Nekahet Şiiri - Mehmet Sani Özel

Mehmet Sani Özel
325

ŞİİR


1

TAKİPÇİ

Nekahet

Gözlerim nefes alsın gözlerinden
Berhavaya düşmeden, gel gör beni sevgili!
Bir dilek tuttum son ümit gibi, kıyısından kenarından
Canlanmadı hayalin, hem haz almadı dilim!
Renkler birbiri içine, görüntü sabit
Resimler silik, ve her şey bildik
Yineli, nekahete mi girdik?

Hayat kurtaracak, ipin ucu bir bilinmez niçin de
Yüreğim daralıyor, ciğerlerimi söken bir sen var içimde
Yenik düştüm, yorgunum! Kolum kanadım kırılmış biçimde
Batınımda zifiri zindanlar, benim içim senin içinde

Üzüm yedirdiğim elden bu dayak
Heyhat ki uslanmaz gönül, aylak mı aylak
Kolay mı, baş koyduğun dizden geri caymak?
Taşını gagalar, meşakkatin külünde çaylak
Hem de ne zor, vuslata gün saymak!

Şimdi gökyüzü umman, nazarımda
Her an, bir can simidine tutunmaya hazırım
Ceplerimi boşalta dursun, afaki geliş gidişler
Yıldızlar, çok uzak tahayyüllerimden
Yekten benli, tek kendime nazırım

Savrulsun, okşadığım saçları hülyanın
Fikri hür, vicdanı hür nedimler bulurum
Ben, kendi içimde donattığım, dünyanın
Aşk, bildiğim ve tanıdığım tek kurum!
...

10.03.2009

Mehmet Sani Özel
Kayıt Tarihi : 10.3.2009 08:56:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Savrulsun, okşadığım saçları hülyanın Fikri hür, vicdanı hür nedimler bulurum Ben, kendi içimde donattığım, dünyanın Aşk, bildiğim ve tanıdığım tek kurum! ...

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Mehmet Sani Özel
  Mehmet Sani Özel

  Efendim, seçici kurula (günün şiiri) teveccühlerinden ötürü çok teşekkür ederim.

  Şiirle ilgili tebrik, olumlu ve eleştirel tavsiyelere, eleştirilere yürekten teşekkür ederim.

  Şiir okunduğunda okunduğu kadardır.
  Şairinin nefesidir. İçerisinde onun düşünce dünyasının izleri işaret edilir. Okuyucu iz anındaki karşılığına göre çağrışım yaparak anlamlandırır.

  Not: Şiirle alakası olmayan yorumları önemsemediği belirtmek isterim.

  Saygı ve muhabbetle.

 • Fikret Şahin
  Fikret Şahin

  Sayın Adem Bey,
  Siz de ,benim 'kısmen haklısınız.' cümlemi kaçırdığınızı düşünüyorum. Evet,günün şiirinin konuşulması,edebi değerinin ele alınmasına kimsenin karşı çıkacağını sanmıyorum ama bu idealist senaryonun dışına çıkıldığı durumlarda ki ,bunları kimlerin daha çok yaptığınızı sizin çok iyi bildiğinizi sanıyorum ,ben tirbünlere oynacak biri olmadığım için,ithamlarınızın hedefini doğru seçmenizi rica ederim. Ayrıca ,buarada gereksiz yazılan 20-30 yorum,diğer olumlu yorumların yazılmasını da engelleyemeyeceği için,'başkalarının hakkı yeniyor .' iddiası da havada kalıyor bence...

 • Nadir Sayin
  Nadir Sayin

  Şunu derim Salih ALTINGÖK bey,

  Sanıyorum bu Antoloji.com 2000 li yılların başında oluştu.. Yani denebilir ki AKP ile berlikte doğdu.. Ve bu side yıllarca edebiyat sitesi iken ana sayfasından AKP nin her geçirdiği seçimlerde brozanlığını yapmakla kalmadı, sadece bu partinin ana sayfasından reklamını yaptı ve üstelik her yıl AKP nin bir belediyesinin şiir yarışmasına saha oldu ve çok çok pofpoflandı.. Binlerce şairlerin katıldığı yarışmalardan onlarca ünlü şairler türedi.

