Pınar Atay: Hakkında ziyaretçi görüşleri..

Pınar Atay
1

ŞİİR


10

TAKİPÇİ

 • Hilmi Serdengeçti
  Hilmi Serdengeçti 22.06.2009 - 00:13

  HAFTANIN ŞAİRİ Pınar ATAY'ın şiiri ANAYURT Gazetesinde yayınlandı:
  Dil Bayramı, Şiir Dinletisi, Şiir, Pınar Atay, GÜNDÜZ YAYINEVİNE DANIŞMADAN KİTAP ÇIKARMAYIN- Yeni Kitaplar Ve Edebiyat Haberleri -Edebiyat Dünyası 224 – Tarih: 21.6.2009. Edebiyatı, pazar günleri Anayurt Gazetesinden takip edin.
  www.facebook.com ” Edebiyat Dünyası, şair ve yazarlar” grubuna ARKADAŞLARINIZI DAVET EDİN. Sayımız 2000'e ulaştığında edebiyat dergisi çıkarmayı düşünüyoruz. Güçlerimizi birleştirelim. Tüm yazar, şair ve okurları bekliyoruz. Her hafta bir şairi HAFTANIN ŞAİRİ seçiyor ve bir şiirini Anayurt gazetesinde Pazar günü yayınlıyoruz. Gruptaki etkinliğimize katılın. Kitap, dergi, sanat ve edebiyat haberlerinizi gönderin, gazetemizde yayınlayalım. www.gunduzkitabevi.com.tr (500 kitap yayınlayan ve tanıtıma en çok önem veren yayınevi, GÜNDÜZ YAYINEVİ.

  EDEBİYAT DÜNYASI
  Ali GÜNDÜZ
  gunduzkitabevi@gmail.com

  TÜRK DİL BAYRAMI KUTLANIYOR
  Her yıl 13 Mayısta kutlanan Karaman Türk Dil Bayramı bu yıl 21/26 Haziran tarihleri arasında kutlanacak. Karaman bu yıl önemli törenlere ev sahipliği yaparken, Türk Devletleri Kültür Birliği olan TÜRKSOY (www.turksoy.org.tr) tarafından Türk Dilinin ve kültürünün başkenti ilan edilecek. Törenlere Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM.Başkanı Köksal Toptan ve çok sayıda bakan katılacak. 13 Mayıs 1277 tarihinde Karamanoğlu Mehmet Bey tarafından ilan edilen “Bu günden sonra hiç kimse Sarayda, Divanda, Dergahda ve Mecliste Türk Dilinden başka dil kullanmayacaktır” fermanı bir daha yankılanacak.
  Türksoy Genel Müdürü ve çok sayıda Misafir, Karaman’a gelerek 732.Türk dil bayramına katılacak, 20 Haziran’da Balkusan’da Karamanoğlu Mehmet Bey’in türbesi ziyaret edilerek başlayacak olan kutlamalar, 21 Haziran Pazar günü çelenk koyma, 14 Türk devletinin temsilcilerinin katılacağı kardeş Türk Cumhuriyetlerinin bayraklarının göndere çekilmesi, Kültür Sokağı açılışı, Türk Dili Yürüyüşü, Türk Dili Çocuk Eğlence Çadırının açılışı, Türkçe Fermanın okunması, TÜRKSOY tarafından Karaman’ın Kültür Başkenti İlan edilmesi ve akşam saatlerinde Kemal Kaynaş Stadyumunda Kültür Bakanlığı Halk Dansları topluluğu müzik gösterileri ile Bahtiyar Vahapzade’nin yazdığı “Özünü Kesen Kıçıl” isimli tiyatronun sergilenmesi ile devam edecek.
  Türkçe Olimpiyatlarının bir bölümü de Karaman’da yapılacak, Şükrü Haluk Akalın ve Yavuz Bülent Bakiler de Türk dili konusunda birer konferans verecekler. 26 Haziran’a kadar çeşitli konferans, tiyatro, şiir dinletileri, müzik gösterileri ve Türkçe Olimpiyatları ile devam edecek. Bilindiği gibi Karamanlı ünlü şair ve yazar Hikmet Elitaş, bu etkinliklerin duyurulmasında yıllarca çok emek verdi.

