Rasim Köroğlu: Hakkında ziyaretçi görüşl ...

Rasim Köroğlu
49

ŞİİR


6

TAKİPÇİ

 • Ertugrul Şakar
  Ertugrul Şakar 17.02.2005 - 10:13

  RASİM KÖROĞLU: TAŞLAMANIN SÖZ MİMARI

  Masamda uzun zamandan beri Rasim Köroğlu’ nun “Körün Taşı” isimli taşlamalar şiir kitabı durmakta.Masamla birlikte tozlandı.Bir türlü güzeli tarif edememenin sıkıntısı içerisinde normal dışı bir şeyler anlatabilmek için beklettim durdum..
  Enine koydum almadı.boyuna koydum dolmadı,zaman akıp gitti.Artık, Rasim Köroğlu’nu anlatamamanın korkusu beni sardıkça sardı.Önce kolay gibi gördüğüm,ifade engelleri yükseldikçe yükseldi.Nihayet onu anlatmak yerine,körün fil misali kısım kısım bir şeyler anlatabilme takati ile karalamaya başladım.
  Rasim Köroğlu,belki bir çok okuyucu için pek etkili bir isim olarak gelmeyebilir.Fakat şiirini Rasim Köroğlu’nun kendi ağzından bir kere işitip,onun sahne ortasında as solistler gibi mikrofon elde tatlı bir mesel ile başlayıp,konuyu “Gelin/Kaynana”, “Boşadı”,” Organ Nakli”, gibi her biri toplumumuzun çok çarpıcı konuları olan ve herkesin kendisinden bir parça bulduğu şiirlerine,daha doğrusu taşlamalarına başladığı zaman karşımıza çıkan sanki bir Manavgat Şelale’sidir.Muhteşem kayalıkların üzerinde yüz binlerce arının yapmış bulunduğu dev bir bal peteğidir.Engin bir okyanustur,sonsuz bir gökyüzüdür.Onu dinleyen,bir mürit sessizliği içerisinde pür dikkat,en küçük ayrıntıları bile atlamadan,saatlerce dinlemek ister.Şiir dinlerken beliren yorucu atmosfer,Rasim Köroğlu’nun şiirlerini dinlerken yerini doğan bir sabah güneşinin doyumsuzluğuna bırakır.Saatlerce dinleseniz yine doyamazsınız.Bir ziyafet sofrasıdır.Hangi yemeği yiyeceğinize karar veremez,doydukça doymak istemez bir arzu ile dinlemek için sabırsızlanırsınız.
  O yorulmuştur.Okumak istemez.Bir as solist gibi nazlanır. Siz alkışlarsınız.Siz şiir istersiniz.O sazı olmayan bir halk aşığıdır.O felsefe yapmayan bir düşünürdür.O girift duyguların sade ve taşkın pınarıdır.O,rakipleri meydana çıkma cesaretini gösteremeyen,tek başına çırpınan bir pehlivandır.O söz sanatkarıdır.
  Kendisi ile yaptığım bir görüşmede,kendisini şöyle anlattı.
  Rasim Köroğlu,1953 yılında Sivrihisar’ a bağlı Halilbağı Köyü’nde dünyaya gelmiştir.babasının adı Abbas,annesinin adı Safiye’dir.
  1974 yılında öğretmenliğe başlar.Mesleğinin yirminci yılında Eskişehir merkez ilçeye atanır.
  Şiirle olan ilişkisi, ilgi düzeyinde orta okul sıralarında başlar.Genellikle türkülerle beslenir.Halk edebiyatının içerisinde yer alan aşıklık geleneğine ilgisi daha fazla artar
  Öğretmen Okulu yıllarında şiir yazma çabaları vardır.Ancak öğretmen olarak köylerde çalışmaya başlayınca,şiir ile sadece okuyucu seviyesinde kalır.
  1994 yılında Eskişehir merkez ilçeye atanınca Eskişehir Şairler Derneği ile ilişkisi başlar.Küllenen şiir ateşi yeniden alevlenir.Kendisi oldum olası şaka yapmayı seven bir mizaçtadır.Arkadaş çevresinde genellikle nüktedan ve hoşsohbet birisi olarak tanınır.Fakat iç dünyası dış dünyasından farklıdır..İç dünyasında oldukça karamsardır.Bu karamsarlık içte kalır, dış dünyaya ve şiire ters olarak yansır.Her olayın garip yönünü görmeyi sever.Bu, gariplikleri bulabilmek için de kendisini zorlamaz.Hemen her olay da normali değil de yanlış ve çarpık tarafları görür.Çarpıklıklar onun daha çok dikkatini çeker.Bu çarpıklıkları sözlü anlatımla,özellikle sohbetlerde,biraz abartarak,gülünç yönlerini sivrilterek anlatmak hoşuna gider.Zaman zaman arkadaşları gülmece türünde hikayeler ve anılar yazmasını tavsiye etmişlerdir.şairimiz hikaye tarzı yazmayı hiç denememiştir.
