Özlem Şahin: Hayatı, Biyografisi, Eserle ...

170

ŞİİR


3

TAKİPÇİ

ÖZLEM ŞAHİN HAYATI

Özlem Şahin 1977 yılında Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara'da tamamladı.

2001 yılından bu yana şiirlerini ve romanını kendi imkanlarıyla yayınlayıp, Ankara'da okurlarına birebir olarak ulaştıran şairin, bazı kitapları da yurt dışında altı dile çevrilmistir. Bugüne kadar yayınladığı kitaplarla yüzlerce siiri halkla buluşmuş, okurlarının beğenisini kazanmıştır. Oniki adet şiir kitabı ve iki ciltten oluşan Töre isimli romanı yayınlamıştır.
Şiirlerinde hayatın tüm renklerini sergileyen şair, romanını da altı yıl bilfiil araştırma yaparak oluşturmuştur.
Töre cinayetlerini ve kan davalarını yaşayan bir ailenin hayatı üzerinden ilerleyen bir kurgusu olan Töre'de, bu olayların basına, medyaya, dizilere konu olmayan; özünde yaşanan gerçek biçimlerine, altında yatan toplumsal sorunlara, beslendiği zihniyete ve çıkar sömürü ilişkilerine, sebeplerine değiniliyor. Fakat bu olayların altındaki zihniyet ve toplumsal sorunlar esasınsa ülkenin kanayan yaralarıdır ve bunların herkesin hayatında yer bulan biçimleriyle de özdeşleştirilerek, halkın içinde yaşadığı sistemi konu alan ve bunların çözümüyle ilgili bir mücadele, bir direnç anlayışını da ortaya koyan çok geniş boyutlu, gerçek bir araştırmayı film izleme tadında bir sürükleyicilik ve akışla okura sunuyor. Kitabın ilk cildi 1960-1979 yılları arasında yaşanan hikayeyi, devamı olan ikinci cilt ise 1979-1980 dönemini yansıtıyor ve hikaye 12 Eylül darbesinin yapıldığı tarihte sona eriyor.

2008 Yılının Şubat ayında yayınlanan 'İşçinin Memurun ve AsgariÜcretlinin Bitmeyen Çilesi' isimli son romanında ülkemiz nüfusunun yüzde 60'ının yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum edilişi, halkın yoksulluk ve açlığa sürüklenişi, ülke kaynakları ve milletin malı olan değerlerin deniz suyu gibi dağıtılışını, gündemi saptırarak bu milletin üzerinden siyaset ve ticaret yapanların yapanların gerçek yüzünü anlattığı kitabını okurlarına ulaştırmaya başladı.
Şair RÜZGAR isimli kitabında kendisini şöyle tanıtıyor;
_______________________________________

Aydınların bir biri söndürüldüğü dönemlerdeydi... belki bir acının beni sürüklediği yoldu bu. Ama kararlıydım. Geceye doğup, yıldızlara ışık veren Ay gibi doğacaktım karanlığa. Düşünce ve fikirlerimi yazıp, halka ulaştıracaktım. Önceleri kolay bir şey gibi geldi, ama önemli olan bir şeyler yazmak değilmiş. Zor olan; bu ülkede şair yazar olmakmış.Akılalmaz engeller buluyordu beni, bir anda bedenim katılaşıp, kanım çekiliyordu karşılaştıklarım karşısında. Sanki kutuplarda kalmış bedenim bu kesmişti, donmuştum.

Ama beynimde bir ses, içimde inatla direnen, mücadele eden bir kız: 'Durma Özlem, durma yürü yoluna. Al bayrağı Mumcu'lardan, Nazım'lardan al. Bayrak yere düşmesin, Sönen ışıklardan birini yak' diyordu.

Zorluklara Engellere aldırmadan başladım yazmaya.
Zordu dostlar.
Zordu cahillerle uğraşmak!
Zordu kağıt parçasında yazan yazılardan korkanlarla uğraşmak, zordu.

Aldırmadım dostlar. Ben; içimden geleni, o kararlı sesi dinledim. İşte bugün ben de şair yazar olabilmek için sokak sokak dolaşıp, hergün yüzlerce insanla görüşüp konuşan ve onlarla yeni yeni dostluklar kurup, onları tanımaya, kendini tanıtmaya çalışan, onlara bir şeyler verebilmek için çırpınan Özlem ŞAHİN oldum.

Bayrağımı dostlardan alıp, onlar gibi olamasam da, onların yolundan giden oldum. Anladım o bombalarla parçalanıp, kurşunlarla sönen insanları, anladım.
Anladım.
Onlar, karanlığın karşısında durup, ülkesini ve milletini aydınlatıp biliçlendirmeye çalışan, onurlarıyla mücadele eden, mücadelesi uğruna da can verenlerdi. Onları şükranla anmamak mümkün mü?

Biliyorum, binlerce ışık doğacak o sönen ışıkların ardından. Sonsuza dek aydınlatacaklar yüreklerimizi.

Ben; onlardan doğan, onların yarıda kalan mücadelesini devam ettirmeye çalışan milyonlarca ışıktan biri olabilme mücadelesi veren bir ışık damlasıyım.

Eserleri


Şiir Kitapları:

Sessiz Çığlık
Yıldız Yağmuru
Soldurmayın Güneşi
Sevda Irmağı
Deniz Yildızı
Bu Dünya Bizim
Kara Gözlerin Ak Umudu
Yasama Sıkıca Tutunacağım
Rüzgar
Seçmeler
Firari Yalnızlığım
Fidan
Şafaklar Bizim İçin Doğacak

Roman:

Töre-1 (356 syf.)
Töre-2 (650 syf)
İşçinin Memurun ve Asgari Ücretlinin Bitmeyen Çilesi (149 syf)