  MEVLANA ŞİİR AKŞAMI
  Konya'nın merkez Karatay İlçe Belediye Başkanı Mehmet Hançerli ve Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şube Başkanı Ahmet Köseoğlu, Mevlana Gülbahçesi'nde düzenlenecek olan “Mevlana Şiir Akşamı” programı ile alakalı ortak bir basın toplantısı düzenlendi. Karatay Belediyesi toplantı salonunda düzenlenen ortak basın toplantısında 21 Haziran Pazar akşamı düzenlenecek olan, “Mevlana Şiir Akşamı” adlı şiir gecesi hakkında bilgi veren Karatay Belediye Başkanı Mehmet Hançerli, Türkiye Yazarlar Birliği Konya Şubesi ile ortaklaşa düzenlenen şiir akşamının ilkini geçtiğimiz yıl yaptıklarını belirterek, bu yıl ikincisini gerçekleştireceklerini ifade etti. Geçtiğimiz yıl, “Karatay Şiir Akşamı” olarak Adalet Parkı'nda yapılan şiir şöleninin bu yıl hem isminin, hem de yerinin değiştiğini dile getiren Başkan Hançerli, Mevlana Gülbahçesi'nde gerçekleştirilecek olan 'Mevlana Şiir Akşamı'na tüm Konyalıları davet etti. Programa katılacak tüm davetlilere her şairin kısa biyografisi ve iki adet şiirinin içerisinde bulunduğu şiir kitabı takdim edilecek.

  EDEBİYAT DÜNYASINDAN KISA HABERLER
  Sevgi Akpınar'dan aldığım üzücü bir haberi paylaşmak istiyorum: Değerli ozanımız Hasan Erdoğan’ın oğlu Bülent Erdoğan bir trafik kazası sonucunda girdiği yoğun bakımdaki hayat savaşını maalesef kaybetti ve aramızdan ayrıldı. Tüm sevenlerinin başı sağ olsun. Cenazesi Ankara Karşıyaka Mezarlığında Defnedildi.
  *
  Türkiye Yazarlar Sendikası ve Ören Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlenen “Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü”ne 1 Mayıs 2008 ile 1 Haziran 2009 tarihi arasında yayınlanmış kitaplarla başvurulabilir. Son başvuru 1 Temmuz 2009’dur. Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan yarışmanın seçici kurulu, Gülten Akın, Doğan Hızlan, Ataol Behramoğlu, Eray Canberk, Egemen Berköz, Refik Durbaş, Enver Ercan’dan oluşmakta. Plaket ve 3 bin TL’den oluşan ödül, Eylül ayında Ören’de düzenlenecek “IV. Ören Melih Cevdet Anday Şiir Günleri ve Kültür Şenliği”nde sunulacak. (Ayrıntılı bilgi için telefon numarası 0538 452 86 42)
  *
  Kitap-lık dergisinin yeni sayısında Onat Kutlar’ın bir hikayesiyle Yusuf Atılgan’ın bir mektubu gün ışığına çıkıyor. Yusuf Atılgan mektubuyla, Onat Kutlar hikayesi ile Kitap-lık’ta. Kutlar’ın yakında Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkacak yeni hikaye kitabından “Mühür” ile Atılgan’ın yok ettiği romanı “Eşek Sırtındaki Saksağan” üstüne mektubu derginin dikkat çeken sayfaları.
  *
  Hatay'da yayınlanmakta olan Taflan Edebiyat dergisinin yeni sayısı çıktı. Sahibi: Onur Aslan. Sorumlu Yazı İşleri Müdürü: Faruk Bal. Yayın Kurulu: A.Nail, Faruk Bal, İ.Deniz Aslan, Onur Aslan.Yazışma Adresi: P.K 125 Antakya- Hatay.E-Posta: taflandergi@gmail.com
  *
  Radyo ve televizyon, şiir programlarında, şairi ve şiiri duyuran ve şiiri sevdiren, şair annemiz merhum Münevver Şenol'un vefatını Aşık Korhani’den öğrenmiş bulunmaktayım. Şairler ve ozanlar olarak acımız büyüktür, Şair annemizin mekanı cennet olsun, kederli Şenol ailesine ve sevenlerine baş sağlığı dilerim, Allah Rahmet Eylesin, cenaze namazı, Adapazarı-Kayalar Bası Köyü camiisinde kılındı.
  *
  Hilmi Yavuz, Türk şiirinde, şiir ve geleneği bir potada başarıyla eriterek yazdığı şiirleriyle tanınıyor. Yavuz; felsefe, deneme, anlatı kitapları ve eğitmenliğiyle de Türk kültürüne kattı. Edebiyat Günleri: Her Kitap Bir Dünya’nın Haziran ayı konuğu Türkiye’nin en önemli şairlerinden Hilmi Yavuz olacak. Fotoğrafçı ve yazar Merih Akoğul’un hazırladığı etkinlik 24 Haziran 2009, Çarşamba günü Akbank Sanat’ta gerçekleşecek. Fotoğrafçı ve yazar Merih Akoğul’un hazırlayıp sunduğu programda; Akoğul ve Yavuz, ünlü Alman şair Rilke’nin, “Malte Laurids Brigge’nin Notları” ismini taşıyan otobiyografik romanını ele alacaklar.
  *
  Gündüz Kitabevi her eve, bir kütüphane ve ansiklopedi kampanyası açtı. Ansiklopedi cildi 60 kuruş, kitap sergisi 50 kuruş. Gündüz Yayınevi, 500’e yakın kitap ve 13 antoloji kitabının ardından, resimli Şair ve Yazarlar Ansiklopedisi yayınlayacak. Ayrıca antoloji kitaplarına, şairler katılabilir. www.gunduzkitabevi.com.tr sitesine girilmesi yeterli.