  1996 yılında şiir yazmaya yeniden başlamaya karar vermiştir.Kendisi yeniden yazmak yerine ”ilk başladığım sözünü daha çok seviyor.”Çünkü lise yıllarında yazdığım beş on şiirden başka bir şiir yazmadım diyebilirim” diyor.Yazmaya başladıktan sonra taşlama tarzında daha başarılı olduğu Eskişehir Şairler Derneği’nde arkadaşları tarafından fark edilir.Rasim Köroğlu bu yönde cesaretlendirilir.Hatta bu yöne onun tabiri ile sevk edilir.Neticesi “Körün Taşı” adlı şiir kitabı.
  Şiir kitabı 1999 yılı kasım ayında basılır.Arka sayfasında üstat Feyzi Halıcı’ nın Rasim Köroğlu için yazdığı güzel duyguları yer alır.”Şimdileyin şiir vadisinde bu gerçekleri bilen,gören ve yaşayan bir şair,Rasim Köroğlu at koşturuyor.Zamanın gerçekleri yansıtan ekranını kendisine konu yapmış.Kılı kırk yaracasına öyle tesbitleri var ki insanı hayret ve hayranlık içinde bırakıyor.Kara mizahla dolu değil mısraları” diyor.
  Rasim Köroğlu’nun şiire olan ilgisinin daha öncede belirttiğimiz gibi türkülerle başladığını söylemiştik.Özellikle bir türküyü dinlemesi bile ezberlemesi için yeterliydi.Kendisinin belirttiğine göre,abartısız olarak 500 – 600 civarında türküyü ezbere bildiğini söylemektedir.Fakat şiir yazmaya başlamasından sonra türküleri kolay kolay ezberleyemediğini,ezber özelliğinin zayıfladığını belirtmektedir.
  Şairi daha ziyade felsefi şiirler etkiler.En büyük arzusu yazabileceği en güzel şiirin felsefi özellikli olmasını istemesidir.
  Etkilendiği şairler daha ziyade saz şairleridir.Karacaoğlan,Veysel,Köroğlu, Sümmani,günümüzdekilerden ise Reyhani, Mevlüt İhsani,Davut Sulari,Mahzuni vb.şairlerdir.
  “Sesim ve kulağım bana ihanet etmemiş olsaydı mutlaka sazı elinde dolanan bir saz şairi olurdum” demektedir.Sesine ve kulağına yeterince güvenememektedir.
  Şairimiz sanatın hiç birine ve şiirde ölçülü veya serbest türüne karşı değildir.Güzel olan her şiirin yanındadır.Ancak hece vezni ile yazılan şiirler tercih ettiği şiirlerdir.Kendisi serbest vezin ile şiir yazmadığını ve denemekte istemediğini belirtmektedir.
  Şiire geç başlamasının kendisi için bir olumsuzluk olduğunu,şiire ilginin azlığı nedeni ile kendisini belki şiirden tamamen koparmıyacağını ama şiire sürekli çok sıkı sıkıya da bağlana mıyacağını anlatır.
  Şair,”yazdığım şiirlerde söylemek istediğimi mümkün olduğunca kimseyi kırmadan söylemek istiyorum.Bunu,söylemek istediğimi söylemekten vazgeçerek değil de daha yumuşak bir ifade ile söylemeye çalışarak elde ediyorum.Ne derece başarılı olduğumu okuyucunun takdirine bırakıyorum.Bu ilk kitabımın göreceği ilgi ya devamını getirecek veya ilk ve son kitabım olmasını tayin edecektir” demektedir.
  Biz kendisinden daha nice nice kitaplara imza atmasını diliyoruz.
  Bakınız kitaba önsöz yazan değerli şair ve eğitimci Muharrem Kubat Hocamız ne diyor.
  “Köroğlu’nun şiirleri toplumsal içeriklidir.Çünkü konularını halkın arasından ve günlük yaşamdan gözlemleyerek almaktadır.Tatlı bir hiciv türündedir.Okuyucuyu hem güldürür,hem de düşündürür.Hiciv yönüyle Hayyam’ı, düşündürücü yönü ile Neyzen Tevfik’ i andırır.Üslup akıcı ve yalındır.Anlatımlarında doğallığı kendisince bir görev sayar.Zaten istese de süslü püslü cümleler kullanamaz”
  “Körün Taşı” isimli şiir kitabı inanıyorum ki,Türk şiirine yeni bir soluk,yeni bir üslup getirmiştir Daha çok on birli ve sekizli hece vezni ile yazılmış bulunan şiirler birer taşlama klasiği olarak edebiyatımızda yerini alacağına inanıyorum.
  Günlük yaşamında karamsarlığı kadar,çok zor karar vermesi ile de tanıdığımız Sayın Rasim Köroğlu’yu her zaman şiir okurken,yazarken ve şair dostları, şiirseverlerle birlikte iken görmek istiyoruz.eline diline sağlık diyoruz.Bu güzel şiir kitabı için kendisini tekrar tekrar tebrik ediyor,başarılarını devamını diliyoruz. 07.O2.2005
  Rasim Köroğlu internet sitesi:
  http://www.rasimkoroglu.net/ ERTUĞRUL ŞAKAR

