Nilgün Marmara: Hakkında ziyaretçi görüş ...

Nilgün Marmara
12 Şubat 1958 - 13 Ekim 1987
30

ŞİİR


266

TAKİPÇİ

 • Tamer Arabacı
  Tamer Arabacı 17.10.2017 - 15:19

  İnsanın iç dünyası neyse kaleminden de o dökülür. Duygusallığı, ideolojisi, maneviyatı harmanladığı yorumuyla kendi içinde bütünlüğü olan şiirler... Bugünün gençleri o günlerden damlayan mısralara yabancı hissetse de kendilerini kelimelerin büyüsü okutuyor insana. Bildiğim bir şair değil ama mesele edepse o tadı almak önemli ve yeterli. Bence...

 • Zeynep Akarsu
  Zeynep Akarsu 07.07.2008 - 23:04

  “hayatın neresinden dönülse kardır” diyerek, daha yolun yarısı olmadan dönen çocuk-kadın..

 • Bedo
  Bedo 15.09.2007 - 12:52

  'nilgün ölmüs. besinci kattaki evinin penceresinden kendini asagi atarak canina kiymis. ece ayhan söyledi.
  çok degisik bir insandi zelda. aksamlari belli saatten sonra kisilik, hatta beden degistiriyor gibi gelirdi bana. yüzü alarir, bakislarina çok güzel, ama ürkütücü bir parilti eklenirdi. çok da gençti. sanirim, otuzuna degmemisti daha.
  ece ile gergedan için yaptigimiz aylik söyleside ondan söyle söz ettim: bu dünyayi baska bir hayatin bekleme salonu ya da vakit geçirme yeri olarak görüyordu.
  dönüp baktigimda bir aci da buluyorum nilgün'ün yüzünde. o zamanlar görememisim. bugün ortaya çikiyor.'

  cemal süreya

 • Bedo
  Bedo 15.09.2007 - 12:48

  SYLVIA PLATH'IN ŞAİRLİĞİNİN İNTİHARI BAĞLAMINDA ANALİZİ
  (...)
  Kadınların şiirlerindeki ortak nitelikler dikkatimizi çeker çünkü kullandıkları temalar birbirine benzer; ölüm, aşk, canlı olmanın ayrıntıları, küçük hisler, insan zihniyle dışsal gerçeklik arasındaki ilişkinin kadınsı bir duyarlılıkla ele alınışı. Yukarıdaki temaların kadınların şiirlerinde işleniş tarzlarını analiz ettiğimizde, hepsinin de bu temaları zaman ve mekânı özel bir şekilde algılamak için manipüle ettiklerini görürüz.
  ...
  kendi makalesinden