  KİTAP DÜNYASI
  1. Hülya Alper ‘in İmam Matüridi'de Akıl- Vahiy İlişkisi” kitabı İz Yayıncılık tarafından yayınlanmış. Ehl-i sünnet kelâmının kurucularından Mâtürîdî, İslâm düşünce geleneği içinde göz ardı edilemez bir yere sahiptir. Bu büyük düşünürün, akıl-vahiy ilişkisini anlama biçimi, günümüzde farklı söylemlerle devam eden tartışmalara yeni bir boyut kazandıracak niteliktedir. Düşünce tarihi boyunca insanoğlunun daima konu edindiği temel problemlerden biri olan akıl-vahiy ilişkisi etrafındaki sorulara İmam Mâtürîdî’nin düşünce sistemi içerisinde cevap arayan kitap bu sebeple akıl-vahiy ilişkisini kendisine mesele edinen okuyucuya olumlu katkılar sağlayacaktır.

  2. Cihan Aktaş'ın yeni hikaye kitabı 'Kusursuz Piknik' mükemmelliği merkeze alan kadın öykülerinden oluşuyor. İz Yayınlarından 208 sayfa olarak çıkmış. Yazar, çevresindeki çalışkan kadınlarda gözlemlediği yorgunluğu aksettirmek istediği çalışmasında modern kadına, kendi yaşamından parçaları bulabileceği bir alan açıyor aynı zamanda. Mükemmeliyetin dışında kalan işlerin huzursuz ettiği bu kadınların depresyonları bazen takıntılarda gösteriyor kendini, bazen inziva duygusunda, bazen aşkta. Kadının rolü antik çağlardan bu yana hep zordu. Modern hayat kadının görevini daha da ağırlaştırdı. Hikâyeler, yazarın yaşadığı dönem içerisindeki şahitlerle bu meseleye işaret etmek için yazılmış diyebiliriz. Çağdaş Türk hikayesinin önde gelen temsilcilerinden Cihan Aktaş, yeni kitabında toplumumuzun çeşitli kesimlerinden, değişik yaş gruplarından, türlü konum ve rollerdeki kadınların hayatlarında bakılmayan, bakılsa da görünmeyen alanlara, inceliklere çeviriyor keskin bakışını. Kusursuz Piknik’teki hikayeler, çağdaş dünyada ve toplumumuzda kusur hakkı tanınmayan kadının sırtına yüklenen “kusursuzluk” beklentisinin farklı görünümleri olarak karşımıza çıkıyor.

