Kemal Müftüoğlu: Hayatı, Biyografisi, Es ...

277

ŞİİR


0

TAKİPÇİ

KEMAL MÜFTÜOĞLU HAYATI

Kemal Müftüoğlu Kemal Müftüoğu (Özgeçmiş)
Şair-Ressam-Yazar

Rize/ Ardeşen’de doğdu. Öğretmen Saim Müftüoğlu ve Henife Müftüoğlu(Enderoğlu'nun) ilk çocuğudur. Ardeşen Müftü Mahallesinin bilinen en eski ailelerinden birine mensuptur.6.kuşaktan dedesi Hacı Mustafa(mahlası Vehbi) , Batum Müftülüğü ve kadılığı, 5. kuşaktan dedesi püskülsüz Abdülhamit efendi(mahlası Bahri) ise, Ardeşen, Batum, Atina(pazar) müftülüğü, kadılığı ve kadı naipliği yapmışlardır. Dedelerinin, Cumhuriyetin kurulmasına kadar, padişahın gönderdiği elçiler vasıtasıyla, sarayda çözülemeyen bir çok dini hususlarda fetvalar verdiği ve bu kararların İstanbul'daki padişah sarayına iletildiği bilinir. Aynı yörede ve yurdun bir çok bölgesinde yerleşik Müftüoğlu, Hacıoğlu, Karaca, Karadeniz, Aksu, Şen, Ketenci, Yar oğlu, Demir ata, Altı, Şişmanoğlu, Hindistan, Mollaoğlu, Kalyoncu, Musoğlu(hatta bir rivayete göre Fettahoğluları) ile aynı akraba koluna mensup olduğu rivayet edilir. 7.kuşağa kadar bilinen aile kabristanı, Ardeşen'in Müftü Mahallesinde bulunmaktadır.
İlkokul, ortaokul ve liseyi Rize'de tamamladıktan sonra Marmara Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdi.Vatani hizmetini yapmadan önce bir süre
Omsa Oluklu Mukavva ve Kutu Sanayi’nde muhasebeci olarak çalıştı.Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı ile Kayseri Hava İndirme Tugayında Askerlik hizmetini tamamladı.Askerlik sonrası kısa bir süre Rize Çaykur Genel Müdürlüğünde Muhasebe Kontrolörü ve Muhasebe Müdürü olarak görev yaptı. Daha sonra bu görevinden ayrılarak Türkiye İş Bankasına girdi. 1978 yılında evlenen sanatçının 8 mart 1980 tarihinde A. Koray ve 1986 yılında A. Gökay isimli iki erkek çocuğu dünyaya geldi. Türkiye İş Bankası’nın muhtelif şubelerinde, yetkili kadrolarda çalışarak,2000 yılında İş Bankasından emekli oldu.
İş hayatı süresince ve emekli olduktan sonra çeşitli sanatsal etkinliklerin içinde yer aldı.
1997 yılında, gençlik dönemine ait şiirlerini 10.Köy isimli şiir kitabında yayınladı.
Şiir ve resim çalışmalarının yanı sıra sunuculuk, oyunculuk ve köşe yazarlığı da yapan sanatçı muhtelif televizyon dizilerinde rol aldı.
Antoloji Com. yetkili şairi olarak, şiir portalının kendisine ait şiir sayfasında son döneme ait 229 adet şiiri bulunmaktadır. Halen İzmir Buca' daki evinde şiir ve resim çalışmalarını yürütmenin yanı sıra, Ege Haber ve Bizim Gazete isimli yerel gazetelerde zaman zaman köşe yazarlığını da sürdüren sanatçı, bugüne kadar,kişisel ve karma olmak üzere 12 resim sergisi açmıştır.
Resim eğitimi konusunda Ressam-Öğretmen Hüseyin Mataracı, İzmirli Ressam Aysel Çamkıran, Ressam İlhami Atalay ve Ressam Sabir Aliyev'in bilgi ve tecrübelerinden istifade etmiştir.
2002 ve 2004 yıllarında Türk Sanat Müziği ile de ilgilenerek, bu sürede TRT İzmir Korosu şeflerinden ve Türk Sanat Müziği Solisti ve Sanatçısı Turgay Kızıltuğ’dan eğitim almıştır. 2004 yılında İstanbul Ümraniye Belediyesinin uluslar arası katılımla düzenlediği yağlıboya resim yarışmasında ve 1.Ulusal Suluboya Ressamları Derneğinin 2008 yılında düzenlediği yarışmada, eserleri sergilenmeye değer bulunmuştur.
Sırasıyla katıldığı sergiler;
1996 yılı İzmir Çamkıran Sanat Galerisi
1997 yılı İzmir Çamkıran Sanat Galerisi
1998 yılı İzmir Uğur Mumcu Sanat Galerisi.
1999 yılı İzmir Çamkıran Sanat Galerisi
2000 yılı İzmir Çetin Emeç Sanat Galerisi.
2001 yılı İzmir Karşıyaka Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı
2002 yılı İzmir Atatürk Kültür Merkezi
2002 yılı İstanbul Deniz Müzesi Komutanlığı Sanat Galerisi
2004 yılı Rize-Ardeşen Mesut Karaoğlu İlköğretim Okulu
2004 yılı Rize-Ardeşen Fatih İlköğretim Okulu
2005 yılı İstanbul Ümraniye Belediyesi yarışma sergisi
2008 yılı İzmir 1.Ulusal Suluboya Ressamları yarışma sergisi.

Eserleri


1997 basımı 10. Köy şiir kitabı.