeciler derneği) Denetim Kurulu Üyeliği, Akdeniz İhracatçı BirlikleriYönetm Kurulu Üyeliği yapan Süheyl Türkoğlu, daha sonra Türkiye Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçı Birlikleri Ortak Yönetim Kurulu Başkanlığı ve İGEME (Başbakanlık İhracatı Geliştirme Etüd Merkezi) Yönetim Kurulu Üyeliği görevini yaptı. Sert kabuklu meyve çekirdeklerinden mangal kömürü yaparak, dünyada bu konuda bir ilki başardı ve bu buluşun patentini aldı. Üretim makinalarını da kendisi icad etti. Bu çalışmalarına da TÜBİTAK desteği almayı başardı. Zaman buldukça şiirler, öyküler, değişik tarzlarda denemeler yazdı.
Süheyl Türkoğlu aynı zamanda bestekar ve şarkı sözü yazarı.. Ressam Serab Türkoğlu ile evli olan Süheyl Türkoğlu'nun, Duygu ve Asil adında iki çocuğu var.
Süheyl Türkoğlu Arapça ve Romence biliyor.

Eserleri,
Her Yağmur Ertesi (şiir)
Gündüz Kitabevi-Ankara

Eserleri


Her Yağmur Ertesi (şiir)
Gündüz Yayınevi-Ankara