Ozan Nuri Ceyhan: Hayatı, Biyografisi, E ...

2032

ŞİİR


30

TAKİPÇİ

OZAN NURİ CEYHAN HAYATI

Ozan Nuri Ceyhan 1945 Yılı Ocak ayının karlı bir kış günü Nevşehir'in Kızılırmak boylarında ki Avanos ilçesine bağlı, Mahmat kasabasında dünyaya gelmişim.

Babam memurdu, bir çok yer gezdik.18.10.1955 günü Adana'da sevgili annemizi tren kazasında kaybettik. Ayni kazada 4 aylık kız kardeşiminde ayağı kesildi. 4 erkek 1 kız kardeş öksüz kaldık. Çocukluğum tarif edilmez acılarla geçti.

İlkokulu çeşitli illerde, Ortaokulu İslâhiye'de,Ticaret Lisesini Adana'da tamamladım. Bana okuma yazma öğreten ve emeği geçen saygıdeğer hocalarımı saygı, minnet ve şükranla anıyorum.

İslâhiye Adliyesinde Zabıt Kâtibi, TCDD.Adana 6.Bölge ve H.Paşa I.Bölge Baş.Müd.lüğü Hukuk Müşavirliğinde Büro Şefi olarak çalıştım. 1993 yılında emekli oldum. Ayni yıl Hac'ca gittim.

3 kızım, 1 oğlum, dünya tatlısı 8 torunum var.

Şiire olan tutkum Ortaokul son sınıfta başladı. Zamanla bu sevdam yazmaya dönüştü. Bazen kahredip ara versem de 50 seneyi geçti yazıyorum.
Bu vesileyle, bana şiiri sevdiren Türkçe Hocam Sayın Metin Şendaş'ı, ayrıca vatani görevim sırasında çalışmalarımı görüp her konuda şiir yazmamı öneren Siirt 2. J. Er Eğt. Tb. Tahakkuk Subayı (Yedek Subay) sayın Aziz Azizoğlu'nu sevgi ve saygıyla anıyorum, en kalbi teşekkürlerimi sunuyorum. İnşallah yaşıyorlardır.

Rabbimin yarattığı sevgiyi işimize geldiği gibi yorumladık,
örf ve âdetler uydurduk, çok büyük kusur ve suç saydık, sevenleri ayırdık, töre'dir diye katlettik, etmeye de devam ediyoruz.

Bu satırların yazarı da, birini çok sevmiş gerçek bir suçludur. Bununla da bahtiyarım.

Ayrıca canım TÜRKİYE'me. Dünya'da bir eşi bulunmayan AL BAYRAĞIMA, baharlara, çiçeklere ve yağmura sevdalıyım.

Şiirlerimde; dünyayı, doğayı, gelişen olaylar, aşkı, sevdayı, acıyı, sevinci, kederi, mutluluğu, çelişkileri, güzellikleri ve yaşamaktan gurur duyduğum cennet vatanımı, (Bazen kişiye özel) hasılı her konuda ve doğruların duygu selinde yazmaya devam ediyorum.

Bu fani dünyada tek dileğim; herkesin okuyacağı ve kendince bir şeyler bulacağını ümit ettiğim, nacizane bir armağan bırakmak.

BAŞTAN BAŞA adını verdiğim şiirler bütün bu duyguların sağanağı ve hislerin feryadıdır.

Böyle bir imkân sağladığı için Antoloji.Com'a teşekkür ediyorum.

Boş kubbede hoş bir seda bırakırsam ne mutlu bana.

Sevgi ve saygılarımla...14.Mart.2011

Ozan Nuri Ceyhan
Nuri Ceyhan Altuğ