Korkarım Şiiri - Süreyya Çetinkaya

Süreyya Çetinkaya
102

ŞİİR


29

TAKİPÇİ

Korkarım

Dünyanın kıymetli, aziz âlimleri
İşittim, “Yıldız Kapısı Bulunmuş”.

Bir zamanlar dünyada
Ye’cûc, Me’cûc, cinler yaşarmış
İnsanı sevmez, düşman imiş
Çok kahır ve zulüm etmiş.

İnsanlar aciz kalmış,
Zülkarneyn’ den yardım istemişler
Zülkarneyn Hazretleri Hak’a niyaz etmiş
Hak’ın ilahi kudreti, hikmeti ile
Onları bilmediğimiz başka bir âleme kapatmış.

Korkarım,
Dünyanın aziz âlimleri: O kapı olmasın?
Zaman gelip dünyaya dolmasın.
İnsanlık onlardan hiç hayır ummasın,
Dünyanın kahrı, zulmü bitmiyor
Bizi bir de onlar bulmasın
Dilerim… O kapı açılmasın!

30 Kasım 2016, Çarşamba; Eskişehir

Süreyya Çetinkaya
Kayıt Tarihi : 4.12.2016 14:59:00
Şiiri Değerlendir
Hikayesi:


Televizyonda bir belgeseli izlerken, alimlerin bir Yıldız Kapısı bulduklarını işittim. Bu kapı acaba Hz. Zülkarneyn'nin kapısı mı dır? Eğer öyleyse, sakın; çocukluğumdan beri duyduğum Zülkarneyn kapısı öyküleri olmasın diye endişelenerek bu mesajı yazmak istedim.

Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Hatice Hantal
  Hatice Hantal

  Süreyya Hanım annemiz,Kutsal kitabımızdan bir kıssa ile bize seslenmiş...
  Korkmayın annemiz,ye´is´e kapılmayın.Siz selamet dileyin ki;bizler de selamet bulalım... Hali perişan bu kızınız için de dua edin inşaallah.
  Selam, sevgi ve muhabbetlerimle...
  Allah´a ve O´nun sevdiklerine emanet olun.

  Cevap Yaz
 • Bülent Arkan
  Bülent Arkan

  Dilerim o kapı açılmaz ve dünyaya hiç uğramazlar. Onlara benzeyenlerden zaten Dünyada çok örnek var Allah korusun. Ya onlar da gelir ise halimiz nice olur.

  Cevap Yaz
 • İbrahim Kurt
  İbrahim Kurt

  İnsanlar aciz kalmış,
  Zülkarneyn’ den yardım istemişler
  Zülkarneyn Hazretleri Hak’a niyaz etmiş
  Hak’ın ilahi kudreti, hikmeti ile
  Onla--Süreyya hanım ,şair etkisinde kaldığı hayal gücü ve inancı arasında sıkışmış gibi,ancak şiirin finali de içerik olarak bence muhteşem sizi ve şiirinizi içtenlikle kutlarım saygılar sunarım .

  Cevap Yaz
 • Bülent Baysal
  Bülent Baysal

  Zulkarneyn Peygamber o günkü ecüc mecücü toplamış bu dünyayı o gün o beladan kurtarmıştır ama gel görkü o günün yecüc mecücleri bu gün insan kılığında aramızda dolaşmakta...
  Ne vicdan ne ahlak ne utanma duygusu kalmamış, ar namus haya yerle yeksan, üç kuruş için insanlar göz kırpmadan insan öldürebilmekte... Dedikodu, arkadan dost denilenlerin kuyu kazdığı bir zamanda yaşanıyorsa ecüc mecücü uzakta aramaya gerek yoktur sanırım... Rabbim cümlemizi bu zalim yürekli ecüc mecüc kılıklı insanlardan korusun...
  Yaşanmışlığın hikayesini şiirsel olarak okumak da çok güzeldi... Yüreğine sağlık Anacım... Ellerinden öpüyorum... Selam ve Saygımla...

  Cevap Yaz
 • Talat Semiz
  Talat Semiz

  Kişi inancı gerçekten son derece ilginçtir ve kişilerin inancının doğru ya da yanlış olması tartışılmaz. İnsanlar inanma konusunda özgürdür ve inançları onları yaratan Yüce Tanrı ile onların arasındadır. Yahudiler Haz. Muhammed'in Tevrat'ta belirtildiği üzere gerçekten son ahır zaman peygamberi olup olmadığını araştırmak için Mekke'ye gelirler. Derler ki, 'Siz kitabınzda her zaman bizim paygambberlerimiz Musa'dan, İsa'dan. Davut'tan, Harun'dan söz edersiniz. Bizler onun peygamber olduklarını biliriz. Asıl bizim bilmediğimiz bir peygamberin var mı?' diye sorarlar. Bunun üzerine 'Kef' suresi iner ve Haz. İbrahim Peygamber zamanında yaşayan Zülkarneyn peygamberden söz eder. Yahudiler bunun Büyük İskender olduğunu iddia ve ısrar ederek inanmazlar ve geri dönerler. Kef suresindeki tanımlamaya göre de Zülkarneyn peygamber insanların başına musallat olan Yecüc-Mecüc denen yaratıkları dünyadan temizleyerek insanları kutarır. ( Burada sözü geçen Yecüc-Macüc aslında Orta Asya ve Uzak Doğu insanlarına ( çinlilere ) verilen isimdir ve onlar her zaman İslam dinini ortadan kaldırmak için çalışan dünya toplumlarından dışlanmış yaratıklardır ve bir ölçüde Şeytan olarak nitelendirilirler. Mesele insanın korkusuna gelince: İslam dini insanları inandırmak için insanın en zayıf noktası olan korkuyu sıkça kullanmış olmasından, dünyada işlenen günahların yarın ahrette ağır bir bedeli olduğundan söz eder. Şair belki bu kokudan söz ediyor. Ama tinsel varlığımızın nerden nasıl geldiğini bilmediğimiz için, ölümden sonra da ne olacağını, nereye gideceğini bilemiyoruz. Bildiğimiz bir Ata sözü var: 'Korkunun ecele faydası yok.' diyoruz. Duygu ve düşüncelerinize saygılar Süreyya Hanım. Sağlık, mutluluk dileklerimle. ++ Tam puan / Antolojimde..

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (7)

Süreyya Çetinkaya