Şemsettin Dervişoğlu: Hayatı, Biyografis ...

10

ŞİİR


13

TAKİPÇİ

ŞEMSETTİN DERVİŞOĞLU HAYATI

Şemsettin Dervişoğlu Adıyaman Kahta Bağbaşı Köyünde doğdum.Amcamın gördüğü bir rüya üzerine ismim Şemsettin olarak konmuş.Daha bebek yaşta iken annesiz kaldım.Nüfus cüzdanında 6 Mart yazmasına rağmen,Ninemin anlattığına göre yayla üzümü zamanı doğmuşum (büyük ihtimal 16 Eylül) ve bu işten anlayan arkadaşlar da Başak burcundan olduğumu söylüyorlar.

İlköğretim 1.Kademeyi (bugün hala beni unutmayan ve hayatımın şekillenmesinde önemli katkısı olan ilkokul öğretmenim muhterem İrfan ALKAN beyefendinin nezaretinde tamamladım,edebiyat konusundaki bilgimi ise Tokat Öğretmen okulundaki edebiyat öğretmenim Abdullah SOYTÜRK beyefendiye borçluyum.) ,2.kademeyi de köyüme 5 kilometre uzaklıkta olan ve hergün yürüyerek gidip geldiğim Narince kasabasında,Orta Öğrenimimi Tokat İlköğretmen Okulu’nda tamamlamaya çalışırken daha öğretmen okulu 2.sınıfta iken (Lise 2 ‘ye denk geliyor) ailemin isteği doğrultusunda üvey annemin kuzeni ile 16 yaşımda evlendirildim. Yüksek öğrenimimi de Anadolu Üniversitesinde tamamladım.1976 yılında Erzurum Narman Ergazi İlköğretim Okulunda 18 yaşında genç bir öğretmen ve bir çocuk babası bir delikanlı olarak başladığım öğretmenlik hayatına, güzel yurdumun bir çok yöresinde devam ettim. İlk görev yerime gittiğimin sabahı çocuğum vefat etti.Böylece Gurbet acısı ile evlat acısı biri birine karışmış olu.

Sekiz yıl Erzurum’da görev yaptıktan sonra kendi isteğimle Adana Karaisalı ilçesine iline atandım. Orada da Milli Eğitim’in çeşitli kademelerinde öğretmenlik ve yöneticilik görevlerinde bulundum. 1991 yılında yine kendi isteğimle memleketim olan Adıyaman İline atandım. Adıyaman Merkez Orhangazi İlköğretim Okulunda yönetici iken 1999 yılında Türk Eğitim Sendikası Adıyaman Şube Başkanlığı’nın seçildim ve o tarihten beri profesyonel sendikacı olarak görevime devam etmekteyim. Bu görevin yanı sıra Türk Eğitim-Sen genel merkez Disiplin Kurulu üyeliği görevini de yürütmekteyim.

Çocuklarımın sevgisinden daha çok sevgi yaşatan dünya tatlısı iki torunum var. Hayatın her türlü çilesini çekmekle birlikte en güzel şeyin yine yaşamak ama dostlarla yaşamak olduğuna inanıyorum.

Gerçek adım Şemsettin AĞAR olup,Şemsettin DERVİŞOĞLU Mahlası ile yazmaya gayret ediyorum. Şiirde İlham kaynağım Karacaoğlan ile başlayıp Aşık Sümmani ve Günümüz Ozanlarından Merhum Yaşar Reyhani başta olmak üzere Halk ozanlarımızın bir çoğundan feyiz aldım.Orta derecede bağlama çalar amatörce Türk Halk müziği söylerim.
Kalemimden,toplumsal içerikli şiir çalışmalarının yanında genelde sevda,hasret ve özlem şiirlerinin denemeleri damlar.