  Bir deger verdiğim mütevazi yürek santcısı, yazarı ve ozanı daha yenilerde bir konu hakkında şöyle bir sözü etmişti: bizim oralarda bir deyim vardır. 'Öksüzün eteğine kavurga koymaşlar da, şeyim yanıyor diye bağırmaya başlamış.'..

  .. Burada iki de bir gelip aydın- maydını ağzınızda geveleyeceğinize, sizin yazım, sanat ve edebiyat boyutunda ne olduğunuzu bilmiyoruz..Hatta sayfanıza gittik ne bir fikiriniz ve nasıl ve niye yazarsınız ne de bir tek kelime yok..

  Aynı öküzün hesabı, bulmuşsunuz burada şiire yazılan yorumları, fikirleri onlara şüredip bir şeyler kapacağınıza, fikir geliştirip aydın olmaya yolunda ilerleyeceğınize..bir de kalkmış, yazım ve aydın olma konusunda ne idüğünü bilinmeyen yanınızla, üstelik buraya yormulara tepeden bakar edası ile Ağrı’nın tepesinde Nuh’un gemisini bulmuş gibi böbürlenen havaya giriyorsunuz..

  Biliniz ki dostum sizi biz ancak bu yorumlarla degerlendiririz ve onlara baktığımızda inanın bir bolan kos koca bir balonsunuz! AYDININ en büyük baş BELASI BALON olması! Bilir misiniz bilmem!

  Helkenizi suyla doldurun gelin, koltuk altında kitap ile gelin, fikirle gelin, kendinize has aydın olma görüşü nedir sayfanızda yer ederek gelin ki bilelim.. Okuyalım ve burada yazdığınızı kaide alıp saygı duyalım..anlam çıkartıp bir öğrerti olarak algılıyalım.. Ne başkalarının söylediğiyle ne de şu sizin kuru sıkı laflarla inanın aydın hiç mi hiç olmuyor.. Sayın beyfendi lütfen aydın olun gelin!

  Gidin Antolojinin tarihçesini önce ögrenin gelin ve ondan sonra bize ..”bu sayfanın bir sanat söyleşi sayfası olduğunu unutanlar var.” Deyin..

  Hiç olmazsa burada samimi yorum yapıp, görüş ileten ve fikirlerini ortaya koyan bizden bazılarının sayfalarına uğrayıp ne diyorlar ona bakın gelin..

  Konu sanırım anlaşıldı!
  Saygıyla..

 • Fikret Şahin
  Fikret Şahin

  Evet Adem Bey,
  Kısmen haklı olsanız bile; vatanı şiir kurtarmaz,roman kurtarmaz,sanat ve o sanatlara emek veren aydınlar ve burada,orada,her yerde beyan ettikleri düşünceleri kurtarmaz da ne kurtarır acaba ???
  şiir konuları açıyor,konu konuyu açıyor ve bir de bakıyoruz kabak tadını açmış bazen...kaçınılmaz bir gidişat sanırım...

  Saygılar

  Fikret Şahin

 • Fikret Şahin
  Fikret Şahin

  Sayın Salih,
  Çok demokratik bir baba olarak,dört çocuğunuzla sinemaya gittiğinizi düşünün...çocuklarınızın sinemada kazayla bir porno filmi farkettiğini ve de aralarında o filme gitmeye karar verdiklerini düşünün; sayısal olarak kaybedeceğinizi bile bile, demokratik bir tarzla, hadi oylamaya gidelim , der misiniz acaba ???

  Buradaki ders: Cahil toplumlara veya çocuklara demokrasiyi uygulamadan önce onları eğitmez,bilinçli seçebilme yetisini geliştiremezseniz uyguladığınız demokrasi kendini yok etmeye karar verebilir ki ,burda ,devlete ve aydın kesime düşen görevin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkıyor sanırım.
  Yoksa, bu yolları da kendi karanlık ideojileriyle tıkayan bir yönetim başa geçiyor ve haydi koyunlar mezbahaya konusuna geri dönüyoruz...
  Bu; büyümesine,gelişmesine yıllarınızı verdiğiniz çocuğunuzun,kendi seçme hakkını kullanarak intihar etmesine benzer mi ,dersiniz ???

TÜM YORUMLAR (31)