Şahin Karaman 3: Hayatı, Biyografisi, Es ...

Şiir Yarışması
213

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

ŞAHİN KARAMAN 3 HAYATI

Şahin Karaman 3 Özgeçmiş

1959 yılında Sivas’ın İmranlı’ya bağlı Maden Köyü’nde dünyaya gelen Şahin Karaman on yaşlarında iken, ailesinin Bursa’ya göçmesiyle, doğup büyüdüğü topraklardan uzaklarda yaşamaya devam eder. Yaşam koşulları daha çocuksu yaşlarda acılarını tattırmaya başlar. Bu durum ister istemez sorgulama ve gözlemleri de öğretmeye başlatır. Duygu derinliğinin ilk adımlarını o yaşlarda dışa vurmaya başlar. Altı çocuklu bir ailenin üçüncüsü olan yazar; ailenin ekonomik yetersizliği nedeniyle eğitimini ancak orta öğretime kadar getirebilir.
Çalışma hayatına başlayarak İnşaat alanını meslek edinir. Mesleği gereği Libya, Almanya, Rusya gibi ülkelerde çalışmak zorunda kalır. Yabancısı olduğu bu ülkelerde daha çok gözlem ve sorgulama imkânı bulur. Memleket özlemi, yaşam şartları, merakı ve toplumsal eğilimi onu notlar tutmaya; gözlemlerini, sorgulamalarını yazmaya başlar.
Bir taraftan da bağlama çalar. Şiir ve hikâye denemeleri okul dönemlerinde başlamıştır. Doğa, hasret, toplumsal yaşam, hicivler ve sevda konularını ağırlıklı olarak ele alır. Çeşitli konularda şiir ve öyküler yazmaya başlar. 2006 yılında “İnce Ölümler” 2012 yılında “Gönül Mahzeni” 2018 yılında “Şeffaf Paravan” adlı şiir kitapları ve 2018 yılında “Akustik Mekânlar” adlı öykü kitabı yayınlanır.
Eserleri çeşitli etkinliklerle, şiir antolojileri, dergiler ve televizyonlar aracılığıyla otuzdan fazla ülkenin okuyucusuna kavuşur. Saz çalmasının sonucunda besteler yapmış, buna bağlı olarak İLESAM ve MESAM üyeliğine katılma olanağını elde etmiştir. İş hayatının son altı yılında Bursa Bağ Müzik Yapım’da çalışmış.
Stüdyonun bünyesindeki Bağ Kafe’de çeşitli programlar düzenlemiş. Şiirin gelişimine katkıda bulunmuştur.
Biri kız, ikisi erkek olmak üzere üç evlat babası olan yazar; yaşamını Çanakkale’ye bağlı şirin bir belde olan Küçükkuyu’da şiir ve öykü yazarak, devam etmektedir.Eserleri


Kitapları:

1- Tepki -------------------- 1993
2- İnce Ölümler ---------- 2006
3- Gönül Mahzeni ------- 2012
4- Şeffaf Paravan ------- 2018
5- Akustik Mekanlar ---- 2018

Besteleri:

1- Bir Hayalsin
2- Dara Düştüm
3- Yar Gülüm
4- Gel Bana
5- Dağlar Beni
6- Unuttun Bile