Keşke (deneme) Şiiri - Nedim Saatcioğlu

Nedim Saatcioğlu
417

ŞİİR


10

TAKİPÇİ

Keşke (deneme)

KEŞKE…

Hadi her şeyi bir kenara bırak….bir mum yak ve içiyorsan bir sigara…kapat gözlerini ve bütün “keşke”lerinle yüzleş bugün…
Hayatın sana küstüğü anları düşün ve onlara neden olan “keşke”lerini… hadi yüzleş… yüzleş ki; her “keşke”yi bir “iyi ki” ile sıvayabilesin. yüzleş ki yarın “ben bugün yeniden doğdum” diyebilesin.
Yaşamın senden çaldıklarını…senin ondan aldıklarını…her şeyden öte yaşadıklarını düşün…her “keşke”nin yerine bir “iyi ki” koy yaşadığın anlara ve anları böl yıllara… hadi “keşke”lerini say, senin için yüzlerce “keşke”nin karşına bir “iyi ki” koy, yaşanan anlara inat...hadi tart… ve düşün hangisi ağır diye… … …
Ne çok şey almıştır zaman ve ne çok şeyi tüketmiştir farkına varmadan.insan en çok kaybettiği değerler için ağlar ve en çok yitik zamanlarda bıraktığımız “keşke”leri yaşarız ömrümüzde. ne çoktur dilimizdeki yeri,ne çok anlam saklarız bu tek kelimede,ne büyük bir sırdır yüreğimizde son nefese kadar taşımamız gereken. peki ya “iyi ki” saklamak zorunda olmadığımız en karanlık gecede bile bize ışık olan, herkesle paylaştığımız kaç tane “iyi ki” var hayatımızda.
Sen her gece mumlar yakarsın ve ağlarsın en saf yanınla…ama ”keşke”ler yapışır yakana. bir tünel olmalıdır hayatın karanlığında, ışığa uzanan bir dehliz…ne kadar yakındır oysa beklenen ışık, görürsün, ama yaklaştıkça kaybolur hayatındaki “keşke”lerin gölgesinde. bütün renkler yitirir anlamını, bütün anlamlar kaybolur… kendini en mutlu hissettiğin anda bile bir “keşke” çıkar karşına, seni umutsuzluğa sürükleyen.
İçeriyi “iyi ki” olan hiçbir “keşke” yoktur.
Hadi her şeyi bir kenara bırak bütün “keşke”lerinin karşına tek bir tane “iyi ki” koy…kapat gözlerini…ve düşün… … …
“keşke”ler ıslıkla “iyi ki”ler yumrukla yıkılır unutma…! ! !
Hadi “iyi ki” askerlerinden bir ordu kur kendine. bütün “keşke”lere savaş aç, pusuya düşür onları,denizden geçemiyorsan karadan yürüt gemilerini, kavgada namertlik yoktur unutma. varsın senin için kalleş desinler, sırtından kurşunla onları. sonra bir dar ağacı kur yüreğinde geri kalan bütün “keşke”leri idamla yargıla ve as… yürü ardına bakmadan. başın dik olsun, muhteşem bir savaş kazanmış muzaffer bir komutan edasıyla yürü, adımların tereddüt etmesin “iyi ki”lere giderken.
“zorbalar görünüşte galiptir” ***unutma
Çünkü “keşke”ler yok artık… yokuş yok…viraj yok… artık ömrünün her karesini dilediğin renge boyayabileceğin bir yol var önünde, hep “iyi ki”lere uzanan, hep iyilerin olduğu. boya dilediğince boya her umut ayrı bir renk, her hayal bir desendir avuçlarında unutma.
Yaşam bir düş değildir, hangi rüyayı görmek istiyorsan onu hayal edersin ve kapatırsın gözlerini. bırak hayat bütün “keşke” yapraklarını döksün takviminden.dünün hükmü dünde kalmıştır çünkü.
Tek kural vardır yaşamda. “DÜŞÜN…İNAN…BAŞAR…”
Hadi her şeyi bir kenara bırak…bir mum yak ve içiyorsan bir sigara…birleştir kirpiklerini ve yeniden öğret gözlerine “iyi ki”leri görmeyi.
Eline bir sözlük al önce KEŞ sonra İYİ kelimelerinin anlamına bak.hadi karar ver hangisi daha hoş geliyorsa kulağına yarın sabah onları kat hayatına… … … olur mu… … … … … … … … … … …

“İYİ ki” “İYİ ki” “İYİ ki”

“İYİ ki” “İYİ ki “İYİ ki”

“İYİ ki” “İYİ ki” “İYİ ki”

“İYİ ki” “İYİ ki “İYİ ki”

“İYİ ki” “İYİ ki” “İYİ ki”

*** Abraham LİNCOLN

Nedim Saatcioğlu
Kayıt Tarihi : 8.6.2004 23:10:00
Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Yıldız Şiiri Değerlendir
Yorumunuz 5 dakika içinde sitede görüntülenecektir.
 • Gülay Genç
  Gülay Genç

  harika bir yazı ben de bunu bilgisayar diliyle yazmak istiyorum
  keske:=iyi ki :):)bence yazıyı özetleyecek kod budur. Abraham Licoln'e saygılarımla.

  Cevap Yaz
 • Gülay Genç
  Gülay Genç

  harika bir yazı ben de bunu bilgisayar diliyle yazmak istiyorum
  keske:=iyi ki :):)bence yazıyı özetleyecek kod budur. Abraham Licoln'e saygılarımla.

  Cevap Yaz
 • Esra Kaya
  Esra Kaya

  keşke”ler ıslıkla “iyi ki”ler yumrukla yıkılır unutma....bu cümle mükemmeldi....piskoloğum 10 keşke ve 10 iyiki istemişti.....doktorumu hatırladım....iyiki yaşıyorum nefes alıyorum ...çok güzel bir denemeydi kutladım saygılarımla

  Cevap Yaz
 • Tansel Yegen
  Tansel Yegen

  keşke

  her yeni gün yaşadığın zaman sana hep keşkeleri getiriyor:( iyi ler hep 3 adım geride

  iyi yi bekliyorsun yaklaşsın diye

  keşke çelme takıyor hayaline

  sevgiler Nedim

  Tansel Yegen

  Cevap Yaz

TÜM YORUMLAR (4)

Nedim Saatcioğlu