Sen Gideli Şiiri - Rıdvan Canım

Rıdvan Canım
5

ŞİİR


2

TAKİPÇİ

Sen Gideli

Aşk derdiyle hâllerim bil ki perişân oldu sen gideli
Ayrılık acısıyla yüreğim, kân-revân oldu sen gideli

Gül yüzünden ben, güller toplamışken şu âlemde
Nice günler var ki gülistânım virân oldu sen gideli

Gönül bu derdi çekmekten âciz, sen zulümden yorgun
Bak ki bu yaraya hangi ilâç dermân oldu sen gideli

Şimden geri sensiz baharlarım yaz, hazânım kıştır yâr
Her gelen gün bana hasret dolu zindân oldu sen gideli

Gözlerinden gül devşirirken seher vakitlerinde ben
Âh gönül yurdum dikenlerle perîşân oldu sen gideli

Dinle ve duy feryâdımı ey gül, bu son bahârımdır
Gönül bir bülbül, evim külbe-i ahzân oldu sen gideli

Âhımdan karardı geceler, söndü semâda yıldızlar
Uçtu gözlerimden hayâlin, nice devrân oldu sen gideli

Bilirim ey cân, ölsem de kurtuluş yok bu dert elinden
Âh, dünyâda delilik bana nâm ü nişân oldu sen gideli

Rıdvan Canım
Kayıt Tarihi : 12.10.2000 06:36:00
Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Ekrem Sabır
  Ekrem Sabır

  Sizi yaktığı gibi bizi de yakan acıtan,yüreğimize bir hançer saplansa razı olacağımız türden bir çaresizlik isyan değil de acının verdiği bir duygu sağanağının söze ve göze ve yüreğe dokunuşunun şiiri.

 • Nuh Uçar
  Nuh Uçar

  Sad hezaran aferin ol sureti nakkaşına

 • Tayyibe Atay
  Tayyibe Atay

  aruz edebiyatidan bir siirin,daha iyi anlayalim diye aciklanmis sekli midir acaba bu siir diye dusundum acikcasi....!..dusundugum seyi de yazdim...

  gunumuz Turkcesine kafa tutmus sanki siir dili...bu da bana ters geldi efendim...

  sairden ozur dileyerek;saygi ve sevgiler herkese...saire de...

 • Lara Açanba
  Lara Açanba

  Nizar Kabbani den bir şiir gelsin okuyalım...resim dersi mesela...

 • Rıza Ağca
  Rıza Ağca

  Güzel şiiriniz için teşekkürler

 • Muzaffer Akın
  Muzaffer Akın

  Endişelenmeyin sayın Kanra545, şiirler masumdur...sevgiyle.

 • Feyzi Kanra
  Feyzi Kanra

  Sayın Yanıltan Işıklar iltifatınız için teşekkürler.Ancak bendeniz edebiyat fakültesini bitirmedim.Şiirin tekniğinden hiç anlamam.Bu işin tahsilini hakkıyla yapmış arkadaşlarımız varken böyle bir teklifi kabul etmem hiç yakışık almaz.İnanın bir hata yaparlarda
  benim en kötü bir şiirimi buraya asarlar diye ödüm kopuyor.Aynı dertden ben de muzdaribim.Vesselam.

 • Fikret Şahin
  Fikret Şahin

  Feyzi Bey,
  Sizin seçtiğiniz şiir ,seçilen şiirden on kat daha fazla burada asılmayı hak ederdi desem abartmamış olurum sanırım...böylece,seçici kurul şaire büyük haksızlık etmiş oluyor,ne yazık ki...her telden çaldığını gösterebilmek için yapılmış son derece kötü bir seçim kısacası...

  Belki ,o koltuğa sizi oturtsalar daha iyi iş yapacaksınız Feyzi Bey )))

  Saygılar

  Fikret Şahin

 • Feyzi Kanra
  Feyzi Kanra

  Naci abi seni kızdırdıysam kabahatin çoğu sende değil bendedir.Ancak bu konuları yorum sayfasında konuşmak bence yanlış.Özelini sanırım kapatmışsın bende buradan yazmaya mecbur oldum.Arkadaşlardan özür dilerim.Ben kimseye isim zikrederek bir şey yazmamaya çalışıyorum.Şimdi nerede yanlış yaptım diye kara kara düşünüyorum.Canım sıkıldı inanki kendi kendime ve sonra bu dörtlük döküldü kalemime.