  3. Gündüz Yayınevi, şubelerini kapatarak, küçülmeye gitti. Bunun için kitap yayınlamalarında gecikmeler oldu. Şair ve yazarlardan özür diliyorum. Hakkınızı helal edin. Bu krizde ayakta durmak çok zor gerçekten. Desteğinize ve duanıza ihtiyacımız var. İnşallah tekrar atağa geçeriz. Gündüz Yayınlarını gunduzkitabevi@gmail.com ‘dan isteyebilirsiniz. Kitap çıkarmak isteyen şair ve yazarlar, www.gunduzkitabevi.com.tr sitesini ziyaret edebilir. Gündüz Yayınevi 4.Yılında 500’ye yakın Kitap çıkardı. Kitabınızı büyük bir yayınevi olan, Gündüz Yayınevine danışmadan kitap çıkarmayın. Yukarıdaki kitaplar, kitapçılara % 50 indirimli ve 6 ay vade yapılmaktadır. Tanıtılan kitapları alacağınız adres: Gündüz Kitabevi - Demet 412.Sokak (Eski 7.Sokak) no: 7/ b Y.MAH /ANK. 0312 346 54 57 GSM 0532 6927901. Kitaplarınızı Gündüz Kitabevi adresine gönderin, Anayurt Gazetesinde pazar günleri tanıtalım.

  HAFTANIN ŞAİRİ: Pınar ATAY
  Anayurt gazetesi okurları, www.varanhaber.com, www.edebiyatdunyasi.net ve Dünya Şairler Birliği grubunun 830 üyesi, haftanın şairini seçiyor. “Haftanın şairi” adayınızı bana bildirin. Kısaca şairi tanıyalım: Gaziantepli ve halen bu şehirde yaşıyor. Türk Telekom emeklisi ve kendine ait bir iş yerinde çalışıyor ve yazıyor. Gaziantep Sanat Kültür Edebiyat Derneği Gased üyesi. Yine Gaziantep Koruyucu Aile Derneği üyesi. İki kızı, dünyalar tatlısı Zeynep adında bir torunu var.

  FİRAR

  Ilık bir bahar sabahında
  Sen çaldın kapımı
  Geçerken uğradım dedin
  Sana gelme
  Kal orada
  Bitti bu sevda
  Olmaz artık
  kaldı başka bahara
  Diyemedim

  İlkin sıcak nefesini hissettim
  Sonra avuçlarında ellerimi
  Yumuşacık bir dokunuşla
  Dayamışım başımı omzuna

  Alabildiğince koşuyorduk
  Bilmediğimiz zamanlarda.
  Zamansız sevdalarla
  Delicesine.
  Yeter!
  Söyletme ey gönül!
  Dellenme ey gönül!
  Bu firar hayra alamet değil

  Pınar Atay / Gaziantep

 • Fatma Biber
  Fatma Biber 28.06.2008 - 23:00

  PINARCIĞIM CANLAR CANISIN. ANTOLOJİ'DE İLK SENİN ŞİİRİNİ OKUDUM, İLK SENİNLE YAZIŞTIM. SENİ SEVDİM, GÜVENİLİR GÖRDÜM. İLERLEYEN ZAMANDA YANILMADIĞIMI ANLADIM. İYİ Kİ VARSIN ARKADAŞIM. BÜTÜN GÜZELLİKLER SENİNLE OLSUN.

 • Muhib Yeşil
  Muhib Yeşil 16.05.2008 - 14:01

  sevgili pınar, tavsiyen üzerine bu siteyi ziyaret ettim. adaklı şiirinde yaşanan olay gerçekte bizim yörede sıkça karşılaştığımız bir inanç. tebrikler.