 • Vedat Sahin
  Vedat Sahin 05.11.2004 - 23:19

  Rasim Hoca

  Eskişehir yeri yurdu
  Namı varmış yurdum ardı
  Köroğlu oluptur gardı
  Yapıştırır Rasim Hoca

  Bazan kızar atar nara
  İşin yoksa delik ara
  Dokundu mu zülf-ü yara
  Yakıştırır Rasim Hoca

  Taşlar ama yarmaz başı
  Boş duranla olmaz işi
  Hâd bilmeyen aptal başı
  Tokuşturur Rasim Hoca

  Bir Vedat’ım gurbet ilden
  Dile Hocam bizim elden
  Muhâbbeti sazın telden
  Pekiştirir Rasim Hoca

  25.10.2004 Sefaköy

 • Sabit İnce
  Sabit İnce 25.04.2004 - 00:20

  Boynunu bir yana büküp ağlamış,
  Herkesi güldüren Rasim Köroğlu.
  Eşini kaybetmiş kara bağlamış,
  Gülmekten öldüren Rasim Köroğlu.

  Her canlı ölümü tadacak bilmiş
  Bu köroğlu gardaş ölmeden ölmüş,
  Ayrılık acısı içinde kalmış,
  Bilmekten bildiren Rasim Köroğlu.

  Güvenmemiş yalan demiş dünyaya,
  Asla kapılmamış boş bir hülyaya,
  Misafirliğimiz benzer rüyaya,
  Uykudan kaldıran Rasim Köroğlu.

  Rasim de düşmüşse gama, efkara
  Dostları gelip de sarsalar yara,
  Kara bulutlar mı çöktü dağlara,
  Saçımı yolduran Rasim Köroğlu.

  Yattığı mezara bakıp ağlamış,
  Garip gönlü bir eşine bağlamış,
  Şu İnce'nin yüreğini dağlamış,
  Tellerden çaldıran Rasim Köroğlu.

  Acılarına bu şiirle ortak olabilir miyim diye içimden geldi ve gözyaşları ile yazdım. selam ve sevgilerimle.
  Sabit İnce Kayseri 24.4.2004