  Duymuştum unutmuşum
  Çok çektim bu sözlerden
  Gözlerime bakın siz
  ''Gözler yalan söylemez''

  Keşke gözgöze gelebilsek dedim.Selam.

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin

  Şiir tabii ki emek ürünü..Şairden baĝış ola..sözümüz şahsınıza deĝil..Ancak burası genel olarak yoruma davetiye olduĝu için her göz kendi rengiyle bakıyor şiire ve bizim yaptıĝımız da o..

  Yani diyorum şimdi bu tür şiirler okuyunca ilk aklıma gelen şu; kopya kemiĝimize kadar işlemiş..kültür, şiir, şarkı, inanaç ve soyut olan ne kadar unsur/kavram varsa bunlarda kopyalama boyutunda Çinlilere bir on atarız herhalde..

  Bizde ki dön babam dön keşfedilmişin etrafında..Bunlar aynı zamanda 'atalet' oluşun yansımaları diyerek bir kaç gündür atıfta bulunuyoruz..

  Sanıyorum dün ki şiirdi! Ne demiştik:
  İşte bir püf nokta da burdaya; şiir ve şair benden çıkar bize yönelir.. acıda, ağıtta..karanlıkta..sevgide..çoşkuda duyumlara paylaşımlara..dayanışma ve insan, toplum özüne iner okurlar kendini onda bulur! Ama siz 'bizden' çıkar 'bana' yönelirseniz..iyi de kardeşim yani senin ego gölgen.. senin ego acın, senin ego sevgin..senin ego özlemin senin derdin senin tasan senin senin..senin ..ne yapacağız ki bunları okuyucu olarak?..

  Evet dün böyle demiiştik dün ve bu gün de bu şiir bu demeye denk düşen katagoride olduĝundan bizde yorumu tekrarlamış olduk!

  Ve gündem..kendini atalet oluşumuna adamış Aklı basın Kara mizah çiziyor..Ne yapıyor..özgürlük bittikçe, fakirlik arttıkça, evrensel hukuk ayaklar altında kaldıkça, diktatörlük yolunda ki adamı bize Lider diye yutturdukça..birde kendi yaptırdıĝı yüze yüz araştırmalarla akın oy oranı % 50 yi buldukça.. ya bu basında bu insanlarda ne kadar çok satlık vicdan varmış..kilosu 10 kuruş.. dedirtiyor..

  Ve birde bakın şu oluyor.. HAYDAR kelimesi yasak..YASAK, SARIŞIN..HAYVAN..kelimeleri yasak… toplam 138 sözcük yasak..Bunu yasaklayan kim: Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı..
  Şimdi siz bu şiirde YASAKLANAN sözcüklerin birini bulabilir misiniz? ben BULAMADIM...

  Yani Seçici Kurul işte bu denli titiz günün şirini seçiyor….Helal olsun! Helal olsun ak sana..helal olsun yasaklara..helal olsun cemaatlere…. HELAL OLSUN ..cenmaatlerin ve ardına koyun sürusü gibi takılan mahalle ve mekanlarda ha bire yüz yüze anket yapıpta düzenin akı gerçeĝin karasını % 50 oy oranı çıkartan böyük holding sahibi araştırma bürolarına…

  Helal olsun..demem ise şundan, bunları yerdikçe ve gerçekler deliller, kavramlar bazında eleştirdikçe diyelim ki oy oranı % 31..hemen fırlıyor % 62..ye.. 68 adet yazar ise içeri zindana atılmış!
  Hırsızlıkları kanıtladıkça.., hemen analarının ak sütü gibi helal lokma atıştırdıkları gizli çekimleri yayımlamaya..YGS kopya skandal üstüne skandal ortaya çıktıkça.., bunlar hemen reisleri, başın bakanları..ve başın savcıkları olarak harıl harıl soruşturma yaparak her şeyin tertemiz olduĝu çarşaflar açmaya..

  Anlayacaĝınız şimdi bizde ki strateji deĝişikliĝi…YAŞASIN..kopya..YAŞASIN..fakirlik..YAŞASIN AKILI kara mizah..YAŞASIN YASAK ve YAŞASIN HAYDAR..HAYDAR..lara YASAK..

  Tanrım bizi bu Antoliji’ mizi bu YASAKLAR yüzünden kapanmaktan koru..amin! dua ve selam ile..

TÜM YORUMLAR (29)